Search This Blog

Sunday, 15 April 2018

1,594 died on this day: Mon 15/04/1918


For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
Australia: Queensland BRISBANE GENERAL (TOOWONG) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
2855 Private ARTHUR CHARLES OSBORNE     15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Australia: Queensland IPSWICH GENERAL CEMETERY, QUEENSLAND (1)
______________________________________________________________
3500 Private JAMES DICK GARDINER        1st Coy. Australian Tunnelling Corps   
Belgium: Hainaut BRAINE-LE-COMTE COMMUNAL CEMETERY (2)
______________________________________________________
35694 Private FRASER    13th Bn. Royal Scots   
46896 Private KING      2nd/4th Bn. Leicestershire Regiment    
Belgium: Hainaut LEUZE COMMUNAL CEMETERY (2)
____________________________________________
235220 Private PARKINSON        11th Bn. Lancashire Fusiliers  
202769 Private ROSEWARNE        18th Bn. Welsh Regiment
Belgium: Hainaut PLOEGSTEERT MEMORIAL (410)
___________________________________________
51685 Private HARRY ABEL        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
44100 Private EDMUND ADAMS      2nd Bn. King's Own Scottish Borderers  
260043 Private HORACE REGINALD ADAMS    2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
44672 Private ANDREW ADCOCK     4th Bn. Lincolnshire Regiment  
12793 Private RICHARD HORACE ADCOCK     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
51748 Private WILLIAM ALCOCK    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51739 Private JOHN WILLIAM ALDEN        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
42083 Private WILLIAM ALLEN     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
107375 Private GEORGE WILLIAM ALLSOP    2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
51743 Private WILLIAM LESLIE APPLEBY    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
42871 Private ARTHUR WILLIAM ARKSEY     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
51727 Private GEORGE ARTHUR ARROWSMITH  2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
201777 Private ARCHIE ASKEW     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51684 Private GEORGE ASQUITH    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
25535 Private TOM ATKINSON      2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
L/9464 Private JOSEPH WALTER AYLING     1st Bn. Middlesex Regiment     
51746 Private VICTOR CLAUDE AYLING      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
202741 Private JOHN BAIGENT     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51704 Private HAROLD BAILEY     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
42397 Private CHARLES BAKER     6th Bn. South Wales Borderers  
53060 Private DANIEL BAKER      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
53061 Private RALPH JOSEPH BAKER        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
22618 Private BALDERSTONE       4th Bn. Lincolnshire Regiment  
A/202643 Rifleman EDWARD CHARLES BALLARD        16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
57072 Private FREDERICK ROBERT BAMES    61st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
51590 Private NICHOLAS HENRY BARNES     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
49581 Lance Corporal HORACE CHARLES BATEHUP     2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment      
42176 Private RONOLD BEACH      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
143098 Private PERCY BEAUMONT   4th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
42091 Private THOMAS CECIL BECK 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
G/45035 Private WILLIAM GLADSTONE BECKETT       4th Bn. Royal Fusiliers
35307 Private WILLIAM FLETCHER BELL     4th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
202876 Private WILLIAM BENNISON 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
51686 Private JOHN WILLIAM BENSON       2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
12/1813 Private HARRY BERTAUT   13th Bn. York and Lancaster Regiment   
38941 Private BETHEWAY  12th Bn. Gloucestershire Regiment      
51726 Corporal JOHN HENRY BLACKMORE     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
242661 Private PERCY BLANSHARD  2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
49322 Private WILLIAM BLUNDEN   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
19491 Corporal GEORGE FRANCIS BOCOCK    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
31920 Private JOHN GEORGE BOGG  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
44677 Private JAMES BOOCOCK     4th Bn. Lincolnshire Regiment  
200369 Private CHARLES BORMAN   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
57396 Private THOMAS ARTHUR BORROWS     "D" Coy. 4th Bn. Lincolnshire Regiment 
Second Lieutenant JAMES GAY SHUTE BOURKE        The King's (Liverpool Regiment)
42447 Lance Corporal LEONARD GEORGE BOWDEN      2nd Bn. Hampshire Regiment     
Second Lieutenant PERCIVAL JOHN BOWDEN  1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
31910 Private SYDNEY BOWKER     2nd Bn. South Lancashire Regiment      
240797 Private GEORGE BRACEY    2nd/6th Bn North Staffordshire Regiment
21705 Private RICHARD BRADBURN  1st Bn Royal Warwickshire Regiment     
29989 Private FREDERICK SAMUEL BRADDOCK 1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
267316 Private CHARLES WILLIAM BRADLEY  1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
25339 Private OLIVER JOHN BRAIN 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
53049 Private RICHARD BRAMWELL  2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
203818 Private HENRY NOEL BRETT 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
28301 Private HARRY BRIGGS      4th Bn. Lincolnshire Regiment  
81420 Private LLOYD MELLOR BROOK        4th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
131835 Private JOSEPH REGINALD BROOKES  59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
306608 Private GEORGE ALFRED BROWN      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
16546 Private JAMES BROWN       6th Bn. South Wales Borderers  
43777 Private JAMES ARTHUR BROWN        4th Bn. Lincolnshire Regiment  
39155 Private JOHN BROWN        4th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/48718 Private LEONARD HENRY BROWN     4th Bn. Royal Fusiliers
43694 Private SAMUEL CHARLES BULLOCK    2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment    
12318 Private CHARLES BURN      2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
106703 Private JOHN BURNS       7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
102593 Lance Corporal JAMES PHILIPSON BURROW    2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
24380 Private GEORGE WILLIAM BURROWS    2nd Bn. Worcestershire Regiment
G/52555 Lance Corporal CHARLES BURTON   1st Bn. Middlesex Regiment     
21705 Lance Corporal THOMAS LEONARD BUTTON      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
203163 Private PERCY BUTTRICK   1st/4th Bn. East Yorkshire Regiment    
11774 Serjeant GEORGE CARPENTER (M S M) "A" Coy. 2nd Bn. Worcestershire Regiment       
21565 Lance Corporal JOSEPH SARGISSON CARROTT   10th Bn. Lincolnshire Regiment 
33060 Private ERNEST JOHN CARTER        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
13426 Private PERCY CARTWRIGHT  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
50075 Private JOHN HENRY CHALLICE       5th Bn. Lincolnshire Regiment  
130271 Private HERBERT CHAMBERS 59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
202479 Private EDGAR CHANTRY    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
27317 Private STANLEY CHAPPELL  1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
17557 Private JAMES CHARLTON    6th Bn. South Wales Borderers  
G/25241 Lance Corporal FRANCIS LEE CHENERY      4th Bn. Royal Fusiliers
21583 Private JOE CHILD 4th Bn. Lincolnshire Regiment  
42518 Private HERBERT CHILDE    2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
25401 Corporal REGINALD WALTER VICTOR CHINNOCK  1st Bn. Somerset Light Infantry
300178 Private WALTER CHURCHMAN 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
242717 Lance Corporal ANDREW CLARK      9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry 
9388 Private ARTHUR CLARK       1st Bn. Somerset Light Infantry
41636 Private ARTHUR CHRISTOPHER CLARKE 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
4351 Private GEORGE HENRY CLARKE        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
34823 Private SAMUEL FRANCIS CLARKE     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
87881 Private FRANCIS JAMES CLEMENTS    2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
42186 Private EDWARD COLEMAN    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
65691 Private WILLIAM COLLETT   61st Goy. Machine Gun Corps (Infantry) 
42058 Private JAMES COLLINS     2nd Bn. Worcestershire Regiment
260020 Private STANLEY ARTHUR COLLINS   2nd/4th Bn. Leicestershire Regiment    
52287 Private SAMUEL COLWELL    2nd Bn. Worcestershire Regiment
235199 Private SETH COOPER      11th Bn. Lancashire Fusiliers  
102798 Private TOM COOPER       7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
86470 Private JOHN CORBY        2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
59402 Lance Corporal ROBERT STANLEY CORKILL     50th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
260051 Private CORLETT  2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
241627 Lance Corporal GEORGE COX        4th Bn. Lincolnshire Regiment  
24498 Private SUSSEX COX        2nd Bn. Hampshire Regiment     
204749 Lance Corporal PHILIP CRAWSHAW   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
34831 Private FREDERICK WILLIAM CHARLES CREEPER 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
269001 Private GEORGE CREIGHTON 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
36838 Private ERNEST HENRY CROSS        1st Bn. Devonshire Regiment    
42391 Private HENRY CROXTON     6th Bn. South Wales Borderers  
25446 Private ALBERT JOSEPH DAY 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
Lieutenant HARRY MONTAGUE DAY   59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
30020 Private THOMAS DEAN       1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
16842 Serjeant JOHN HENRY DEWIS 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
40330 Private ROGER VERNON DIMOCK       2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
300022 Private GEORGE HERBERT KENDAL DIXON      7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
333855 Lance Serjeant WILLIAM DIXON (M M)       9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry 
38724 Private ALBERT EDWARD DODGEON     2nd Entrenching Bn., late 11th Bn. South Wales Borderers       
52302 Private HORACE WALTER DOWN        2nd Bn. Worcestershire Regiment
242190 Private JACK DOWSE       2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
17030 Corporal ERNEST DREW      6th Bn. South Wales Borderers  
97332 Lance Corporal ERNEST DUCE        2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
235196 Private FRED DUCKWORTH   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
201521 Private DANIEL DUFF      4th Bn. Lincolnshire Regiment  
10077 Serjeant PERCY DUTTON     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
242658 Private THOMAS EASTON    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
52309 Private HUBERT HARRY EAVIS        2nd Bn. Worcestershire Regiment
130502 Private HARRY ARMSTRONG EDDOWES  59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
19966 Lance Corporal RICHARD JAMES ELYARD       "A" Coy. 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment   
39212 Private WILLIAM ENTWISTLE 6th Bn. South Wales Borderers  
9595 Private JAMES WALTER ESPIN 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
10261 Private GEORGE WILLIAM MICHAEL J. EVERITT 4th (Queen's Own) Hussars      
203670 Private VINCENT THOMAS FARMER    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51762 Private GEORGE ARTHUR FAULKNER    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
A/200226 Rifleman LEONARD FAULKS        16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
48921 Private JOHN THOMAS FAWCETT       6th Bn. South Wales Borderers  
268947 Private GEORGE FELL      2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
53121 Private PERCY FERN        5th Bn. Lincolnshire Regiment  
204573 Lance Corporal HARRY FIELD (M M) 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
55902 Private ARCHIBALD FISHER  9th (Northumberland Hussars) Bn. Northumberland Fusiliers      
204760 Private THOMAS EDWARD FLETCHER   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
130404 Private WILLIAM FLYNN    59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
42156 Private REGINALD JAMES FOORD      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
30251 Private ARTHUR LLEWELLYN FORD     6th Bn. South Wales Borderers  
242066 Private WILLIAM EDWIN FRANCIS    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51772 Private WILLIAM GARTLAND  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
16982 Serjeant JAMES GEMMELL    6th/7th Bn. Royal Scots Fusiliers      
130513 Private HAROLD GILL      59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
44720 Private HAROLD IRVING GILL        4th Bn. Lincolnshire Regiment  
58995 Private CHARLES GODDARD   59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
242611 Private HERBERT GODDARD  2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
93619 Private MONTAGUE ALBERT GODFREY   2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
242147 Private WILLIAM RICHARD GOILLAU  2nd/4th Bn. Leicestershire Regiment    
65673 Private JESSE FREDERICK GOODBAND  1st/5th Bn. Northumberland Fusiliers   
51773 Private FRED GOODLAD      4th Bn. Lincolnshire Regiment  
271463 Lance Corporal JOHN GRAY 5th Bn. Royal Scots    
29421 Private FREDERICK JOHN GREENWAY   6th Bn. South Wales Borderers  
28478 Private ARTHUR GREGORY    8th Bn. Border Regiment
R/20015 Rifleman FREDERICK WILLIAM GREVER       16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
53132 Private HUMPHREY AARON GRIFFITHS  5th Bn. Lincolnshire Regiment  
130642 Private ARTHUR GRINSTEAD 59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
240936 Private JOHN WILLIAM GUEST       5th Bn. Lincolnshire Regiment  
28870 Private WILFRED HAIGH     2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
242297 Private WALTER HENRY HALE        2nd Bn. Worcestershire Regiment
42917 Private THOMAS PATRICK HARAN      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
15301 Lance Corporal JOHN HARKER        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
G/29659 Private PERCY JAMES HARMAN      1st Bn. Middlesex Regiment     
42916 Private ALBERT EDWARD HARRIS      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42078 Private RICHARD HARRISON  2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42121 Private ERNEST HARTLEY    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
242206 Private GEORGE HARWOOD   5th Bn. Lincolnshire Regiment  
202022 Private GEORGE HASNIP    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
1585 Private WILLIAM HATFIELD   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
102328 Private JAMES HAYNES     2nd/6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
40882 Private GEORGE HEAD       6th Bn. South Wales Borderers  
42408 Private ALBERT GORDON HEATH       6th Bn. South Wales Borderers  
16357 Private FRED HEMBURY      59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
16997 Serjeant ALBERT HEMMINGS  6th Bn. South Wales Borderers  
268989 Private JOB HESSELDON    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
340057 Private ARTHUR EDWARD HIGHLEY    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
202872 Private LEWIS ALBERT HILDYARD    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
R/36171 Rifleman GEORGE RADMORE HINDS   16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
241726 Lance Corporal GEORGE HINKSMAN   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
200892 Private THOMAS HOMER     2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
24895 Private HARRY HORSFALL    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
24747 Private HARRY HORTON      2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
42264 Private CLIFFORD VERNON HOULDING  6th Bn. South Wales Borderers  
51791 Private WILLIAM GEORGE HUGGETT    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
11825 Serjeant HARRY HUGHES     2nd Bn. Worcestershire Regiment
16257 Private FRANK HUMPHRIES   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
268982 Private DENNIS WILFRID HUNTER    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
203816 Private HERBERT HYDE     4th Bn. Lincolnshire Regiment  
204511 Private JOHN HENRY ILLSLEY       2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51543 Private ELIAS EDGAR ISAACS        2nd Bn. Worcestershire Regiment
67226 Private ERNEST JACKSON    4th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
42924 Private HAROLD JACKSON    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
332941 Private WILLIAM C. JAMIESON      9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry 
42899 Private GEORGE ERNEST JEFFERSON   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
43787 Private WILLIAM HENRY JILLINGS    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
241158 Private CHARLES JOHNSON  2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
202087 Private HERBERT JOHNSON  2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51800 Private JOHN THOMAS JOHNSON       4th Bn. Lincolnshire Regiment  
203412 Corporal WILLIAM JOHNSON 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
21947 Private WILLIAM HENRY JOHNSON     4th Bn. Lincolnshire Regiment  
33064 Private EARL REGINALD JOLLIFFE    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
49593 Private EVAN DEINIOL OWEN JONES   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
144743 Private ALFRED JONES-BLACKETT    "D" Coy. 4th Bn. Lincolnshire Regiment 
19382 Private THOMAS KAVANAGH   6th Bn. South Wales Borderers  
33029 Private HENRY KENYON      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
26158 Private LOUIS BERTIE KING 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
SR/9091 Serjeant WILLIAM JOSEPH KING    4th Bn. Royal Fusiliers
51691 Private WILLIAM KINNA     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
A/1528 Rifleman DANIEL KITCHENER        16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
106188 Private JAMES WILLIAM KNIVETON   2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
240767 Private CHARLES LADLOW   "A" Coy. 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment     
17176 Serjeant WILLIAM EDWIN LANDER (M M)       6th Bn. South Wales Borderers  
41405 Private WALTER FREDERICK LARN     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
40696 Private JOHN LATHAM       6th Bn. South Wales Borderers  
200805 Private MAURICE LEACH    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
268756 Private FREDERICK PERCY LEAVER   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
42412 Private EDWARD LEE        6th Bn. South Wales Borderers  
51803 Private HAROLD LEIGHTON   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
25/1070 Corporal MICHAEL LENNARD (D C M, M M)   25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
25522 Private JAMES LINIHAM     2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
44751 Private ALBERT EDWARD LOCK        4th Bn. Lincolnshire Regiment  
14324 Private NORMAN LOCKWOOD   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
267692 Private WILLIAM LOCKYER  2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
9904 Serjeant CHARLES ALBERT LOMAS (M M)        2nd Bn. Worcestershire Regiment
10614 Private ALBERT LONG (M M) 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
51808 Private HAROLD LOVERIDGE  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
A/201155 Rifleman ARTHUR LOVETT 16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
53178 Private WILLIAM LOWTHER   2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
235141 Private HERBERT LUGG     1st Bn. Somerset Light Infantry
37841 Private JOHN MALAM        6th Bn. South Wales Borderers  
40193 Private CHARLES MANDLIN   2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
49709 Private REGINALD ARTHUR MANLEY    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
241124 Private ERNEST ARTHUR MANSFIELD  2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42241 Private WILLIAM GEORGE MARCHANT   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
202009 Corporal SYDNEY MARKHAM  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
51809 Private WALTER MARKHAM    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
42308 Private WILLIAM SAMUEL MARSH      6th Bn. South Wales Borderers  
115648 Private HERBERT JOSEPH MARTIN    4th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)   
40904 Private WILLIAM CARLAW MARTIN     6th Bn. South Wales Borderers  
Second Lieutenant GEORGE MASON  1st Bn. attd. 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment 
44600 Private HAROLD VICTOR MASSEY      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
53182 Private THOMAS GEORGE MASSEY      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
200411 Company Serjeant Major CHARLES HERBERT MASTERS (D C M)   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
44605 Private SAMUEL MATTOX     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51812 Private WATSON MAUDE      4th Bn. Lincolnshire Regiment  
267348 Private THOMAS HENRY MAYO        7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
44487 Lance Corporal ROBERT McGEACHIN   29th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
53189 Private JOHN HENRY MELLORS        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
R/34032 Rifleman ALBERT JOHN WILLIE MERCER      16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
15689 Lance Corporal CHARLES HERBERT METHAN     1st Bn. Somerset Light Infantry
R/12062 Corporal HENRY MILES    16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
51707 Private JOSEPH MILLINGTON 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
53192 Private JOSEPH MILLS      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51551 Private HERBERT MITCHELL  2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
R/34034 Rifleman WILLIAM MONGSTON       16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
15265 Private JOSEPH MOODY      10th Bn. Lincolnshire Regiment 
49534 Private MICHAEL ARTHUR MOORE      11th Bn. Cheshire Regiment     
204284 Private WALTER MOORE     2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
29915 Private FRANK MORLEY      9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
42077 Private ERNEST HENRY MORRIS       2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
332372 Private WILLIAM MORRISON 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry 
308056 Private HORACE NAYLOR    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
Second Lieutenant PERCY CHARLES NEAVERSON       6th Bn. North Staffordshire Regiment   
Captain EDGAR NEWCOMBE  16th Bn. London Regiment (Queen's Westminster Rifles)  
18552 Lance Corporal LEONARD NICHOLLS   2nd Bn. Worcestershire Regiment
41849 Private DAVID NICOLL      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
332243 Lance Corporal THOMAS NISBET     9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry 
200716 Private JOHN NOWELL      11th Bn. East Lancashire Regiment      
303006 Private ALFRED HAROLD WILLIAM PALFERY    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
27889 Corporal FREDERICK PALMER 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
17619 Company Serjeant Major DAVID GEORGE PARKER        6th Bn. South Wales Borderers  
15211 Private FREDERICK PARKER  1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
22170 Private CHARLES ALFRED PARKINSON  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
T4/242816 Lance Corporal ERNEST PEACOCK 3rd Coy. 59th Div. Train Army Service Corps    
16/1703 Serjeant WILLIAM JOHN HORE PEARCE       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
41598 Private ARTHUR PENDERED   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
27775 Private CHARLES PENNINGTON        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
123750 Private ALFRED FREDERICK PERCY   59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
34891 Private GEORGE FREDERICK PERCY    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
51557 Private CHARLES FREDERICK PHILLIPS        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
14553 Private LEWIS PHILLIPS    6th Bn. South Wales Borderers  
202399 Private WILLIAM JOHN PHILPOTT    2nd/4th Bn. Leicestershire Regiment    
42230 Private JAMES FREDERICK PIERPOINT 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
27564 Private FREDERICK WILLIAM PITT    1st Bn. Somerset Light Infantry
27760 Private RICHARD WILLIAM POOLE     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
242123 Private HENRY THOMAS PORTER      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
32717 Private EDWARD WATSON POTTER      9th (Northumberland Hussars) Bn. Northumberland Fusiliers      
34193 Private LLOYD STANLEY POWELL      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
16112 Private FREDERICK PRESCOTT        4th Bn. Lincolnshire Regiment  
13769 Private ALFRED CLEMENT PRICE      "B" Coy. 6th Bn. South Wales Borderers 
201458 Private BERNARD PRICE    6th Bn. South Wales Borderers  
29802 Private BASIL HARRY RAYMOND PRINCE        6th Bn. South Wales Borderers  
R/38274 Rifleman HENRY GEORGE PROUDFOOT 16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
53202 Private JOSEPH ALBERT PURVIS      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
17320 Private JOHN QUICK        6th Bn. South Wales Borderers  
19223 Company Serjeant Major JAMES RANSON (M M) 6th Bn. South Wales Borderers  
27991 Private ARTHUR JAMES RATHBONE     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
46621 Private ARTHUR SIDNEY RAWLINGS    2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
201424 Lance Corporal HARRY RAWLINSON   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
23847 Lance Corporal ANTHONY REDHEAD    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
44625 Private WILLIAM REDMILE   2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
140078 Private FREDERICK REED   59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
29192 Private GEORGE WOODWARD REED      7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
23712 Private CHARLES CAINE RENOWDEN    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
49839 Lance Corporal RICHARD HARRISON ROADLEY   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
201920 Lance Corporal HORACE JOSEPH ROBERTS     4th Bn. Lincolnshire Regiment  
32344 Private WILMAN ROBERTSHAW 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
Second Lieutenant HARRY ROBINSON        2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
102644 Private WALTER CARRINGTON ROOKE  2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
R/34055 Rifleman FREDERICK CHARLES ROPER        16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
202072 Private WILLIAM HENRY ROSSINGTON 4th Bn. Lincolnshire Regiment  
240319 Private ARCHIBALD COOK RUDGE     2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment    
35431 Private ARTHUR TOM SAUNDERS       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
R/34171 Rifleman HENRY SAYERS   16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
205796 Private THOMAS SCOTT     1st/4th Bn. East Yorkshire Regiment    
200873 Lance Corporal JAMES SHARMAN     4th Bn. Lincolnshire Regiment  
51567 Private ALFRED SHAW       2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
102419 Private HERBERT ANDREW SHAW      2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
24779 Private HERBERT SHELLS    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
51501 Private THOMAS SILCOCK    10th Bn. Lincolnshire Regiment 
30151 Private ISAAC HENRY SILVER        1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
53222 Private SIMPSON   2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
306765 Private ARTHUR SIMPSON   2nd/6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
37731 Private JAMES SLACK       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
30520 Private LEWIS HENRY SLADE 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
15451 Private FREDERICK SMITH   9th (Northumberland Hussars) Bn. Northumberland Fusiliers      
53235 Private JOHN WILLIAM SMITH        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
19030 Lance Corporal WILLIAM SMITH      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
Captain WILLIAM LESLIE SMITH    2nd Bn. Worcestershire Regiment
53232 Private SAMUEL SPARLING   2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
201382 Private WALTER SPENCE    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
102614 Private WILLIAM STACEY   2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
18390 Private CHARLES ALBERT STAGG      6th Bn. South Wales Borderers  
200775 Private JOSEPH STANYER   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
38693 Private THOMAS GEORGE STATON      1st Bn. Somerset Light Infantry
R/18237 Rifleman REGINALD WILLIAM STEEL 16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
53233 Private WILLIAM ALFRED JAMES STEEPLES     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
300030 Private JAMES EDWARD STEVENSON   7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
44654 Private SYDNEY STOUT      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51591 Private EDGAR HOLDEN STRAW        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
40169 Private GEORGE STRONG     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
A/205170 Rifleman HARRY STURGEON        16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
29219 Private FRANK TAGELL      6th Bn. South Wales Borderers  
53245 Private WILLIAM TANSLEY   2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
35424 Private THOMAS TEMPEST TATE       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
31329 Private ARTHUR TAYLOR     1st Bn. Devonshire Regiment    
44643 Private ARTHUR TAYLOR     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
201969 Private CHARLES WILLIAM TAYLOR   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
51737 Private FRANK TAYLOR      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
53244 Private JAMES TAYLOR      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
50305 Private THOMAS ARCHIBALD TAYLOR   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
5908 Private JOHN THOMPSON      9th (Northumberland Hussars) Bn. Northumberland Fusiliers      
53251 Private JOHN JAMES THOMPSON       2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
35419 Private THOMAS HENRY GEORGE THORNE        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
201715 Private NEWCOMB TINDALL  2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
241943 Lance Serjeant WILLIAM HERD TODD 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry 
39179 Private ALBERT TOLMAN     6th Bn. South Wales Borderers  
34141 Private GEORGE HENRY TOMKINS      8th Bn. Border Regiment
241506 Lance Corporal EDWARD TOPLISS    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
204526 Private HAROLD TOWNEND   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
42413 Private CECIL BURLEIGH TREGURTHA  2nd Bn. Hampshire Regiment     
Second Lieutenant WALTER THOMAS LLEWELYN TRERISE        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
11281 Private JOHN ALEXANDER TROTT      11th Bn. Lancashire Fusiliers  
200822 Private CHARLES HAROLD VICTOR TURNER     4th Bn. Lincolnshire Regiment  
53663 Private JOHN W. TURNER    9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry 
242342 Private ARTHUR UPTON     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
28082 Corporal REGINALD JOHN VOGLER     1st Bn. Somerset Light Infantry
85203 Private CHARLES WALKER    29th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
52489 Private STANLEY WALKER    11th Bn. Cheshire Regiment     
44650 Private THOMAS ARNOLD WALKER      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
21089 Private JOHN HENRY WALL   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
40534 Private BERTRAM LEWIS WALLER      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
51580 Private JOHN WALSH        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
25520 Lance Corporal WILLIAM HENRY WALTERS      6th Bn. South Wales Borderers  
24079 Private ARTHUR WARD       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
30438 Private JOHN WARD 9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
42481 Private ROBERT CLAUGHAN WARDLE    2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
242202 Lance Corporal CECIL WARRIOR     2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
R/7707 Rifleman THOMAS WILLIAM WARRIOR  16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
46256 Private ALBERT HENRY WATKISS      2nd/4th Bn. Leicestershire Regiment    
240895 Private HARRY WATSON     2nd/4th Bn. Leicestershire Regiment    
51581 Private JAMES ABRAHAM BICKERTON WEARN     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
201906 Lance Corporal WILLIAM HARRY WEATHERHOGG 4th Bn. Lincolnshire Regiment  
46835 Private FRANK WEBB        59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
203202 Serjeant FRED WEBB       4th Bn. Lincolnshire Regiment  
31978 Private EDGAR WEBBER      1st Bn. Somerset Light Infantry
29379 Private GORDON HARRY FREDERICK WEBSTER    9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
203683 Private ERNEST WILLIAM WELLS     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
R/18209 Rifleman WILLIAM THOMAS WENHAM  16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
8979 Lance Serjeant JAMES THOMAS WHATMOUGH      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
43641 Private ALBERT EDWARD WHEELER     10th Bn. Lincolnshire Regiment 
14949 Corporal ALFRED HENRY WHITAKER    59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
202473 Private MAURICE WHITTAKER        4th Bn. Lincolnshire Regiment  
29239 Private THOMAS WHITTAKER  6th Bn. South Wales Borderers  
43614 Private ERNEST FREDERICK WHITWICK 2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
22266 Private FREDERICK WIGNALL 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
20976 Private JOHN WILDE        "C" Coy. 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment   
40901 Private GEORGE WILLIAM WILDING    10th Bn. Lincolnshire Regiment 
29755 Private ARTHUR JAMES JOHN WILKINS 1st Bn. Somerset Light Infantry
53265 Private GEORGE WILKINSON  10th Bn. Lincolnshire Regiment 
265992 Private HAROLD JOHN WILLIAMS     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
201328 Private JOHN WILLIAM WILSON      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
41604 Private ERNEST WINCHESTER 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
241563 Private ALFRED WING      2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
Second Lieutenant SINCLAIR PATTESON WOMERSLEY   59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
19846 Private WOOD      2nd Bn. Worcestershire Regiment
49494 Private JOHN WOOD 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
1026 Private CHRISTIE WOOTTON   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
Belgium: Hainaut STRAND MILITARY CEMETERY (2)
_____________________________________________
Second Lieutenant BISHOP        34th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
50766 Lance Corporal BUSSELL    2nd Bn. Worcestershire Regiment
Belgium: Hainaut TOURNAI COMMUNAL CEMETERY ALLIED EXTENSION (3)
_______________________________________________________________
276218 Private ALEXANDER BAIRD  1st/7th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders  
65171 Private SYDNEY DIXIE      18th Bn. Welsh Regiment
265382 Private SMITH    1st/6th Bn. Seaforth Highlanders       
Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (2)
___________________________________________________
33140 Private DESBOROUGH        9th Bn. Norfolk Regiment       
42718 Private ELMY      2nd Bn. Worcestershire Regiment
Belgium: West-Vlaanderen CANADA FARM CEMETERY (1)
_________________________________________________
240723 Private DUTT     2nd Bn. Bedfordshire Regiment  
Belgium: West-Vlaanderen DRANOUTRE MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
202752 Private GREENAWAY        2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment      
Belgium: West-Vlaanderen HARINGHE (BANDAGHEM) MILITARY CEMETERY (33)
____________________________________________________________________
33378 Private ALDERSON  1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
42698 Private BULLOCK   2nd Bn. Worcestershire Regiment
116361 Private CHRISTIE 197th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
241372 Private GEORGE PERCY COLE        10th Bn. Worcestershire Regiment       
266032 Private COOK     12th Bn. Suffolk Regiment      
202355 Private LEWIS CULLING    7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
203662 Private ELLIS    1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
269213 Private HARRY WILKINSON GRAHAM   1st/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
73699 Corporal SYDNEY GREEN     148th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
6/645 Second Lieutenant NORMAN ROBERT HARPER (M C)      3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
45766 Private PERCY JOHN HARRIS 9th Bn. Royal Irish Fusiliers  
54571 Private HOWELLS   9th Bn. Welsh Regiment 
42324 Private JONES     12th Bn. Suffolk Regiment      
35827 Private LANE      1st/4th Bn. King's Shropshire Light Infantry   
41927 Private LOVEITT   2nd Bn. Worcestershire Regiment
103867 Private MACDONALD        25th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
51656 Private MARLOW    9th Bn. Welsh Regiment 
235597 Private MILLER   9th Bn. Northumberland Fusiliers       
203140 Private WILFRID MILNER   1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
114521 Private JOSEPH EDWARD MOORE      7th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
1527 Private THOMAS MOORE       1st Bn. Royal Newfoundland Regiment    
16796 Lance Corporal HENRY ALBERT MORGAN        6th Bn. South Wales Borderers  
27359 Private PLANT     3rd Bn. Worcestershire Regiment
54652 Rifleman RICHARDSON       1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
42587 Private ROBINSON  1st Bn. Leicestershire Regiment
Captain NORMAN LESLIE ROSS      "B" Coy. 2nd Bn. South Lancashire Regiment     
Second Lieutenant WILFRID SANDERSON     1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
59857 Private STEPHENSON        9th Bn. Northumberland Fusiliers       
242835 Private ARTHUR SUGDEN    1st/6th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
70805 Gunner SUTTON     91st Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery  
1296 Serjeant TILL (M M)        18th Bn. Middlesex Regiment    
201318 Private FRANCIS JOHN WEST        8th Bn. Gloucestershire Regiment       
53726 Lance Corporal WILLIAMS   9th Bn. Welsh Regiment 
Belgium: West-Vlaanderen HARLEBEKE NEW BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________________________
14337 Private WILLIAM CAMERON JOHNSTON  4th Regt. South African Infantry       
29865 Private DAVID JAMES THOMAS        10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
Belgium: West-Vlaanderen HOOGE CRATER CEMETERY (1)
__________________________________________________
242310 Private VASEY    1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
Belgium: West-Vlaanderen IRISH HOUSE CEMETERY (1)
_________________________________________________
37596 Private ROWLEY    12th/13th Bn. Northumberland Fusiliers 
Belgium: West-Vlaanderen KANDAHAR FARM CEMETERY (4)
___________________________________________________
42207 Private HOLT      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
41592 Private HUBBARD   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42261 Private HURLOCK   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
41562 Private ARTHUR MITCHELL   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
Belgium: West-Vlaanderen KORTRIJK (ST. JAN) COMMUNAL CEMETERY (2)
_________________________________________________________________
Second Lieutenant REGINALD JOHN BURTON  8th Bn. Worcestershire Regiment
14024 Private HARRY WILLIAMSON  1st Regt. South African Infantry       
Belgium: West-Vlaanderen LA CLYTTE MILITARY CEMETERY (6)
________________________________________________________
125304 Driver SAMUEL GEORGE ARTUS       42nd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery       
Lieutenant CHAVE        19th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
T2/016599 Driver FRASER Army Service Corps     
876626 Driver HENRY BENJAMIN CHARLES NORRIS     42nd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery       
124842 Private SORLEY   49th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
21813 Driver WIGINGTON  42nd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery       
Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (8)
___________________________________________________________
3347 Gunner BREESE      "A" Bty. 122nd Bde. Royal Field Artillery      
Chaplain 4th Class The Rev. CHARLES IVO SINCLAIR HOOD   Army Chaplains' Department     
81580 Private FRED LANDER       15th Bn. Durham Light Infantry 
164084 Gunner WILLIAM GEORGE LONG       451st Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
242248 Private GEORGE NAYLOR    1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
156145 Gunner ROURKE    6th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
10956 Private TAYLOR    1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
41461 Private JOHN WALSH        5th Bn. South Wales Borderers  
Belgium: West-Vlaanderen LINDENHOEK CHALET MILITARY CEMETERY (2)
________________________________________________________________
227032 Rifleman ASPINALL        1st Bn. Monmouthshire Regiment 
24239 Private ROBERT ORFORD     9th Bn. Norfolk Regiment       
Belgium: West-Vlaanderen LOCRE HOSPICE CEMETERY (3)
___________________________________________________
27689 Private SAMMONS   1st Bn Wiltshire Regiment      
482534 Driver ISAAC WOODHOUSE   49th Div. Signal Coy. Royal Engineers  
132543 Corporal ALBERT EDWARD WORBOYS   319th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (25)
__________________________________________________________
32838 Private JOHN DENNIS ARNOLD        1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
41693 Private ATHERTON  9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
60809 Serjeant BURTON   11th Bde. Royal Field Artillery
303005 Private SIDNEY CARTER    7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
13239 Private DAINES    11th Bn. Suffolk Regiment      
180617 Sapper HENRY THOMAS EDDERSHAW    222nd Field Coy. Royal Engineers       
260042 Private HARKER   22nd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers  
47833 Private HORNER    1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
760643 Gunner JANE      "B" Bty. 121st Bde. Royal Field Artillery      
29398 Private HAROLD KING       8th Bn. Border Regiment
42414 Lance Corporal LAMBERT    4th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
2603 Private LAWRENCE   11th Bn. Lancashire Fusiliers  
27/1161 Private RODERICK JAMES O'NEIL   18th Bn. Northumberland Fusiliers      
244852 Gunner JOSEPH POPE       "C" Bty. 87th Bde. Royal Field Artillery       
26616 Private JOHN THOMAS RICHARDS      1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
54020 Private ROBERTS   9th Bn. Welsh Regiment 
25226 Private ALEX SHAW 5th Bn. Cameron Highlanders    
241121 Private SIDNEY GEORGE SHAW       8th Bn. Gloucestershire Regiment       
132095 Private EDWARD WALTER SMITHER    19th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
40617 Private TAYLOR    9th Bn. Northumberland Fusiliers       
33834 Driver GEORGE TODD        "B" Bty. 162nd Bde. Royal Field Artillery      
219 Private WARRINGTON  1st Field Amb. South African Medical Corps     
200528 Lance Corporal WHITELEY  1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
15/1008 Serjeant ARTHUR EDWARD WOOD (M M)       15th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
33822 Labourer YAO PANG JEN     75th Coy. Chinese Labour Corps 
Belgium: West-Vlaanderen MESSINES RIDGE (N.Z.) MEMORIAL (2)
___________________________________________________________
63366 Private PETER MILLANE     2nd New Zealand Entrenching Battalion, N.Z.E.F.
14732 Private ARTHUR ERNEST PALLANT     2nd New Zealand Entrenching Battalion, N.Z.E.F.
Belgium: West-Vlaanderen PERTH CEMETERY (CHINA WALL) (2)
________________________________________________________
200191 Lance Corporal GEORGE BLOW       "B" Coy 6th Bn. Leicestershire Regiment
63980 Private ADRIAN WHITAKER   1st New Zealand Entrenching Battalion, N.Z.E.F.
Belgium: West-Vlaanderen RIDGE WOOD MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
G/18020 Private HARRY G.E. ELLIOTT      13th Bn. Royal Sussex Regiment 
Belgium: West-Vlaanderen THE HUTS CEMETERY (1)
______________________________________________
48267 Sapper GREEN      21st Div. Signal Coy. Royal Engineers  
Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (243)
________________________________________________
Second Lieutenant HARRY ADAMSON 6th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
14146 Corporal JOHN HENRY ALEXANDER     9th Bn. Norfolk Regiment       
241199 Corporal JOSEPH ALLINGTON        1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
91939 Private HARRY WILLOUGHBY ALLWOOD  15th Bn. Durham Light Infantry 
202158 Private WILLIAM AMOND    9th Bn. Norfolk Regiment       
56355 Private PERCY APPLETON    9th Bn. Welsh Regiment 
9067 Private ARCHER     ALIAS  
205588 Private FREDERICK CHARLES ASHFORD        9th Bn. Norfolk Regiment       
38229 Serjeant HENRY JAMES ASKEW (D C M)        9th Bn. Norfolk Regiment       
240015 Private THOMAS ASKEW     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
20667 Private HERBERT BALL      9th Bn. Norfolk Regiment       
37007 Private FREDERICK THOMAS BARR     9th Bn. Norfolk Regiment       
16616 Private GEORGE BARSBY (M M)       1st Bn. Leicestershire Regiment
204273 Private JOHN BARTON      9th Bn. Norfolk Regiment       
40107 Private JAMES EDWARD BATCHELDER   9th Bn. Norfolk Regiment       
16016 Lance Corporal JOHN HENRY RICHARD BATES   6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
265211 Lance Corporal CHARLES HENRY BATTERSBY   "D" Coy. 1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)   
42343 Rifleman JULIAN BAXTER    12th Bn. Royal Irish Rifles    
9224 Private GEORGE HENRY BEDINGFIELD   9th Bn. Norfolk Regiment       
40742 Private HERBERT ARTHUR BESSEY     9th Bn. Norfolk Regiment       
9067 Private CHRISTOPHER ALLEN BUTTERY BIGGS    9th Bn. Norfolk Regiment       
41343 Private DONALD BIRSS      9th Bn. Norfolk Regiment       
9350 Lance Corporal JOHN EDWARD BLAKE   9th Bn. Norfolk Regiment       
35181 Private CHARLES BLUNDY    6th Bn. Wiltshire Regiment     
70523 Sapper BOUCHER    19th Div. Signal Coy. Royal Engineers  
41496 Private WILLIAM BRADSHAW  1st Bn. Leicestershire Regiment
13483 Corporal WILLIAM EDWARD ALFRED BREAM      9th Bn. Norfolk Regiment       
202703 Private WILLIAM BROWN    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
16816 Lance Corporal HAROLD BERTRAM BRUMPTON    1st Bn. Lincolnshire Regiment  
29948 Private REGINALD FRANK BUCK       9th Bn. Norfolk Regiment       
35922 Private WILLIAM A. BURGESS        8th Bn. Gloucestershire Regiment       
206128 Private WALTER BURRELL   9th Bn. Norfolk Regiment       
14343 Serjeant CHARLES ALBERT BURT      9th Bn. Norfolk Regiment       
41328 Private HAROLD PERCY BUTLER       9th Bn. Norfolk Regiment       
17065 Serjeant FREDERICK BUTTON 1st Bn. Leicestershire Regiment
Captain HUGH VYVIAN EDWARD BYRNE (M C)  8th Bn. attd. 9th Bn. Norfolk Regiment 
14159 Rifleman ROBERT BLAIR CAMPBELL    12th Bn. Royal Irish Rifles    
41331 Private SIDNEY CHALLENOR  9th Bn. Norfolk Regiment       
43467 Private ALFRED ERNEST CLARKE      9th Bn. Norfolk Regiment       
40309 Private JOHN CLINGO       9th Bn. Norfolk Regiment       
242559 Private JAMES WILLIAM CLOUGH     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
75300 Private LEWIS COLE        "C" Coy. 9th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
763 Rifleman ARCHIBALD CONNOLLY 12th Bn. Royal Irish Rifles    
47860 Rifleman ERNEST JAMES COOK        12th Bn. Royal Irish Rifles    
238047 Private RICHARD CHARLES COOK     1st Bn. Leicestershire Regiment
35753 Private ALBERT EDWARD COOPER      6th Bn. Wiltshire Regiment     
27771 Private FREDERICK PERCIVAL CORNFORD       6th Bn. Wiltshire Regiment     
17484 Lance Corporal ALBERT WILLIAM COWAN       12th Bn. Royal Irish Rifles    
17312 Private LEONARD CRAWSHAW  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
62555 Private WILLIAM CRINNIN   9th Bn. Welsh Regiment 
Second Lieutenant EUSTACE ALVANLEY CROLL-JONES  38th Army Bde. Royal Field Artillery   
266613 Rifleman JOHN CROMACK    1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Captain THOMAS EDWARD CHAPMAN CROSBIE (M C and Bar)     9th Bn. Royal Irish Fusiliers  
29815 Private GEORGE WILLIAM CROW       9th Bn. Norfolk Regiment       
32282 Private PATRICK DALY      6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
43169 Private JOSEPH FREDERICK DAVIS    1st Bn. Leicestershire Regiment
47047 Rifleman GEORGE ALFRED DEPPER     12th Bn. Royal Irish Rifles    
41347 Private HERBERT DESBOROUGH        9th Bn. Norfolk Regiment       
692 Rifleman THOMAS DUNWOODY    12th Bn. Royal Irish Rifles    
240532 Private FREDERICK DUROSE 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
19425 Lance Corporal WILFRED GEORGE DYSON       1st Bn. Leicestershire Regiment
41350 Private HAROLD ECCLES     9th Bn. Norfolk Regiment       
43176 Private RICHARD EDWARDS   1st Bn. Leicestershire Regiment
2064 Rifleman EDMUND ELLIS      12th Bn. Royal Irish Rifles    
30332 Private GEORGE EMERY      9th Bn. Norfolk Regiment       
266601 Rifleman ARTHUR ENGLAND  1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Captain GERALD WATSON FAILES (D S O, M C)       9th Bn. Norfolk Regiment       
29883 Lance Corporal BERTIE EDWARD FARRINGTON (M M)     9th Bn. Norfolk Regiment       
43612 Private LEONARD HENRY FARROW      9th Bn. Norfolk Regiment       
18/481 Rifleman THOMAS HARRISON FEARNSIDE       1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
30056 Private ROBERT HARRY FISK 9th Bn. Norfolk Regiment       
204396 Private CHARLES ARCHIBALD FLINT  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
30124 Private CORNELIUS JOSEPH FLYNN    9th Bn. Norfolk Regiment       
13931 Private CHARLES HORACE FOX        "B" Coy. 9th Bn. Norfolk Regiment      
29788 Lance Corporal MAURICE OLIVER FRANCIS     9th Bn. Norfolk Regiment       
7725 Corporal STEPHEN V. FRANKLIN       8th Bn. Gloucestershire Regiment       
7184 Serjeant JOHN FRASER       11th Bn. Essex Regiment
240517 Private WILLIAM EDWARD FROST     9th Bn. Norfolk Regiment       
5371 Serjeant PERCY FULCHER     9th Bn. Norfolk Regiment       
81268 Private NORMAN WOOD GALLON        15th Bn. Durham Light Infantry 
7300 Private GEORGE ROBERT GIRLING      9th Bn. Norfolk Regiment       
29958 Private ERNEST GOODENS    9th Bn. Norfolk Regiment       
41478 Rifleman FREDERICK HAROLD GOODSHIP        12th Bn. Royal Irish Rifles    
242079 Private FRED GOODWIN     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
30098 Private JAMES SMITH GRAHAM        6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
35805 Private EDWARD J. GRANT   6th Bn. Wiltshire Regiment     
17679 Rifleman ROBERT JOHN GRAY 12th Bn. Royal Irish Rifles    
240586 Private ARTHUR GREAVES   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
204880 Private ERNEST GREENWOOD 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
30120 Private FRANK GROOM       9th Bn. Norfolk Regiment       
Captain HAROLD HARDY    13th Bn. Royal Irish Rifles    
26328 Private BERT HARLOCK      9th Bn. Norfolk Regiment       
81284 Private THOMAS HARVEY     15th Bn. Durham Light Infantry 
240470 Corporal GEORGE HEPPENSTALL (M M and Bar)        "B" Coy. 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment       
42063 Rifleman PERCY J. HOLLINGSWORTH   12th Bn. Royal Irish Rifles    
42567 Private FREDERICK BURGESS HOLLOWAY        1st Bn. Leicestershire Regiment
44347 Rifleman PERCY EDGAR HOLMAN       12th Bn. Royal Irish Rifles    
204635 Lance Serjeant ALEC HILL HOLROYD 1st Bn. Lincolnshire Regiment  
W/1419 Gunner ENOCH HOLT        "C" Bty. 122nd Bde. Royal Field Artillery      
35977 Private JOHNSON A. J. HORSNAIL    8th Bn. Gloucestershire Regiment       
36034 Private LEONARD T. HOWE   8th Bn. Gloucestershire Regiment       
203585 Private CLEMENT HOWES    9th Bn. Norfolk Regiment       
Second Lieutenant HARRY LEONARD HUBBLE  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
14797 Rifleman WILLIAM HUDSON   12th Bn. Royal Irish Rifles    
205110 Private HARRY HUGHES     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
24255 Private JAMES HENRY HUNTER        9th Bn. Norfolk Regiment       
307715 Lance Corporal FREDERICK HUNTON  1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
203676 Private RICHARD JAGGS    9th Bn. Norfolk Regiment       
11322 Private WILLIAM FRANCIS JARVIS    6th Bn. Wiltshire Regiment     
204263 Private JOHN JESSOP      9th Bn. Norfolk Regiment       
21576 Private EDWARD JOHNSON    5th Bn. South Wales Borderers  
41334 Private GEORGE JONES      9th Bn. Norfolk Regiment       
260034 Corporal JAMES HENRY KELVEY      1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
35913 Private JOHN KENLEY       9th Bn. Norfolk Regiment       
1077 Rifleman DAVID KENNEDY     12th Bn. Royal Irish Rifles    
14073 Serjeant WALTER KIDD      9th Bn. Norfolk Regiment       
35916 Private GEORGE FRANCIS LARKINS    9th Bn. Norfolk Regiment       
30437 Private HENRY LAWRIE      12th Bn. Royal Scots   
35942 Private JOHN EDWIN LEE    "C" Coy. 9th Bn. Norfolk Regiment      
202443 Private EDGAR LENNOX     "C" Coy. 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment       
41358 Private DAVID LIDDLE      9th Bn. Norfolk Regiment       
204269 Private ARTHUR EDWARD LIGHT      9th Bn. Norfolk Regiment       
9730 Private ERNEST ARTHUR LING 9th Bn. Norfolk Regiment       
16656 Private BURTON PENNANT LOOSE      9th Bn. Norfolk Regiment       
41475 Rifleman HORACE STANLEY LOWIN     12th Bn. Royal Irish Rifles    
19362 Private FRANCIS MAHON     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
41299 Private GEORGE JAMES MANSER       9th Bn. Norfolk Regiment       
29826 Private HERBERT WILLIAM MARCH     9th Bn. Norfolk Regiment       
204959 Private JOHN MARTIN      7th Bn. Seaforth Highlanders   
204286 Private JOHN HENRY MARTIN        9th Bn. Norfolk Regiment       
41360 Private ERNEST MATHIAS    9th Bn. Norfolk Regiment       
41615 Rifleman ALMA CHARLES MAYCOCK     12th Bn. Royal Irish Rifles    
19654 Rifleman WILLIAM McCLEAN  12th Bn. Royal Irish Rifles    
1053 Rifleman WILLIAM McCORMICK 12th Bn. Royal Irish Rifles    
43301 Lance Corporal CHARLES McCULLAGH  1st Bn. Leicestershire Regiment
19107 Rifleman ROBERT McKAY     "A" Coy. 12th Bn. Royal Irish Rifles   
1474 Lance Corporal DAVID GEORGE MILLAR 12th Bn. Royal Irish Rifles    
41335 Private NORMAN ROY MILNER 9th Bn. Norfolk Regiment       
29908 Private HENRY MITCHELL    9th Bn. Norfolk Regiment       
33301 Private GEORGE MORRIS     9th Bn. Welsh Regiment 
203315 Private HENRY MORSE      6th Bn. Wiltshire Regiment     
24752 Private ALBERT MOSS       9th Bn. Norfolk Regiment       
35947 Private GEORGE HERMON MUNRO       9th Bn. Norfolk Regiment       
201708 Private CYRIL JAMES JOHN MURKING 9th Bn. Norfolk Regiment       
20311 Lance Corporal HENRY ALAN MURRAY  12th Bn. Royal Irish Rifles    
Second Lieutenant WILLIAM THOMAS NANCARROW      9th Bn. Norfolk Regiment       
204277 Private ALFRED JOSEPH NEEDHAM    9th Bn. Norfolk Regiment       
Captain DONALD FRANCIS NEILSON (D S O, M C)     3rd Bn. Lincolnshire Regiment  
41321 Private FRED NEWHAM       9th Bn. Norfolk Regiment       
27772 Private JAMES FREDERICK NEWLAND   6th Bn. Wiltshire Regiment     
41273 Corporal HAROLD WILLIAM NEWMAN    9th Bn. Norfolk Regiment       
35755 Private HERBERT EDWARD NEWMAN     6th Bn. Wiltshire Regiment     
41420 Private LEONARD MAURICE NEWMAN    9th Bn. Norfolk Regiment       
240590 Company Serjeant Major JAMES NORBURY     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
52991 Private JOHN NOYES        9th Bn. Welsh Regiment 
14/1036 Corporal ARTHUR OGLEY   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
37095 Private JAMES STEPHEN ORKNEY      9th Bn. Norfolk Regiment       
35925 Private EDGAR ALFRED PACE 9th Bn. Norfolk Regiment       
Second Lieutenant GEORGE WILLIAM PACEY  4th Bn. Lincolnshire Regiment  
40117 Rifleman HAROLD PARKER    12th Bn. Royal Irish Rifles    
240059 Company Serjeant Major GEORGE HENRY PARKIN (D C M)       1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
27770 Private HENRY PEARL       6th Bn. Wiltshire Regiment     
240899 Private WILLIAM PEAT (M M)       1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
14576 Private ALFRED GEORGE PECK (M M and Bar)  9th Bn. Norfolk Regiment       
43072 Lance Corporal WILLIAM GEORGE PETTERSON   6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
41425 Private JOHN ALBERT PICKERING     9th Bn. Norfolk Regiment       
35582 Private WILLIAM DAVID PITT        1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
31593 Private CHARLES PORTER    9th Bn. Norfolk Regiment       
14566 Private LOMAS POTTER      9th Bn. Norfolk Regiment       
41177 Private EDWIN JAMES PRIOR 9th Bn. Norfolk Regiment       
1791 Lance Corporal JAMES HENRY QUAIL   12th Bn. Royal Irish Rifles    
R/26364 Rifleman GEORGE JAMES RALPH     17th Bn. King's Royal Rifle Corps      
203023 Private TOM RAMSDEN      1st/6th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
41366 Private HARRY NOEL RAYWORTH       9th Bn. Norfolk Regiment       
S/25074 Private CHARLES DICKSON REID    7th Bn. Seaforth Highlanders   
206137 Private PERCY WILLIAM REYNOLDS   9th Bn. Norfolk Regiment       
200725 Private BENJAMIN MAURICE RINGER  9th Bn. Norfolk Regiment       
29922 Lance Corporal ALBERT RIVETT (M M)        9th Bn. Norfolk Regiment       
16294 Private SOLOMON WILLIAM ROGERS    9th Bn. Norfolk Regiment       
238041 Lance Corporal JAMES SNOWDEN ROPER       1st Bn. Leicestershire Regiment
41268 Private JOHN RUSSELL      9th Bn. Norfolk Regiment       
30329 Private EDGAR THOMAS SALE 9th Bn. Norfolk Regiment       
35955 Private CECIL JOHN EDWARD SANDY   9th Bn. Norfolk Regiment       
242322 Private PATRICK SCANLAN  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
Lieutenant WILLIAM NEVILLE SCAWIN       5th Bn. York and Lancaster Regiment    
35861 Private ALEXANDER SCHMIDT 9th Bn. Norfolk Regiment       
38789 Private CLAUDE B. SCOTT   12th Bn. Royal Scots   
265762 Private SYDNEY SCOTT     9th Bn. Norfolk Regiment       
44996 Rifleman WILLIAM HERBERT SELBY    12th Bn. Royal Irish Rifles    
12474 Corporal GEORGE SENIOR    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
41402 Private SHERLOCK  9th Bn. Norfolk Regiment       
47855 Rifleman WILLIAM ROBERT SHIELL    12th Rn Royal Irish Rifles     
L/22474 Driver HARRY SIMS       33rd Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
69 Lance Corporal CECIL SMITH   12th Bn. Royal Irish Rifles    
29101 Corporal FRANK PATRICK SMITH      1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
30025 Private SAMUEL SMITH      9th Bn. Norfolk Regiment       
204898 Private WALTER GODFREY SMITH     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
41322 Private WALTER JOHN SMITH 9th Bn. Norfolk Regiment       
204258 Private FREDERICK THOMAS SPEAR   9th Bn. Norfolk Regiment       
13321 Corporal ALBERT J. SPENCER        8th Bn. Gloucestershire Regiment       
51592 Corporal FREDERICK CHARLES SPENCER        2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
12139 Private JACK STEDMAN (M M)        9th Bn. Norfolk Regiment       
41413 Private JOHN WILLIAM STEEL        9th Bn. Norfolk Regiment       
35932 Private HENRY EDWARD STEVENS      9th Bn. Norfolk Regiment       
43297 Corporal JACK STEVENSON   1st Bn. Leicestershire Regiment
43705 Rifleman GEORGE SULLIVAN  12th Bn. Royal Irish Rifles    
325893 Sapper PERCY HAROLD SUMNER       Base Signal Depot. Royal Engineers     
15731 Private JESSE SUTTON      9th Bn. Norfolk Regiment       
43678 Private JAMES SWIFT       "E" Coy. 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment       
13448 Serjeant WILLIAM SWOISH   9th Bn. Norfolk Regiment       
19953 Serjeant JAMES TATE       12th Bn. Royal Irish Rifles    
64703 Private JEHOIADA THOMAS   9th Bn. Welsh Regiment 
27877 Private ALBERT AUGUSTUS TIBBLE    6th Bn. Wiltshire Regiment     
17892 Corporal WILLIAM ARTHUR TODD (M M)        9th Bn. Norfolk Regiment       
10686 Corporal THOMAS HENRY TOYNE       1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
43507 Corporal WILLIAM JAMES TRENFIELD  9th Bn. Norfolk Regiment       
265706 Rifleman WILLIAM CECIL TURNPENNY 1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
42118 Private HERBERT TYAS      1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
51623 Private JAMES VANCE       12th Bn. Royal Scots   
47236 Private GEORGE VICKERS    6th Bn. Leicestershire Regiment
241080 Private JOHN WILLIAM WADDINGTON  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
41369 Private GEORGE WAKEFIELD  9th Bn. Norfolk Regiment       
Captain GERVASE MAPLETOFT WALKER        "B" Coy. 3rd Bn. attd. 1st Bn. Leicestershire Regiment 
32748 Private JAMES THOMAS WARCUP       9th Bn. Norfolk Regiment       
40253 Lance Corporal HERBERT BENSLEY WATSON     9th Bn. Norfolk Regiment       
S/25490 Private ARCHIBALD WATT  7th Bn. Seaforth Highlanders   
35934 Private JOHN HERBERT REGINALD WEBSTER     9th Bn. Norfolk Regiment       
47917 Rifleman FRANK FREDERICK WILKINSON        12th Bn. Royal Irish Rifles    
201188 Private GEORGE EDWARD WILLIAMS   9th Bn. Norfolk Regiment       
41382 Private WALTER WILLIAMS   9th Bn. Norfolk Regiment       
14/1302 Lance Corporal BERTRAM WILLIAMSON       1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
35969 Private HERBERT WILLIS    6th Bn. Wiltshire Regiment     
41210 Private JAMES WILSON      9th Bn. Norfolk Regiment       
35966 Private CHARLES RICHARD WINTER    6th Bn. Wiltshire Regiment     
41212 Private ALFRED ERNEST WOOD        9th Bn. Norfolk Regiment       
267348 Rifleman HERBERT LINLEY WOOD     1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
84768 Corporal GEORGE WOODBINE  209th Field Coy. Royal Engineers       
41383 Private WILLIAM GLAISE WORMLEY    9th Bn. Norfolk Regiment       
17436 Private BENJAMIN CUBITT WRIGHT    9th Bn. Norfolk Regiment       
Second Lieutenant VICTOR ALBERT WRIGHT  10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
3/3581 Private JOHN WILLIAM WRIGLEY     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
41215 Private COLIN FREDERICK WYKES     9th Bn. Norfolk Regiment       
31603 Private FRANCIS WILLIAM YORK      9th Bn. Norfolk Regiment       
Belgium: West-Vlaanderen WESTOUTRE BRITISH CEMETERY (4)
_______________________________________________________
700486 Private MAURICE CRONLY DILLON    23rd Bn. London Regiment       
59727 Private PEGRAM    2nd/6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
35498 Private WILLIAM VANDERWOLF        10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
260077 Private WIGGINS  2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
Belgium: West-Vlaanderen WULVERGHEM-LINDENHOEK ROAD MILITARY CEMETERY (3)
_________________________________________________________________________
241437 Lance Corporal COX       1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
44953 Rifleman ALFRED THOMAS GROUT      "B" Coy. 12th Bn. Royal Irish Rifles   
Major HOLT WARING       13th Bn. attd. 12th Bn. Royal Irish Rifles     
Belgium: West-Vlaanderen YPRES RESERVOIR CEMETERY (3)
_____________________________________________________
32801 Private GODFREY   15th Bn. Durham Light Infantry 
G/86131 Private HIRONS  19th Bn. Middlesex Regiment    
L/13465 Serjeant MARTIN (M M)   19th Bn. Middlesex Regiment    
Canada: British Columbia VANCOUVER (MOUNTAIN VIEW) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
153779 Cadet ROY EDGAR PELTON   Royal Air Force
Canada: British Columbia VERNON (PLEASANT VALLEY) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
760398 Sergeant LORNE L. KENNEDY        102nd Bn. Canadian Infantry    
Canada: Manitoba GLENBORO' MUNICIPAL CEMETERY (1)
_________________________________________________
2129018 Private RUSSELL FRANK MALYON    1st Depot Bn. (Manitoba). Canadian Infantry    
Canada: Nova Scotia HALIFAX (CAMP HILL) CEMETERY (1)
____________________________________________________
366 Staff Sergeant JAMES F. ELLIOT      Canadian Army Medical Corps    
Canada: Nova Scotia HALIFAX MEMORIAL (1)
________________________________________
Chief Engineer McGOWAN  S.S. "Lake Michigan" Canadian Merchant Navy    
Canada: Nova Scotia MAITLAND BRIDGE (MAPLEWOOD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
3180943 Private LESLIE MILLARD HEBB     1st Depot Bn. (Nova Scotia). Canadian Infantry 
Canada: Ontario COBOURG (ST. MICHAEL'S) CEMETERY (1)
____________________________________________________
455295 Private WILLIAM P. DOYLE Depot Bn. (Eastern Ontario). Canadian Infantry 
Canada: Ontario KINGSTON (CATARAQUI) CEMETERY (1)
_________________________________________________
2005255 Sapper CECIL HENRY SOLTAU       Canadian Engineers     
Canada: Ontario OTTAWA (BEECHWOOD) CEMETERY (2)
_______________________________________________
Honorary Captain GEORGE M. ATCHISON     General List, Canadian Army    
3320737 Gunner WILLIAM WALLACE LOUTTIT  74th Bty. Canadian Field Artillery     
Canada: Quebec QUEBEC CITY (MOUNT HERMON) CEMETERY (1)
______________________________________________________
2537362 Private CHARLES JOSEPH MOORE    1st/1st Depot Bn. (Central Ontario). Canadian Infantry 
Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
700923 Lance Corporal WILLIAM HENRY CHARLWOOD   2nd/23rd Bn. London Regiment   
Egypt: CAIRO WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
______________________________________
Second Lieutenant JAMES BURGHLEIGH CAXTON KNIGHT        Royal Air Force
Egypt: HELIOPOLIS (PORT TEWFIK) MEMORIAL (6)
____________________________________________
498 Driver BISESURPARSAD        Indore Transport Corps 
2762 Sepoy CHIRAGH DIN  74th Punjabis  
1538 Rifleman HARPHUL RAM       1st Bn. 123rd Outram's Rifles  
33759 Driver HINGAN     5th Depot. Mule Corps  
3013 Sepoy PREM SINGH   1st Bn. 23rd Sikh Pioneers     
18384 Bearer SANTU      8th Coy. Army Bearer Corps     
France: Aisne BUZANCY MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________
202557 Private HERBERT LEWIS REED       12th Bn. Middlesex Regiment    
France: Aisne FORESTE COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________
574913 Lance Corporal TILEY     17th Bn London Regiment
France: Aisne GUISE (LA DESOLATION) FRENCH NATIONAL CEMETERY, FLAVIGNY-LE-PETIT (1)
___________________________________________________________________________________
534723 Sapper WHEAL     200th Field Coy. Royal Engineers       
France: Bouches-du-Rhone MAZARGUES WAR CEMETERY, MARSEILLES (1)
_______________________________________________________________
4251 Labourer MG PO THIN        Indian Labour Corps    
France: Calvados TOURGEVILLE MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________
21583 Private IRVING    8th Bn. Royal Berkshire Regiment       
France: Nord ARNEKE BRITISH CEMETERY (1)
________________________________________
23297 Private JOSEPH LLOYD      11th Bn. East Lancashire Regiment      
France: Nord AVAL WOOD MILITARY CEMETERY, VIEUX-BERQUIN (6)
___________________________________________________________
S/43032 Private GUILD   7th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
204998 Private HEWITSON 1st Bn. East Surrey Regiment   
68416 Private HAROLD TOM HUSTLER        1st Bn. Devonshire Regiment    
68445 Private LAMBERT   1st Bn. Devonshire Regiment    
3/68151 Private RUTTER  1st Bn. Devonshire Regiment    
7661 Corporal WOODS (M M)       95th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (14)
____________________________________________________________
42886 Private THOMAS EDWARD BEAVER      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
202015 Private BROWN    4th Bn. Lincolnshire Regiment  
41818 Private COLEMAN   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
49765 Private DAVID GRAHAM CUNNINGHAM   10th Bn. Lincolnshire Regiment 
21299 Private DAVIES    29th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
3383 Lance Corporal FITZGERALD  Machine Gun Corps (Infantry)   
204490 Private GEORGE HENRY MANSELL     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
40917 Private ALBERT MAXTED     "D" Coy. 10th Bn. Lincolnshire Regiment
Second Lieutenant MORTENSON     59th Coy. Machine Gun Corps    
Lieutenant Colonel HAROLD BOWYER ROFFEY (D S O) Lancashire Fusiliers   
53226 Private SMITH     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
14726 Private TAGUE     6th/7th Bn. Royal Scots Fusiliers      
51572 Private HAROLD TAYLOR     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
13619 Private WALPOLE   10th Bn. Lincolnshire Regiment 
France: Nord BORRE CHURCHYARD (3)
_________________________________
6288 Private JEWELL     6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
3133 Private ALEXANDER OLPHUR JOHNSTON  3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
5486 Private EDWARD CHARLES SIMONS      6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
France: Nord CROIX-DU-BAC BRITISH CEMETERY, STEENWERCK (4)
__________________________________________________________
30249 Private PARKER    9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
203186 Private ROLAND SMITH     9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
41603 Private WILLIAM WESTWOOD  2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
26289 Private WILLIAMS  9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
France: Nord EBBLINGHEM MILITARY CEMETERY (16)
______________________________________________
3682 Private CHARLES ATKINSON   5th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
241413 Private BARNSBY  1st/5th Bn. Gordon Highlanders 
6709 Private ALFRED VICTOR BROWN        7th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
2925 Private WILLIAM DAVID COOK 1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
25108 Private PETER CROZIER     "C" Coy. 1st Bn. Border Regiment       
1351 Private WILLIAM FEENING    4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
1461 Private JAMES GOODALL      8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
19433 Serjeant ALBERT EDWARD HUDSON     "C" Coy. 11th Bn. Lancashire Fusiliers 
5133 Private VERNON JEPSON      2nd Bn. Royal Fusiliers
6081 Private RICHARD JOHN MURRAY        11th Bn Australian Infantry, A.I.F.    
2788A Private JOHN EUGENE SHANAHAN      8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
2899 Private ALBERT SMITH       1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
998 Private WILLIAM SULLIVAN    8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
301269 Lance Corporal ALEXANDER CRIGHTON TAYLOR 89th Field Amb Royal Army Medical Corps
13358 Private TRANTER   3rd Bn. Coldstream Guards      
35892 Private WRIGHT    25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
France: Nord GODEWAERSVELDE BRITISH CEMETERY (1)
________________________________________________
41941 Private CLEGG     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
France: Nord HAVERSKERQUE BRITISH CEMETERY (3)
______________________________________________
135681 Serjeant SYDNEY BELDING  22nd Sqdn. Royal Air Force     
48023 Private LOWE      1st Bn. Bedfordshire Regiment  
28118 Private ANTHONY TURNBULL  2nd Bn. King's Own Scottish Borderers  
France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (3)
_____________________________________________
2152 Lance Corporal REGINALD ALLAN BIRCHENOUGH  8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
7516 Private FRANCIS HENRY LANSDELL     6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
Lieutenant FRANCIS JOHN SHRIMPTON       2nd Australian Trench Mortar Battery   
France: Nord LE CATEAU MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________
255797 Private FRANK HOBELL     19th (Queen Alexandra's Own Royal) Hussars     
2709 Private JULYAN     2nd Regt. South African Infantry       
France: Nord LE GRAND BEAUMART BRITISH CEMETERY, STEENWERCK (48)
________________________________________________________________
32098 Private THOMAS GOUDIE AITKEN      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42181 Private WILLIAM HORACE BARBER     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
143575 Private ERNEST ALFRED VICTOR BLENCOWE    Machine Gun Corps (Infantry)   
260023 Private BOOKER   1st/5th Bn York and Lancaster Regiment 
42154 Serjeant BOWMAN   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
41407 Private BROCK     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42892 Private CADE      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
41584 Private CAREY     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
41406 Private COLLINS   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
41570 Private COOPER    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42106 Private COOPER    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
242566 Private DANIELS  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
48090 Private EMMERSON  2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
241141 Private FOSTER   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
42901 Private FRYER     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
201131 Private GLASS    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42111 Private GOULDEN   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42113 Private GRAHAM    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
40871 Private HAINING   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42212 Private HALL      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
Second Lieutenant HARLEY        North Staffordshire Regiment   
41822 Private HEPWORTH  2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42120 Private HUNTER    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42092 Lance Corporal JACKSON    2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
42882 Private JONES     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
242606 Private GEORGE LYNCH     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
240692 Private MAGEE    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
242470 Private MERRILL  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
Second Lieutenant MURPHY        2nd/5th Bn. North Staffordshire Regiment       
242694 Private NICHOLL  2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42224 Private NORRIS    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
14/429 Private PRIESTLEY        1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
41846 Private RIGNEY    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
41576 Private ROLFE     2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
11962 Private SALT      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
242003 Private SCAMBLER 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
42144 Private SHIELS    2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
12/1300 Private TAYLOR  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
42532 Private JOSEPH WEBSTER THRIPPLETON        2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
241228 Private PERCY GEORGE TURNER      1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
41564 Private UPPERTON  2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
42165 Private VANHINSBERGH      2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
241912 Private WADDINGTON (M M) 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
204710 Private JOSEPH ARTHUR WATSON     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
26286 Private WHITING   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
26102 Private WIGGLESWORTH      1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
203944 Private JAMES WILLIAMS   2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
42105 Private RICHARD YARWOOD   2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
France: Nord LE GRAND HASARD MILITARY CEMETERY, MORBECQUE (2)
_____________________________________________________________
2136 Lance Corporal ARTHUR JAMES DONNELLY       1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
7540 Private PATRICK EDWARD McGIRR      1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
France: Nord LILLE SOUTHERN CEMETERY (1)
________________________________________
12033 Private LOWTHER (M M)     13th Bn. Yorkshire Regiment    
France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________
30135 Private RICHARDS  1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
16735 Private WHITE     1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
France: Nord METEREN MILITARY CEMETERY (2)
__________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM HENRY FIELD FLOWERS   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
50804 Private ROYLE     11th Bn. Lancashire Fusiliers  
France: Nord MONT NOIR MILITARY CEMETERY, ST. JANS-CAPPEL (12)
______________________________________________________________
1969 Gunner ARTHUR DENHAM AVISON        1st Coy. Machine Gun Corps (Motors)    
330167 Gunner EDWIN JAMES BURDEN        6th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
44675 Private BUSHELL   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
36785 Private WILFRID DAWSON    1st Bn. East Lancashire Regiment       
201650 Private FIELDS   4th Bn. Lincolnshire Regiment  
29231 Private FINCHAM   9th Bn. Norfolk Regiment       
5825 Private GLOVER     11th Bn. Lancashire Fusiliers  
9248 Private HUBBARD    11th Bn. Suffolk Regiment      
53239 Private SHEPPARD  2nd/5th Bn Lincolnshire Regiment       
M2/114307 Corporal SLEIGH       717th Mechanical Transport Coy. Army Service Corps     
198693 Gunner DAVID WHITTON     "A" Bty. 122nd Bde. Royal Field Artillery      
163893 Gunner JOHN WRIGHT       6th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
France: Nord MORBECQUE BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________
41203 Private HILL      1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
68267 Private CYRIL GIMBLETT PARAMORE   1st Bn. Devonshire Regiment    
France: Nord NIEPPE-BOIS (RUE-DU-BOIS) BRITISH CEMETERY, VIEUX-BERQUIN (1)
__________________________________________________________________________
6319 Lance Corporal PATRICK MEEHAN      7th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
France: Nord OUTTERSTEENE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, BAILLEUL (12)
____________________________________________________________________
7206 Private HAROLD HARRY BINN  3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
2858 Private FRANK WILLIAM BRIGGS       3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
2712 Sergeant JOHN LAWRENCE CANTWELL    1st Bn. Australian Machine Gun Corps   
3768 Private CLARENCE GREENWELL 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
7270 Private JOHN THOMAS MURRAY 8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
3115 Private STANLEY RAYMOND OSBORNE    58th Bn. (formerly 6th Bn.). Australian Infantry, A.I.F.       
3819 Private JAMES FREDERICK WALKER ROSE        1st Bn. Australian Machine Gun Corps   
3460 Private VALFRID SAFSTROM   6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
6871 Private HERBERT STANLEY SMITH      3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
4584 Private WILLIAM WALSH      3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
2831 Private CHARLES HENRY WOODS        3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
5243 Private CHARLES WILLIAM HARRY YERN 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
France: Nord PONT-DU-HEM MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (9)
_________________________________________________________
119431 Private BROWN (M M)      Machine Gun Corps (Infantry)   
17728 Private COSGROVE  1st Bn. Lancashire Fusiliers   
241086 Private DAVIDSON 1st/7th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)    
300534 Private DUNN     1st/8th Bn. Durham Light Infantry      
29041 Private FRED WATSON ENGLAND       2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
S/24823 Private GUNNIS  1st/5th Bn. Seaforth Highlanders       
41779 Private PARK      1st Bn. Lancashire Fusiliers   
80392 Private TAYLOR    1st/7th Bn. Durham Light Infantry      
51703 Private WEAVER    2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
France: Nord RATION FARM MILITARY CEMETERY, LA CHAPELLE-D'ARMENTIERES (1)
_________________________________________________________________________
40989 Private PARKER    10th Bn. Lincolnshire Regiment 
France: Nord ST. SOUPLET BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
44767 Private ADAMS     12th Bn. Royal Irish Rifles    
France: Nord TANNAY BRITISH CEMETERY, THIENNES (3)
__________________________________________________
20213 Private CLIFFORD  1st Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
8319 Private JOHN WILLIAM JENNER        1st Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
22912 Private WILLIAM McFARLANE SMITH   2nd Bn. King's Own Scottish Borderers  
France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (5)
__________________________________________________
30151 Private ROBERT ERNEST CADDY       6th Bn. South Wales Borderers  
235163 Private JOSEPH WILLIAM GRAHAM    2nd Bn. South Lancashire Regiment      
32797 Private JENNINGS  2nd Bn. South Lancashire Regiment      
R/34016 Rifleman WILFRID ALOYSIUS KEOGH "C" Coy. 16th Bn. King's Royal Rifle Corps     
A/201158 Rifleman MITCHELL      16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
France: Nord VALENCIENNES (ST. ROCH) COMMUNAL CEMETERY (1)
__________________________________________________________
15159 Private HOGG      2nd Bn. Leinster Regiment      
France: Pas de Calais AIRE COMMUNAL CEMETERY (25)
_________________________________________________
267413 Lance Corporal THOMAS BISHOP     2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry    
149166 Corporal ARCHIBALD JAMES BOX     150th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery      
27314 Private ERNEST BREALEY    1st/5th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry  
Second Lieutenant GEORGE FRANCIS REGINALD BRIDGE        2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment    
34495 Private WILLIAM BRYERS    15th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
33213 Private REGINALD FREDERICK CHALLEN        15th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
39066 Private GEORGE WAGSTAFF CHATWIN   12th Bn. Gloucestershire Regiment      
200483 Lance Corporal ALBERT CLARRICOATES       1st/4th Bn. Northumberland Fusiliers   
11781 Private WILLIAM CURRIE    1st Bn. King's Own Scottish Borderers  
9105 Private JOHN WILLIAM THOMAS EMERY  1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
34395 Private FAIRCHILD 2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry    
496515 Sapper HILL      478th Field Coy. Royal Engineers       
30076 Private GEORGE BERTRAM HUGHES     1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
26212 Private EDWARD FREDERICK KITE     2nd/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
12717 Private JAMES FREDERICK MARCHAM   2nd Bn. Irish Guards   
30036 Private NASH      15th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
260356 Serjeant STANLEY GEORGE PANTING  12th Bn. Gloucestershire Regiment      
28375 Lance Corporal RADFORD    2nd/5th Bn. Gloucestershire Regiment   
23870 Private WILLIAM WILSON RAESIDE    1st/8th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders  
42903 Private JAMES REYNOLDS    20th Bn. Middlesex Regiment    
29448 Private GEORGE E. RHYMES  1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
Second Lieutenant JOHN LESLIE HILL RICHARDS     1st Bn. Devonshire Regiment    
266581 Private ROYCE    2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry    
15320 Lance Corporal SHEARER    1st/8th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders  
17079 Lance Corporal WILLIAM JOHN TRESIDDER     1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
France: Pas de Calais ANZAC CEMETERY, SAILLY-SUR-LA-LYS (2)
___________________________________________________________
202230 Private COLE     4th Bn. Yorkshire Regiment     
29519 Lance Corporal HEYES      9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
France: Pas de Calais ARRAS FLYING SERVICES MEMORIAL (3)
________________________________________________________
Lieutenant BERNARD BALFOUR      65th Sqdn. Royal Air Force     
Lieutenant DUNCAN ELLIOTT       No. 4 Sqdn. Royal Air Force    
Second Lieutenant WILSON NAYLOR 4th Sqdn. Royal Air Force      
France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (3)
________________________________________
42496 Private ANTHONY GRAHAM    1st/6th Bn. South Staffordshire Regiment       
305043 Rifleman HORACE ARTHUR HITCHINS  1st/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)     
568019 Lance Corporal WALMSLEY R. REYNOLDS      1st/16th Bn. London Regiment (Queen's Westminster Rifles)      
France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_____________________________________________________________
403389 Air Mechanic 2nd Class ROBERT McCULLOCH BROWN    5th Sqdn. Royal Air Force      
Lieutenant JOHN ALEXANDER GOUICK        1st Bde. Canadian Field Artillery      
142529 Private JOHN HENRY STRONGESS     62nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
France: Pas de Calais AUXI-LE-CHATEAU CHURCHYARD (1)
____________________________________________________
T4/142380 Private JOHN HUGHES   Mechanical Transport Army Service Corps
France: Pas de Calais BAC-DU-SUD BRITISH CEMETERY, BAILLEULVAL (3)
__________________________________________________________________
195837 Lance Corporal CRAWFORD  18th Bn. Canadian Infantry     
Second Lieutenant DONALD FREDERICK DAVIES (Mentioned in Despatches)     "B" Coy., 22nd Bn. attd. 23rd Bn. Royal Fusiliers      
128567 Private PAYNE    2nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)   
France: Pas de Calais BELLACOURT MILITARY CEMETERY, RIVIERE (2)
_______________________________________________________________
102286 Private WILLIAM PEARCE JONES     29th Bn. Canadian Infantry     
799192 Lance Corporal JAMES MARTIN      19th Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais BERLES NEW MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
34661 Private WILLIAM GORDON BAIRD      2nd Bn. Highland Light Infantry
France: Pas de Calais BEUVRY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
____________________________________________________________
38865 Private McHARDY   "C" Coy. 1st Bn. South Wales Borderers 
60653 Private TALBOT    4th Bn. Royal Fusiliers
201555 Private HAROLD VOSE      "D" Coy. 1st/4th Bn. South Lancashire Regiment 
France: Pas de Calais BIENVILLERS MILITARY CEMETERY (11)
________________________________________________________
W/3472 Gunner ABBOTT    "A" Bty., 187th Bde. Royal Field Artillery     
22336 Private DIXON     2nd/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
60867 Private DOWNIE    32nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
3246 Private LUCKMAN    32nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
353152 Private DONALD McKENZIE  15th Bn. Highland Light Infantry       
10353 Lance Serjeant MERRITT    2nd/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
Captain MORANT (M C)    16th Bn. attd. 2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)     
121965 Private PITT     32nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
240562 Corporal PETER RALSTON   1st/5th Bn. East Lancashire Regiment   
90795 Private NEWBY THORNLEY    32nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
196693 Gunner ALFRED ARTHUR WHITE       "A" Bty. 187th Bde. Royal Field Artillery      
France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (14)
____________________________________________________
36347 Private JOHN SYDNEY ABEY  1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
48899 Private JAMES CROMPTON    6th Bn. South Wales Borderers  
69120 Private THOMAS EDMUND FAWELL      5th Bn. Northumberland Fusiliers       
56859 Private GEORGE EDWARD FERN        11th Bn. Lancashire Fusiliers  
Second Lieutenant ERIC De WILDE GREEN   1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
44255 Private ARTHUR HODGSON    23rd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers  
64605 Private JUBB      25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
64609 Private GEORGE KETTLEWELL 25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
25124 Private THOMAS LAKE       1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
203511 Private HERBERT MAJOR    10th Bn. Worcestershire Regiment       
88441 Private THOMAS ALEXANDER MILLARD  2nd/7th Bn. The King's (Liverpool Regiment)    
252440 Private NORMAN ROSS      6th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders      
Second Lieutenant REGINALD ELEY SHELDON 7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
24795 Corporal ALBERT WARRINGTON        1st/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (13)
__________________________________________________________________
31825 Private ARNOLD    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
11698 Private ASBERY    7th Bn. York and Lancaster Regiment    
96499 Private GEORGE FREDERICK GLEAVE   1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
38654 Private HEELEY    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
14/881 Corporal HOBSON  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
205096 Private HUMPHRIES        1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
237470 Gunner NEWMAN    "D" Bty. 94th Bde. Royal Field Artillery       
1257541 Gunner ERNEST CHARLES PARSLOW   9th Siege Bty. Canadian Garrison Artillery     
24231 Private GEORGE WILLIAM SPENCE     "D" Coy. 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment       
46366 Private STENTON   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
Lieutenant CYRIL FRANCIS FREDERICK TWYNAM       3rd Bn. Highland Light Infantry
1257632 Acting Bombardier WENTZELL      9th Siege Bty. 1st Howitzer Bde. Canadian Garrison Artillery   
22815 Private THOMAS WILLIAM WIGGEN     2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
France: Pas de Calais CAMBRIN MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________
Second Lieutenant ARTHUR WILLIAM FIELDING       6th Bn. York and Lancaster Regiment    
France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (27)
_____________________________________________________
S/21388 Private ALLAN   1st Bn. Gordon Highlanders     
17881 Private HARRY VICTOR BISHOP       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
S/11413 Lance Corporal BLAIKIE  1st Bn. Gordon Highlanders     
94581 Private JOHN JOSEPH CARRUTHERS    1st/6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
Chaplain 4th Class The Rev. OSWIN CREIGHTON     Army Chaplains' Department     
L/42052 Gunner ROBERT EVERETT   41st Bty. Royal Field Artillery
24019 Private EPHRAIM FLETCHER  2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
268974 Private GARLAND  2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
Second Lieutenant JOHN HESKETT  3rd. attd. 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment) 
Lieutenant HUGHES (M C) 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
235440 Serjeant JOHN GEORGE HUTCHINSON  2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
33573 Private JACKSON   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
3277 Private LEE        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
72808 Gunner DEAN LISTER        124th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery      
17505 Private MAIDSTONE 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
11169 Private MALEY     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
11033 Private MALLINSON 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
29595 Private MURGATROYD        2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
28714 Private EDMUND SAUNDERS   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
28862 Lance Corporal SEED       2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
64640 Gunner SHARPLIN   41st Bty. 42nd Bde. Royal Field Artillery      
203788 Private SIDWELL  1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
26012 Private STUBBS    2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
10780 Private WALLACE   2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
L/5591 Serjeant ERNEST WATSON   41st Bty. Royal Field Artillery
74072 Gunner WEBBER     41st Bty. Royal Field Artillery
205443 Private FRED WRIGHT      2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
France: Pas de Calais DAINVILLE BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________
394275 Rifleman WEAVER  9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
France: Pas de Calais DAINVILLE COMMUNAL CEMETERY (2)
_____________________________________________________
393606 Rifleman WILLIAM FREDERICK MARTIN        9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
415186 Rifleman SPASHETT        9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (33)
____________________________________________________
202261 Private ARMSTRONG        4th Bn. Royal Welsh Fusiliers  
8100 Lance Corporal JOSEPH BALCH        2nd Bn. Scots Guards   
G/40 Private ROBERT BARRETT     1st Bn. Royal Fusiliers
51183 Private ROBERT JOHN BARTON        11th Bn. Royal Scots   
738164 Private BASSETT  1st/24th Bn. London Regiment   
161343 Gunner GEORGE BEAUMONT   277th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
2126 Private MARTIN CHAISTY     1st Bn. Lancashire Fusiliers   
27909 Private JOSEPH DAVIES     15th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
88871 Private DONNELLY  1st/6th Bn. The King's (Liverpool Regiment)    
300919 Gunner GAVEY     10th Bde. Canadian Field Artillery     
3072 Private JOHN MARSHALL GREGORY      57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
25585 Sapper CONRAD HAMMETT     77th Field Coy. Royal Engineers
202667 Private THOMAS HARRINGTON        2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
306444 Gunner HARROWER  2nd/1st (Lancs) Heavy Bty. Royal Garrison Artillery    
54179 Gunner ALEXANDER HENDERSON        22nd Heavy Bty. Royal Garrison Artillery       
786420 Serjeant ERNEST WILLIAM HIATT    "C" Bty. 312th Bde. Royal Field Artillery      
633180 Private JOCQUE   4th Canadian Mounted Rifles Battalion  
203970 Private DAVID THOMAS JONES       9th Bn. Royal Welsh Fusiliers  
35627 Gunner JOHN EDWARD KEARSE "C" Bty. 77th Bde. Royal Field Artillery       
359252 Private LLOYD    1st/10th Bn. The King's (Liverpool Regiment)   
28825 Lance Corporal LLOYD      1st Bn. Somerset Light Infantry
201358 Private ARTHUR LANCELOT MASON    4th Bn. Yorkshire Regiment     
251609 Private DAVID MORRIS     16th Bn. Royal Scots   
G/20204 Private ERNEST WILLIAM OAKLEY   6th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
203393 Private ERIC WILLIAM ORAM        7th Bn. Seaforth Highlanders   
16711 Private CHRISTOPHER JOSEPH O'SHEA 2nd Regt. South African Infantry       
41783 Private PERKINS   13th Bn. Yorkshire Regiment    
23433 Private POWELL    15th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
36883 Private RAINES    1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
260258 Serjeant JAMES ALFRED ROBINSON   6th Bn. South Wales Borderers  
33263 Private SAYERS    1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
8050 Private WARD       2nd Bn. Durham Light Infantry  
49747 Private FRANK WOOD        8th Bn. Lincolnshire Regiment  
France: Pas de Calais FONCQUEVILLERS MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________
43502 Corporal FRED NICHOLSON   153rd Field Coy. Royal Engineers       
France: Pas de Calais FOUQUIERES CHURCHYARD EXTENSION (1)
_________________________________________________________
48011 Private ERNEST SEEDHOUSE  1st/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
France: Pas de Calais GOMMECOURT BRITISH CEMETERY NO.2, HEBUTERNE (4)
_____________________________________________________________________
119453 Private JOHN GEORGE DALGARNO     62nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
201593 Private LANGHORNE        2nd/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
242012 Private STANLEY MELLOR   2nd/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
268389 Private HENRY JOHN WHITING       2nd/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
France: Pas de Calais GONNEHEM BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
203722 Private VERINDER 1st Bn. Somerset Light Infantry
France: Pas de Calais GONNEHEM CHURCHYARD (4)
_____________________________________________
2005 Lance Corporal THOMAS BISHOP       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
667 Private GEORGE HENRY JARVIS (M M)   11th Field Amb Royal Army Medical Corps
28798 Private WILLIAM STANLEY LEONARD   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
Second Lieutenant TOM DIXON STOCKS      2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
France: Pas de Calais GREVILLERS (NEW ZEALAND) MEMORIAL (1)
___________________________________________________________
32858 Private THOMAS JOYCE      3rd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
France: Pas de Calais GREVILLERS BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
3849 Corporal RICHARDSON        7th Dragoon Guards (Princess Royal's)  
France: Pas de Calais HINGES MILITARY CEMETERY (2)
__________________________________________________
Second Lieutenant HARPER        2nd Bn. Seaforth Highlanders   
72730 Private TAYLOR    4th Bn. Royal Fusiliers
France: Pas de Calais HOUCHIN BRITISH CEMETERY (3)
__________________________________________________
166136 Pioneer WILLIAM DUNCAN   No. 5 Light Railway Signalling Sect. Royal Engineers   
151821 Sapper ERNEST JAMES HOBBS        No. 1 Light Railway Signalling Sect. Royal Engineers   
46810 Serjeant SMITH    1st Field Survey Coy. Royal Engineers  
France: Pas de Calais LA TARGETTE BRITISH CEMETERY, NEUVILLE-ST. VAAST (2)
__________________________________________________________________________
5446 Private BIRTWISTLE 2nd/7th Bn. Cheshire Regiment  
703486 Private BRYANTON 102nd Bn. Canadian Infantry    
France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (10)
_____________________________________________________
17726 Private ADAMS     1st Bn. Somerset Light Infantry
29386 Private ALBERT JOSEPH BENTON      1st Bn. Somerset Light Infantry
27968 Private BROWN     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
201091 Private CLARKIN  1st/4th Bn. South Lancashire Regiment  
240040 Company Serjeant Major DAVEY     1st/5th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry  
S/41789 Private WILLIAM STEPHEN MELVIN  1st/4th Bn. Seaforth Highlanders       
S/22288 Private HENRY MACKAY MUNRO      2nd Bn. Seaforth Highlanders   
645 Lance Corporal PORTER       1st Bn. Northumberland Fusiliers       
306290 Private SERIES   2nd/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21739 Private ALBERT HENRY WILLIAMS     11th Bn. South Wales Borderers 
France: Pas de Calais LIGNY-ST. FLOCHEL BRITISH CEMETERY, AVERDOINGT (1)
________________________________________________________________________
1003825 Private GEORGE JOHN JENKINS     102nd Bn. Canadian Infantry    
France: Pas de Calais LILLERS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
645208 Driver HENRY RICHARD PENGELLY    51st Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (8)
__________________________________________________________________
2353 Private WILLIE CROSS       17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
88365 Private ADAM DICKSON      94th  Field Amb. Royal Army Medical Corps      
276256 Private LEGG     1st/7th Bn. Durham Light Infantry      
2/2225 Shoeing Smith Corporal VICTOR FRANCIS NEILSON    New Zealand Field Artillery    
202784 Private JOHN SCOTT       5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
47925 Private EDGAR WHITEFIELD  12th Bn. Yorkshire Regiment    
19649 Private DAVID THOMAS WILLIAMS     2nd Bn. South Lancashire Regiment      
375430 Private WILSON   1st/7th Bn. Durham Light Infantry      
France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (10)
________________________________________
32215 Serjeant HARRY CHARLES AYRES      1st Bn. Somerset Light Infantry
203296 Private ALFRED BAKER     1st Bn. Somerset Light Infantry
29740 Serjeant WILLIAM JOHN BEARE       1st Bn. Somerset Light Infantry
28150 Private EDWIN JOHN BURBIDGE       1st Bn. Somerset Light Infantry
306846 Private WILLIAM ELLISON  1st/7th Bn. The King's (Liverpool Regiment)    
291 Serjeant WILLIAM McINTYRE   7th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/43239 Private WILLIAM McLURE  7th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
359404 Private ROBERT GEORGE MUSKER     1st/10th Bn. The King's (Liverpool Regiment)   
73105 Lance Corporal HARRY PALMER       55th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
53238 Private SAMUEL ALBERT STRAKER     6th Bn. Lincolnshire Regiment  
France: Pas de Calais MAROC BRITISH CEMETERY, GRENAY (1)
________________________________________________________
Lieutenant LESLIE BINNEY        129th Bde. Royal Field Artillery       
France: Pas de Calais MONT-BERNANCHON BRITISH CEMETERY, GONNEHEM (2)
____________________________________________________________________
20561 Private AINSCOUGH 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
14113 Corporal JOSEPH BOTTOMLEY ROTHERFORTH     "A" Coy. 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)   
France: Pas de Calais NEUVE-CHAPELLE MEMORIAL (1)
_________________________________________________
738 Labourer BANNU KURMI        42nd Ranchi Coy. Indian Labour Corps   
France: Pas de Calais PERNES BRITISH CEMETERY (3)
_________________________________________________
Second Lieutenant LAURENCE BERTRAND JOHNSON     "B" Coy. 3rd Bn. attd. 1st Bn. Somerset Light Infantry 
7837 Corporal JOHN MONCKTON     1st Bn. Somerset Light Infantry
28920 Corporal WRIGHT   8th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (1)
_________________________________________________________________
15966 Private COPE      6th Bn. Lincolnshire Regiment  
France: Pas de Calais QUESNOY FARM MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
22810 Private JONES     2nd Bn. Manchester Regiment    
France: Pas de Calais ROCLINCOURT MILITARY CEMETERY (4)
_______________________________________________________
402535 Private HARRY THOMAS HENRY       2nd Canadian Light Trench Mortar Battery       
425036 Private LOUGH    2nd Canadian Light Trench Mortar Battery       
104179 Private JOHN P. O'CONNOR 2nd Canadian Light Trench Mortar Battery       
675223 Private RUSSELL  10th Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais RUE-PETILLON MILITARY CEMETERY, FLEURBAIX (1)
___________________________________________________________________
16/2000 Corporal DODD   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
France: Pas de Calais SAILLY-LABOURSE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________
10405 Private KING      6th Bn. Yorkshire Regiment     
France: Pas de Calais ST. AMAND BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________
756197 Gunner PARKER    "C" Bty. 165th Bde. Royal Field Artillery      
France: Pas de Calais ST. HILAIRE CEMETERY EXTENSION, FREVENT (3)
_________________________________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM GREATBATCH BOXALL     22nd Bn. London Regiment       
786595 Serjeant ARTHUR HODKINSON        "C" Bty. 312th Bde. Royal Field Artillery      
24348 Corporal KEENAN   17th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
France: Pas de Calais ST. VENANT-ROBECQ ROAD BRITISH CEMETERY, ROBECQ (12)
__________________________________________________________________________
203460 Lance Corporal JAMES BARKER      2nd/6th Bn. Gloucestershire Regiment   
43691 Private JOHN WILLIAM BROWN        2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment    
29404 Private CHURCHILL 1st Bn. Somerset Light Infantry
34828 Private WILLIAM ALBERT COOK       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
33082 Private FRANCE    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
34125 Corporal ERNEST PERCY HASKINS (M M)       2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry    
28077 Corporal EDGAR FRANCIS JENKINS    1st Bn. Somerset Light Infantry
27591 Private LONGDON   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
52533 Private MYCOCK    2nd 8th Bn. Worcestershire Regiment    
Second Lieutenant HAROLD JAMES PARKER   2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment    
28241 Lance Corporal CHARLES EDWARD ALFRED WATKINS      1st Bn. Somerset Light Infantry
203680 Private WILLIAM THOMAS WESTON    2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry    
France: Pas de Calais VERCHIN CHURCHYARD (1)
____________________________________________
D/9518 Private MAY      4th Dragoon Guards (Royal Irish)       
France: Pas de Calais VIEILLE-CHAPELLE NEW MILITARY CEMETERY, LACOUTURE (1)
___________________________________________________________________________
Second Lieutenant STANLEY BENJAMIN WESTWOOD (M C)       4th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
France: Pas de Calais WAILLY ORCHARD CEMETERY (1)
_________________________________________________
910999 Private SKULI G. LINDAL  27th Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (22)
_____________________________________________________
24281 Gunner BOWLEY     16th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery       
24080 Private CHARLES BROWN     2nd Bn. Hampshire Regiment     
37110 Corporal ARTHUR ERNEST CORNABIE   34th Bn. Machine Gun Corps     
201472 Gunner ZACHARIAH DALE    "C" Bty. 122nd Bde. Royal Field Artillery      
204095 Private DAVIS    1st/4th Bn. King's Shropshire Light Infantry   
60829 Private DAWSON    25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
35134 Private REGINALD ERNEST DOWNS     1st/4th Bn. Yorkshire Regiment 
Second Lieutenant JAMES ROBERTSON SABISTON GOULD (Mentioned in Despatches)      268th Bn. Machine Gun Corps    
228889 Private HANSON   2nd Bn. Monmouthshire Regiment 
60760 Private CHARLES HAY       25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
10178 Corporal HUNT     2nd Bn. Leinster Regiment      
376704 Private DAVID ADAIR HUTCHISON    2nd/10th Bn. Royal Scots       
Major ERNEST JACKSON (D S O, M C and Bar)       458th Field Coy. Royal Engineers       
26971 Private LAKE      1st Bn. Dorsetshire Regiment   
41764 Private HOWARD CHARLES NEWMAN     1st Bn. Royal Irish Fusiliers  
7999 Private JOHN EDWARD QUANCE 11th Bn. Lancashire Fusiliers  
5367 Private WILLIAM WALLACE RICE       2nd Bn. Leinster Regiment      
133077 Gunner HUBERT JOHN SAVINE        "A" Bty. 88th Bde. Royal Field Artillery       
75876 Sapper EDWIN THOMAS STANLEY       "L" Special Bn. Royal Engineers
2484 Private JAMES SULLIVAN     8th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
32332 Private WILLIAM LEECH WHITE       1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
376577 Private JAMES WOOD       1st/10th Bn. Manchester Regiment       
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (17)
_______________________________________________________________
26863 Private DAVIES    1st Bn. Dorsetshire Regiment   
267409 Private DEES     6th Bn. Northumberland Fusiliers       
24602 Lance Corporal DYSON      6th Bn. Dorsetshire Regiment   
51476 Private JACQUES   4th Sqdn. Machine Gun Corps (Cavalry)  
285422 Serjeant JOHNSTON (M M)  Queen's Own Oxfordshire Hussars
91316 Private BERT MALINS       13th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
2556 Lance Corporal McRITCHIE   Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians)      
20258 Rifleman MURPHY   1st Bn. Royal Irish Rifles     
10068 Private OWEN      11th (Prince Albert's Own) Hussars     
D/5496 Corporal FREDRICK ALFORD PERRY   "A" Sqdn. 2nd Dragoon Guards (Queen's Bays)    
3111 Private JOHN OLIVER AMBROSE REID   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
143951 Gunner ROUGH     "D" Bty. 190th Bde. Royal Field Artillery      
1232 Lance Corporal ALEXANDER SCOTT     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
200855 Private SENIOR   1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
77307 Private SHACKLETON        1st/5th Bn. Durham Light Infantry      
3279 Corporal ALEXANDER WEIR    4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
65313 Private PERCY WHITTAM     1st Bn. Northumberland Fusiliers       
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (2)
____________________________________________________
Second Lieutenant ARTHUR POLLOK SYM BORTHWICK   58th Coy. Machine Gun Corps    
Major WADE SHENTON GARNETT      Australian Army Medical Corps  
France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (2)
________________________________________________________
Lieutenant SYDNEY ORMOND HUTCHINSON     19th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
8843 Private JOSEPH WHITE       2nd Bn. Irish Guards   
France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_______________________________________________________
393307 Rifleman ARTHUR HENRY COLLINS    9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
11412 Rifleman JOSEPH WILLIAM SEAMONS   8th Bn. King's Royal Rifle Corps       
France: Somme ADELAIDE CEMETERY, VILLERS-BRETONNEUX (3)
_______________________________________________________
352604 Private CODLING  7th Bn. London Regiment
3391 Private LOUIS MANNING KEAN 31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3618 Private HANS RASMUSSEN     31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme ALLONVILLE COMMUNAL CEMETERY (1)
______________________________________________
Lieutenant HERBERT VICTOR MASTERS       1st Anzac Wireless Sect. Australian Engineers  
France: Somme AUBIGNY BRITISH CEMETERY (2)
__________________________________________
3135 Private SAMUEL TASMAN CRANE        56th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3135 Private LESLIE WHITE       ALIAS  
France: Somme AUCHONVILLERS MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________
24/590 Corporal ROBERT TWELVETREE SPARK "B" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
France: Somme AVELUY WOOD CEMETERY, (LANCASHIRE DUMP), MESNIL-MARTINSART (1)
____________________________________________________________________________
20616 Private HART      6th Bn. Dorsetshire Regiment   
France: Somme BONNAY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (5)
____________________________________________________
65 Corporal KENNETH GILVEAR     11th Coy. 3rd Bn. Australian Machine Gun Corps 
507B Private HURTLE PATRICK JOSEPH HUGHES       3rd Bn. Australian Machine Gun Corps   
421A Corporal EDWARD COGAN KIDMAN       3rd Bn. Australian Machine Gun Corps   
345 Private JOHN LESLIE PEARSON 3rd Bn. Australian Machine Gun Corps   
6392 Private HENRY HAWTHORN ROSE        11th Coy. Australian Machine Gun Corps 
France: Somme BOUCHOIR NEW BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
3902 Private GERALD RYAN        18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme BOVES WEST COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (8)
________________________________________________________
125040 Gunner GORDON BUTTERFIELD        283rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
23330 Serjeant CHARLES EWEN FARLOW      283rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
167343 Gunner ROBERT HILL       169th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
80912 Gunner HERBERT HOLFORD    169th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
169247 Gunner WALTER HOPE       169th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
Captain HERBERT ELLERY TURNER   169th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
69087 Gunner JOHN CHARLES WAGSTAFF      169th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
175119 Gunner ROBERT WARREN     169th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
France: Somme CACHY COMMUNAL CEMETERY (1)
_________________________________________
Lieutenant HAROLD HUBERT THOMPSON       18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme CONTAY BRITISH CEMETERY, CONTAY (1)
_________________________________________________
56818 Private INGRAM    15th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
France: Somme CRUCIFIX CORNER CEMETERY, VILLERS-BRETONNEUX (1)
______________________________________________________________
3411 Sergeant GLEN SELBY HAROLD MANUEL  53rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme DAOURS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
____________________________________________________
3535 Private ALBERT ALEXANDER DENISON   59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1548 Private EDMUND CHARLES DORRINGTON  33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (4)
_________________________________________________________
549 Sergeant ROBERT ASPINALL    22nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6129 Private ALFRED VAUGHAN HEADING     25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4142 Private ALFRED HENRY HICKS 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6562 Private HENRY LAZELL       26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme DOULLENS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION NO.1 (5)
___________________________________________________________
47780 Private CHARLES DAVID DICKINSON   2nd/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
Lieutenant ASHLEY GAY EDGHILL (M C)     15th Bn. Lancashire Fusiliers  
31875 Rifleman LOUIS AUGUSTINE BERNARD McLEOD   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
29188 Private ARTHUR WILLIAM RAPLEY     3rd Bn Grenadier Guards
29469 Private HARRY TURNER      3rd Bn. Grenadier Guards       
France: Somme ENNEMAIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
______________________________________________________
102104 Private LADEN    1st Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
41461 Private WATERHOUSE        1st Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
France: Somme GEZAINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (12)
__________________________________________________________
488904 Private FRANK JAMES ARMBURG      24th Bn. Canadian Infantry     
1054648 Private CALBECK 24th Bn. Canadian Infantry     
889530 Gunner BERTRAM COOKE     "Y" 32nd Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery      
27896 Private GEORGE EDWARDS    3rd Bn. Grenadier Guards       
94108 Private WALTER EDWIN FOLLEY       1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
346731 Gunner WILLIAM AITKEN FORREST    108th Bty. Royal Garrison Artillery    
241242 Private MORTON   4th Bn. North Staffordshire Regiment   
18675 Lance Corporal PRITCHARD  14th Bn. Welsh Regiment
39331 Private CHARLES RODERICK LESLIE SCOTT     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Second Lieutenant ADOLPHUS WALKER       1st/2nd Bn. attd. 2nd/5th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)      
46588 Private ALBERT WILLIAM WHITTAKER  "D" Coy. 5th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry   
155489 Gunner WILLIAMS  276th Bty. Royal Garrison Artillery    
France: Somme GLISY COMMUNAL CEMETERY (1)
_________________________________________
471868 Rifleman BERTIE EDWARD OGLE      12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
France: Somme HANGARD COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_____________________________________________________
2131 Corporal CRAWFORD  18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3817 Private HAROLD CHARLES CROSSMAN    18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2993 Private LESLIE WATERS      18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme HEATH CEMETERY, HARBONNIERES (1)
______________________________________________
523 Private PHILLIP OTOE NICKOLAS       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme HEDAUVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (6)
________________________________________________________
55111 Private ALDOUS    4th Bn. North Staffordshire Regiment   
55123 Private BOWRA     4th Bn. North Staffordshire Regiment   
42573 Private HOOLE     4th Bn. North Staffordshire Regiment   
42808 Private HARRY HUTSON      4th Bn. North Staffordshire Regiment   
42846 Private NEWBOLD   4th Bn. North Staffordshire Regiment   
241464 Private WOOLLEY  4th Bn. North Staffordshire Regiment   
France: Somme LONGPRE-LES-CORPS SAINTS BRITISH CEMETERY (4)
___________________________________________________________
5867 Private FRED HARPER        28th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5127 Private MARSEY MACLEOD KIDD        52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5154 Private LESLIE JOHN PARSONS        Australian Employment Company  
530 Private JOHN PERCY TAPE     41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme MARTINSART BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
23574 Private HAINSWORTH        6th Bn. Dorsetshire Regiment   
France: Somme MOREUIL COMMUNAL CEMETERY ALLIED EXTENSION (3)
____________________________________________________________
391939 Rifleman JOHN CHARLES GRAY       9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
G/87190 Private KING    12th Bn. Middlesex Regiment    
75916 Private POTTER    Royal Fusiliers
France: Somme NAMPS-AU-VAL BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________
4008 Private LESLIE ANDERSON    32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
554024 Driver JAMES ALFRED HOLLANDS     511th Field Coy. Royal Engineers       
France: Somme PERONNE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________
17482 Private JOHN GRAHAM       4th Bn. attd. 1st Bn. Royal Dublin Fusiliers   
France: Somme POZIERES MEMORIAL (14)
____________________________________
30141 Private JOHN BRATT        1st Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
271319 Private JAMES STEWART CUNNINGHAM 17th Bn. Royal Scots   
20583 Private ALBERT DARCH      6th Bn. Dorsetshire Regiment   
20600 Private JOHN BALLARD HAYTER       6th Bn. Dorsetshire Regiment   
20602 Private LAWRENCE JAMES MACQUEEN HUNT      6th Bn. Dorsetshire Regiment   
55867 Private WILLIAM EDWIN KEY 16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
3/6329 Lance Corporal JOHN KING 6th Bn. Dorsetshire Regiment   
1435 Serjeant ALVIN McGLEDILL   4th/5th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)    
5351 Lance Corporal IVAN JOHN MORELLO   13th Bn. Royal Fusiliers       
102119 Private DAVID HENRY NORTON       1st Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
36161 Lance Corporal PAGE (M M) 9th Bn. Northumberland Fusiliers       
75952 Private CHARLES ERNEST WAGHORN    Royal Fusiliers
20033 Private ALBERT WESSON     6th Bn. Dorsetshire Regiment   
29827 Private WILLIAM JAMES WISHART     6th Bn. Dorsetshire Regiment   
France: Somme QUERRIEU BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________
564 Quartermaster Sergeant JOHN ALEXANDER MACKAY        31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme RIBEMONT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, SOMME (7)
_____________________________________________________________
5837A Private FREDERICK YOUNG EGAN      28th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant THOMAS HENRY KENNEDY (M C)   38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7611 Gunner FREDERICK ALBERT JOHN MAHOOD        5th Bde. Australian Field Artillery    
3433 Gunner GEORGE ANGUS McARTHUR       5th Bde. Australian Field Artillery    
5125 Private ROBERT ERNEST PAYNE        28th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1973 Lance Corporal JOSEPH WILLIAM HENRY SULLIVAN       38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1938 Private TOM YOUNG  38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme ROSIERES COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
______________________________________________________
60351 Private ARCHIE MOORE      2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
France: Somme ST. PIERRE CEMETERY, AMIENS (25)
______________________________________________
5438 Private EDWARD BELL        18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
58495 Private BENNETT   6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
55161 Private CHARLES   6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
58419 Private CLARK     6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
3493 Gunner WILLIAM BERNARD COLLINS     5th Div. Trench Mortar Bty. Australian Trench Mortar Battery   
25804 Private DUGGAN    23rd Bn. Manchester Regiment   
377003 Private EMENTON  3rd/10th Bn. Manchester Regiment       
58430 Private HOBBS     6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
5559 Private HOPKINS    2nd/10th Bn. Manchester Regiment       
136044 Gunner MALLOY    330th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
139483 Gunner JOHN McVEIGH      330th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
199036 Gunner WILLIAM MEARING   13th Reserve Bty. Royal Field Artillery
1108 Gunner HENRY GEORGE EZRA NEWLOVE   5th Div. Trench Mortar Bty. Australian Field Artillery 
58516 Private WALTER OGBORNE    Labour Bn. Devonshire Regiment 
58480 Private POCOCK    6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
58484 Private HAROLD EDGAR RALPH        6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
58511 Private SHAW      6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
56506 Private SLOUGH    6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
M1/07464 Private STAINES        31st Motor Ambulance Convoy Army Service Corps 
58242 Private STAPLETON Labour Coy. Devonshire Regiment
58509 Private ARTHUR JOHN STOKES (M M)  6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
48537 Private LOUIS SULLIVAN    3rd Bn. Devonshire Regiment    
7620 Driver ROBERT THOMSON (M M)        10th Coy. Australian Army Service Corps
3993 Private TOSHACH    18th Bn. Manchester Regiment   
58434 Private VEARS     6th Labour Coy. Devonshire Regiment    
France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (6)
____________________________________________
33071 Private BENJAMIN ADAMSON  7th Bn. East Yorkshire Regiment
11131 Serjeant WILLIAM CHRISTOPHER BALE 7th Bn. Lincolnshire Regiment  
21523 Private GIBSON    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
55341 Private SAMUEL PALMER KAY "Y" Coy. 18th Bn. Highland Light Infantry      
Second Lieutenant THOMAS PENN   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
42855 Private TAYLOR    4th Bn. North Staffordshire Regiment   
France: Somme VIGNACOURT BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
6388 Private HENRY WILLIAM PARKER       23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (22)
______________________________________________
4986 Private JAMES JOSEPH BOURKE        18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2866 Private DOUGLAS GERALD BRANSON     18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4374 Private ROBERT JOHN BROOMFIELD     18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
483 Private ARTHUR BURKE        18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4087 Sergeant CHARLES WALTER CHRISTIANSEN       18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
10835 Lance Corporal ROBERT EDMUND EMMOTT       6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
Lieutenant VICTOR JOSEPH FREWIN 18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1915C Corporal GEORGE HENRY HANKINS     18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6573 Private JOHN KEOGH 18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
593 Private HENRY JOHN LAVELL   18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4506 Lance Corporal JOSEPH HENRY LITTLEFAIR     3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
Lieutenant HENRY LOBAN MONTAGUE 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
1986B Lance Corporal CLAUDE ALEXANDER PORTER    18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
297 Lance Corporal WILLIAM ALFRED PROTHERO      18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6143 Private GEORGE ROBERT REED 18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3201 Private WILLIAM HARDING REID       3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
321 Private MERVYN STAWELL SCOULLAR     18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6904 Sergeant GREEN SMITH       18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4299 Private ROBERT PERCIVAL STALEY     7th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
1435 Corporal LESLIE ANDREW STITT       3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
4305 Corporal FRANK JOSEPH SULLIVAN     7th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
4816 Private ALBERT ERNEST WARD 18th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme WANEL COMMUNAL CEMETERY (1)
_________________________________________
40522 Driver JAMES KEATING      24th Div. Amm. Col. Royal Field Artillery      
France: Somme WARLOY-BAILLON COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
9021 Private WILFRED PATRICK    35th Bn. Machine Gun Corps     
Germany: Brandenburg BERLIN SOUTH-WESTERN CEMETERY (2)
______________________________________________________
202490 Private ARTHUR CYRIL BURDETT     1st Bn. Leicestershire Regiment
KW/722 Able Seaman LEONARD GRIMMER      Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
Germany: Hamburg HAMBURG CEMETERY (2)
_____________________________________
315212 Rifleman BISHOP  1st/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)     
11088 Private WALDRON   7th Bn. York and Lancaster Regiment    
Germany: Hessen NIEDERZWEHREN CEMETERY (4)
__________________________________________
16349 Private WILLIAM GEORGE BARKER     11th Bn. Suffolk Regiment      
330622 Private CONLAN   1st/8th Bn. Royal Scots
26308 Private CREAGH    2nd Bn. Royal Dublin Fusiliers 
54272 Private GEORGE FREDERICK FIRTH    2nd/5th Bn. Manchester Regiment
Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (4)
__________________________________________________________
241682 Private BROWN    1st Bn. Leicestershire Regiment
H/3164 Private HENSHAW  19th (Queen Alexandra's Own Royal) Hussars     
10051 Private SMITH     2nd Bn. Durham Light Infantry  
22092 Private STOUT     1st Bn. Wiltshire Regiment     
Ghana: KUMASI MEMORIAL (1)
__________________________
606 Private DANIEL MENSAH       Gold Coast Regiment, W.A.F.F.  
Greece: DOIRAN MEMORIAL (41)
____________________________
14919 Private FRANK ALLEN       "B" Coy. 2nd Bn. Cheshire Regiment     
S/13191 Rifleman BARROW 4th Bn. Rifle Brigade  
S/6482 Corporal ARCHIBALD BESSANT       4th Bn. Rifle Brigade  
S/11811 Lance Corporal CUTHBERT FREDERICK BIGGS "C" Coy. 4th Bn. Rifle Brigade 
9930 Serjeant WILLIAM BOOTH     "B" Coy. 2nd Bn. Cheshire Regiment     
Captain BERNARD SCORE BROWNE (M C)      Royal Army Medical Corps       
243913 Private CLEGG    2nd Bn. Cheshire Regiment      
6/635 Rifleman HENRY PERCY COTTON       4th Bn. Rifle Brigade  
S/29903 Rifleman COUSINS        "C" Coy. 4th Bn. Rifle Brigade 
9323 Lance Corporal CHRISTOPHER DOUGHTY 2nd Bn. Cheshire Regiment      
18549 Lance Corporal GEORGE DUNBEBIN    2nd Bn. Cheshire Regiment      
S/17049 Rifleman FRANK JAMES FISHER     "B" Coy. 4th Bn. Rifle Brigade 
25898 Private GOODFELLOW        2nd Bn. Cheshire Regiment      
24872 Private GOULBOURNE        2nd Bn. Cheshire Regiment      
S/26709 Rifleman GREGORY        4th Bn. Rifle Brigade  
S/17577 Rifleman HAWES  4th Bn. Rifle Brigade  
66215 Private THOMAS HOLLAND    2nd Bn. Cheshire Regiment      
5762 Rifleman HOWSE     4th Bn. Rifle Brigade  
39783 Corporal HUGHES   1st Bn. York and Lancaster Regiment    
33880 Private HUTCHINS  2nd Bn. Cheshire Regiment      
Lieutenant NIGEL GEORGE LEFTWICH        2nd Bn. Cheshire Regiment      
S/766 Serjeant MARTIN   4th Bn. Rifle Brigade  
S/24134 Rifleman ALBERT ERNEST MASON    4th Bn. Rifle Brigade  
66217 Private JOHN McGHEE       2nd Bn. Cheshire Regiment      
B/21 Rifleman WALTER JAMES MILLER       "C" Coy. 4th Bn. Rifle Brigade 
S/16741 Rifleman MULCOCK        4th Bn. Rifle Brigade  
58584 Private NELSON    "A" Coy. 2nd Bn. Cheshire Regiment     
315426 Private WILLIAM HENRY PENLINGTON "C" Coy. 2nd Bn. Cheshire Regiment     
S/9916 Corporal ERNEST GEORGE PHILLIPS  4th Bn. Rifle Brigade  
58657 Private CECIL HERBERT PROCTER     2nd Bn. Cheshire Regiment      
10132 Private MARK SHARPLEY     2nd Bn. Cheshire Regiment      
203303 Private ROBERT SHEPHERDSON       2nd Bn. Cheshire Regiment      
S/22054 Rifleman SHERLOCK       4th Bn. Rifle Brigade  
S/35799 Rifleman WILLIAM EDWARD SINGER  4th Bn. Rifle Brigade  
12272 Corporal ARTHUR SMITH     "A" Coy. 2nd Bn. Cheshire Regiment     
1995 Company Serjeant Major STANLEY ARTHUR SMITH        "D" Coy. 4th Bn. Rifle Brigade 
315439 Private JAMES SYDNEY SWINDEN     2nd Bn. Cheshire Regiment      
S/17153 Corporal FREDERICK GEORGE TRAYNIER      4th Bn. Rifle Brigade  
66257 Private ALEXANDER JAMES STEWART WEIR      "B" Coy. 2nd Bn. Cheshire Regiment     
S/31579 Rifleman HERBERT RICHARD WESTON 4th Bn. Rifle Brigade  
S/29964 Rifleman ALBERT HENRY WOOLWARD  4th Bn. Rifle Brigade  
Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________
32228 Private VINCENT GREENWOOD "A" Coy. 8th Bn. King's Shropshire Light Infantry      
16621 Private HOWARTH   8th Bn. King's Shropshire Light Infantry       
12662 Private MOORE     8th Bn. King's Shropshire Light Infantry       
Greece: STRUMA MILITARY CEMETERY (11)
_____________________________________
25387 Private JAMES ALFRED BROWN        "B" Coy. 1st Bn. York and Lancaster Regiment   
39770 Private ERIC CHARLES FORD 1st Bn. York and Lancaster Regiment    
20301 Corporal ALBERT HARDING   1st Bn. York and Lancaster Regiment    
38450 Private HOLGATE   1st Bn. York and Lancaster Regiment    
Captain FREDERICK JULIAN HORNER (M C)   Royal Warwickshire Regiment    
27718 Private LEONARD   1st Bn. York and Lancaster Regiment    
40438 Private HERBERT MADDOCK   1st Bn. York and Lancaster Regiment    
Captain ARTHUR LIBERTY MILLAR   6th Bn. attd. "C" Coy. 4th Bn. Rifle Brigade   
10525 Lance Corporal SHAW       1st Bn. York and Lancaster Regiment    
38468 Corporal SMITH    1st Bn. York and Lancaster Regiment    
39793 Lance Corporal GEORGE WALKER      "C" Coy. 1st Bn. York and Lancaster Regiment   
India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (3)
______________________________________
4383 Sepoy GULBAT KHAN  55th Coke's Rifles (Frontier Force)    
50/4648 Driver JAIMUKH LAL      Supply and Transport Corps     
1421 Sepoy MANSA SINGH  1st Bn. 22nd Punjabis  
India: MEERUT CANTONMENT CEMETERY (1)
_____________________________________
H/38321 Private CLIFFORD SPEDDING       13th Hussars   
Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (1)
___________________________________________
3693 Follower FRANCIS   Inland Water Transport, Royal Engineers
Iraq: BASRA MEMORIAL (18)
_________________________
3916 Sowar ABBAS ALI KHAN       7th Hariana Lancers    
42140 Labourer ABDUL MAJID      Indian Railway Department      
1385 Bearer BHOLA       1st Coy. Army Bearer Corps     
Quetta/1405 Driver BOSTAN       14th. Mule Corps       
49861 Labourer DARU     Indian Railway Department      
Bombay/4365 Follower DULA BHIKHA        Indian Postal and Telegraph Department 
8903 Private JOSEPH FINCH       4th Bn. South Wales Borderers  
3529 Labourer KAINJA    Supply and Transport Corps     
3966 Sepoy LACHHMAN SINGH       35th Sikhs     
Lahore/1057 Follower LEHNA      10th Porter Corps. Indian Labour Corps 
298 Follower MAIKU      2nd. Bullock Corps     
AMR/96 Follower MANGAL  Followers Central Depot
2118 Labourer NARANJAN SAHU     Supply and Transport Corps     
2243 Sepoy NATHA SINGH  47th Sikhs     
Alipore/1928 Labourer PAKHARA GUCHET    12th Coy. Indian Labour Corps  
19882 Bearer PIRUMAL    Army Bearer Corps      
Subadar SUCHA SINGH (I O M)     47th Sikhs     
1982 Sepoy WAZIRA       44th Merwara Infantry  
Iraq: BASRA WAR CEMETERY (1)
____________________________
Lieutenant FINN Indian Ordnance Department     
Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM MEMORIAL (1)
_____________________________________________________________
574928 Rifleman WILLIAM STEWART BRODERICK       2nd/17th Bn. London Regiment   
Israel and Palestine (including Gaza): RAMLEH WAR CEMETERY (1)
______________________________________________________________
241457 Private CROCKER  "A" Coy. 1st/5th Bn. Somerset Light Infantry   
Italy: BOSCON BRITISH CEMETERY (9)
__________________________________
45170 Private COLE      21st Bn. Manchester Regiment   
9985 Corporal GILBERT COLLINS   7th Bn. Machine Gun Corps      
7481 Corporal THOMAS CRANK (M M)        7th Bn. Machine Gun Corps      
35159 Private FRANK GARRATT     7th Bn. Machine Gun Corps      
52829 Private JOSEPH GIBBONS    21st Bn. Manchester Regiment   
8569 Private RICHARD JAMES GRICE        1st Bn. South Staffordshire Regiment   
7461 Lance Corporal JOHN WILLIAM HARRIS 7th Bn. Machine Gun Corps      
49213 Private WILLIAM THOMPSON  22nd Bn. Manchester Regiment   
7469 Private TUMMON     7th Bn. Machine Gun Corps      
Italy: MAGNABOSCHI BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________
5066 Serjeant WHITEHOUSE        "C " Coy. 2nd Bn. Royal Warwickshire Regiment  
Italy: MONTECCHIO PRECALCINO COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
134930 Driver SHORT     7th Divisional Ammunition Col. Royal Field Artillery   
Italy: STAGLIENO CEMETERY, GENOA (1)
____________________________________
R4/065661 Private WALLACE       19th Remount Sqdn. Army Service Corps  
Malta: PIETA MILITARY CEMETERY (2)
__________________________________
10064 Private MICALLEF  "A" Coy. 1st Bn. King's Own Malta Regiment     
S/307504 Private RICHARDS       Station Staff Supply Coy. Army Service Corps   
Sierra Leone: FREETOWN MEMORIAL (2)
___________________________________
12140 Carrier LAHAI     "H" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
10575 Carrier MOMO KAMA "H" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
United Kingdom: Berwickshire POLWARTH PARISH CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
5/13591 Private ELDER   6th Bn. Training Reserve       
United Kingdom: Cheshire STOCKPORT (WILLOW GROVE) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
703412 Private JOHN STANLEY WOOD        "D" Coy. 23rd Bn. London Regiment      
United Kingdom: Cornwall BODMIN CEMETERY (1)
____________________________________________
523465 Private JACQUES  650th Agricultural Coy. Labour Corps   
United Kingdom: County Down BELFAST (DUNDONALD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
41311 Quartermaster Serjeant JAMES WILSON       Royal Army Medical Corps       
United Kingdom: Devon PLYMOUTH (FORD PARK) CEMETERY (1)
_______________________________________________________
VR/3276 Able Seaman WILLIAM ALEXANDER CARRINGTON        H.M.S. Vivid. Royal Naval Canadian Volunteer Reserve   
United Kingdom: Durham GATESHEAD EAST CEMETERY (1)
__________________________________________________
25145 Private TINSLEY   Durham Light Infantry  
United Kingdom: Essex CLACTON CEMETERY (1)
__________________________________________
633250 Private CAMERON  38th Bn. Canadian Infantry     
United Kingdom: Essex COLCHESTER CEMETERY (1)
_____________________________________________
156478 Boy ALBERT EDWARD ROBERT REYNOLDS        No. 1 School of Navigation Royal Air Force     
United Kingdom: Glasgow GLASGOW (SIGHTHILL) CEMETERY (1)
________________________________________________________
35490 Private ROBERT MACKILL    Highland Light Infantry
United Kingdom: Gloucestershire BRISTOL (ARNOS VALE) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
26013 Private BENNETT   2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
United Kingdom: Hampshire BASINGSTOKE (WORTING ROAD) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
91572 Corporal CHESTERS Canadian Field Artillery       
United Kingdom: Hampshire CHRISTCHURCH CEMETERY (1)
___________________________________________________
7672 Serjeant OLDEN     3rd Bn. Hampshire Regiment     
United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
Sussex/1/309 Able Seaman JOSEPH CHARLES JEFFS   S.S. "Pomeranian." Royal Naval Volunteer Reserve       
United Kingdom: Huntingdonshire ALCONBURY (SS. PETER AND PAUL) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________________
17479 Private JOSEPH GARDNER    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
United Kingdom: Inverness-shire KILMORACK NEW CEMETERY (1)
__________________________________________________________
1118 Private FRASER     Cameron Highlanders    
United Kingdom: Isle of Man KIRK PATRICK (HOLY TRINITY) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________________
33032 Private PATRICK O'BRIEN   327th Coy Royal Defence Corps  
United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (1)
_______________________________________________
Seaman ALBERT GOODWIN   S.S. "Pomeranian." Royal Naval Reserve 
United Kingdom: Kent DOVER (BUCKLAND) CEMETERY (1)
__________________________________________________
750 Private HARRY CORK  The Buffs (East Kent Regiment) 
United Kingdom: Kent ERITH (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
203689 Corporal THOMAS SMITH (M M)      1st Bn. Royal Fusiliers
United Kingdom: Kent GILLINGHAM (WOODLANDS) CEMETERY, KENT (1)
______________________________________________________________
M/3778 Engine Room Artificer 4th Class LEONARD BENTLEY  H.M.S. Pembroke Royal Navy     
United Kingdom: Lanarkshire HIGH BLANTYRE CEMETERY (1)
______________________________________________________
12440 Private MONTAGUE  1st Bn. Gordon Highlanders     
United Kingdom: Lancashire DARWEN CEMETERY (1)
______________________________________________
40653 Private BLACKLEDGE        The King's (Liverpool Regiment)
United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (FORD) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_______________________________________________________________________
T4/199024 Private FREDERICK WILLIAM HARRISON    700th M.T. Coy. Army Service Corps     
United Kingdom: Lancashire MOSTON (ST. JOSEPH'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
301364 Private MORRIS   2nd/7th Bn. Manchester Regiment
United Kingdom: Lancashire SALFORD (WEASTE) CEMETERY (1)
________________________________________________________
15119 Private WILLIAM BECKETT   7th Bn. South Lancashire Regiment      
United Kingdom: Lancashire WIDNES CEMETERY (1)
______________________________________________
118595 Private HUGHES   51st Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
United Kingdom: Lincolnshire GOSBERTON CEMETERY (1)
___________________________________________________
RMA/15429 Gunner SELLERS        4th R.M. Bn. Royal Marine Artillery    
United Kingdom: London BROCKLEY CEMETERY (1)
____________________________________________
S/33609 Rifleman WILLIAM JAMES CORNEY   "C" Coy. 13th Bn. Rifle Brigade
United Kingdom: London LAMBETH CEMETERY (1)
___________________________________________
7066 Private WILLIAM HENRY SWEENEY      3rd Bn. Irish Guards   
United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
374303 Rifleman CAREY   8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)   
United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (55)
_______________________________________________
Able Seaman FREDERICK JOHN ALDERTON     S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Wireless Operator PHILLIP DANIEL BOLT   S.S. Pomeranian (Glasgow) Mercantile Marine    
Storekeeper BRAVERY     S.S. "Pomeranian (Glasgow) Mercantile Marine   
Trimmer GEORGE BRITTON  S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Deck Boy REGINALD CYRIL BROOKS  S.S. "Pomeranian" (Glasgow). Mercantile Marine 
Able Seaman WILLIAM BROWN       S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Carpenter ARCHIBALD CAMPBELL    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Fireman PETER CAREY     S.S. " Pomeranian " (Glasgow) Mercantile Marine
Boatswain's Mate JOHN CONNELL   S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Horseman COOK   S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Fireman and Trimmer HENRY JAMES CRABB   S.S. "Ladoga" (Leith) Mercantile Marine
Seaman ARTHUR VITAL DE SCHEPPER S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Trimmer WILLIAM DOWNES  S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
First Officer ALEXANDER EDGELEY S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Assistant Steward JOHN FREDRICK FINNIE  S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Fireman JOHN EDWARD FLETCHER    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Greaser JAMES GALLAGHER ALIAS  
Chief Steward WILLIAM GEMMELL   S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Donkeyman EDWARD GOODALL        S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Able Seaman PAT GREEN   S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Second Cook and Baker GEORGE GROSSEL    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Fireman JOHNSON S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Trimmer KADEK   S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Trimmer KYLE    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Trimmer RICHARD LEE     S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Seaman LOOB     S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Chief Officer JAMES BANKS LOUIE S.S. "Pomeranian" (Glasgow). Mercantile Marine 
Fireman ALFRED GEORGE MARSHALL  S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Master ALEX MAXWELL     S.S. "Pomeranian." Mercantile Marine   
Greaser JAMES McGEACHEY S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Ship's Cook McGREGOR    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Fireman WILLIAM McKENZIE        S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Second Officer ARCHIBALD McKILLOP       S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Boatswain NEIL McRAE    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Able Seaman MELLEN      S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Able Seaman ANDREW MINTO        S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Purser ROBERT MITCHELL  S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Fourth Engineer Officer DAVID ANDREW MUIR       S.S. Pomeranian (Glasgow) Mercantile Marine    
Greaser FRED PARKINSON  S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
First Engineer JAMES EDWARD PEARSON     S.S. Pomeranian (Glasgow) Mercantile Marine    
Assistant Steward JOSEPH POWER  S.S. "Pomeranian" (Glasgow). Mercantile Marine 
Pilot REDMAN    S.S. "Pomeranian." Lighthouse and Pilotage Authorities 
Third Officer ALEXANDER RENNIE  S.S. "Pomeranian (Glasgow) Mercantile Marine   
Greaser JOHN ROBERT REYNOLDS    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Fireman JOHN RITCHIE    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Assistant Steward LESLIE CARMAN SHARPE  S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Deck Boy SHEPPARD       S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Assistant Cook SHOULT   S.S. "Pomeranian (Glasgow) Mercantile Marine   
2nd Steward DANIEL ROBERTSON SINCLAIR   S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Trimmer JOSEPH HENRY SMITH      S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Third Engineer WILLIAM SMITH    S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Seaman TORGERSEN        S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Engineer ARCHIBALD BALFOUR WATSON       S.S. "Pomeranian" (Glasgow) Mercantile Marine  
Seaman WILLIAMSEN       S.S. Pomeranian (Glasgow) Mercantile Marine    
Wireless Operator HAROLD CHARLES WILLIAMSON     S.S. "Pomeronian" (Glasgow) Mercantile Marine  
United Kingdom: London WEST NORWOOD CEMETERY AND CREMATORIUM (1)
________________________________________________________________
41206 Serjeant GROVES   H.Q. Training Depot Royal Air Force    
United Kingdom: Midlothian WEST CALDER CEMETERY (1)
___________________________________________________
TR2/7755 Private CARR   21st Garrison Bn. Highland Light Infantry      
United Kingdom: Northumberland GOSFORTH (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
196690 Gunner ALFRED GEORGE BUTTRESS    Royal Garrison Artillery       
United Kingdom: Pembrokeshire PEMBROKE DOCK (LLANION) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
154570 Petty Officer Stoker WILLIAM ARTHUR SULLIVAN     (RFR/Dev./A/3702). H.M. Motor Lighter "Beaker." Royal Navy     
United Kingdom: Ross and Cromarty CROSBOST CEMETERY (1)
_______________________________________________________
3067A Seaman ROBERT MACKENZIE   H.M.S. "Verulam." Royal Naval Reserve  
United Kingdom: Staffordshire NEWCASTLE-UNDER-LYME CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
200149 Serjeant WILLIAM JOHNSON North Staffordshire Regiment   
United Kingdom: Staffordshire WEST BROMWICH CEMETERY (1)
________________________________________________________
10222 Private JOHN PRICE (M M)  4th Bn. Worcestershire Regiment
United Kingdom: Suffolk NEWMARKET CEMETERY (1)
______________________________________________
63916 Private WILLIAM ARTHUR NORMAN     53rd Bn. Royal Fusiliers       
United Kingdom: Suffolk STONHAM ASPALL (SS. MARY AND LAMBERT) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________________
141650 Private PERCY EDWIN STUDD        Machine Gun Corps (Infantry)   
United Kingdom: Surrey BROOKWOOD MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
4280 Lance Corporal ALFRED HENRY CONQUEST       29th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
United Kingdom: Surrey WYKE (ST. MARK) CHURCHYARD, SURREY (1)
_____________________________________________________________
TR/10/180677 Private FREDERICK CHARLES LIPSCOMBE        53rd Bn. Royal Sussex Regiment 
United Kingdom: Sussex BEXHILL CEMETERY (1)
___________________________________________
741864 Serjeant GEORGE COPPARD  "B" Bty. 243rd Bde. Royal Field Artillery      
United Kingdom: Sussex BRIGHTON (THE DOWNS) CEMETERY (2)
________________________________________________________
311376 Company Quartermaster Serjeant MAY       ALIAS  
311376 Company Quartermaster Serjeant SMEDLEY   11th Forestry Coy. Royal Engineers     
United Kingdom: Sussex SEAFORD CEMETERY (1)
___________________________________________
Captain WILLIAM HOLLOWAY ADAMS  7th Bn. Canadian Infantry      
United Kingdom: Yorkshire BARNSLEY (ARDSLEY) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
22180 Private HUDSON    Border Regiment
United Kingdom: Yorkshire HUDDERSFIELD (EDGERTON) CEMETERY (2)
______________________________________________________________
142568 Private HODGSON  Machine Gun Corps (Infantry)   
327208 Private ROBINSON 7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
United Kingdom: Yorkshire HUTTON BUSCEL (ST. MATTHEW) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________
62375 Acting Bombardier FRED BEAN       Royal Garrison Artillery       
United Kingdom: Yorkshire LEEDS (HAREHILLS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
33613 Private WILLIAM HENRY STANFORD    Northamptonshire Regiment      
United Kingdom: Yorkshire SHELLEY (EMMANUEL) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
30652 Private HARRY COE North Staffordshire Regiment   

No comments:

Post a Comment