Search This Blog

Saturday, 10 March 2018

392 died on this day: Sun 10/03/1918

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1918_03_10.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2018/03/10/10-March-1918-Sunday/

Belgium: Hainaut BERKS CEMETERY EXTENSION (3)
_____________________________________________
5827 Private DARROCH 27th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4429 Private WILLIAM CHARLES FRANCIS 27th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4788 Private LEADLEY ROWEN WRIGHT 27th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: Hainaut PLOEGSTEERT MEMORIAL (3)
_________________________________________
51459 Private JOSEPH DALLORZA 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
54324 Private ARTHUR KINSON 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
61420 Private ALBERT TARLING 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (1)
___________________________________________________
42564 Private ALFRED WILLIAM GOLDSMITH 4th Bn. Middlesex Regiment


Belgium: West-Vlaanderen CANADA FARM CEMETERY (1)
_________________________________________________
6957 Serjeant JONES 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


Belgium: West-Vlaanderen DOCHY FARM NEW BRITISH CEMETERY (2)
____________________________________________________________
26291 Lance Corporal BEARD 2nd Bn. Worcestershire Regiment
24114 Lance Corporal JASPER 2nd Bn. Worcestershire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen DOZINGHEM MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
55350 Air Mechanic 2nd Class ERNEST EDWARD HILL 47th Kite Balloon Sect. Royal Flying Corps


Belgium: West-Vlaanderen HOOGE CRATER CEMETERY (3)
__________________________________________________
26599 Private CROSS 8th Bn. Somerset Light Infantry
R/4412 Corporal CHARLES FRANCIS 13th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/9455 Rifleman GREGORY 13th Bn. King's Royal Rifle Corps


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (5)
___________________________________________________________
41057 Private JOHN HENRY DISLEY 9th Bn. North Staffordshire Regiment
21636 Private PETCH 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
307831 Private ETHELBERT REDMAN 1st/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
R/27473 Rifleman WILLIAM FREDERICK WALKER (M M) 13th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/14086 Private WEIR 3rd Bn. Seaforth Highlanders


Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
33409 Private JOSEPH SHERIDAN "C" Coy. 11th Bn. Border Regiment


Belgium: West-Vlaanderen MENIN ROAD SOUTH MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
R/37631 Rifleman ANTHONY JOSEPH KEATING 13th Bn. King's Royal Rifle Corps


Belgium: West-Vlaanderen NINE ELMS BRITISH CEMETERY (3)
_______________________________________________________
17659 Private SWIFT 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
C/79 Rifleman FRANK ALBERT TRACEY 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
330881 Corporal WELSH 4th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen OXFORD ROAD CEMETERY (3)
_________________________________________________
503347 Sapper ANDERSON 2nd Tunnelling Coy. Canadian Engineers
3709 Private LESTER D. BARBOUR 1st Bn. Royal Newfoundland Regiment
25577 Private JESSE KERSHAW "D" Coy. 1st Bn. Border Regiment


Belgium: West-Vlaanderen POELCAPELLE BRITISH CEMETERY (3)
_________________________________________________________
41329 Private COWIN 2nd Bn. South Wales Borderers
21825 Lance Corporal GORDON 2nd Bn. South Wales Borderers
41349 Private KNIGHT 2nd Bn. South Wales Borderers


Belgium: West-Vlaanderen POLYGON WOOD CEMETERY (1)
__________________________________________________
267918 Private ELLIS 1st/6th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen RIDGE WOOD MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
4464 Lance Corporal HERBERT LESLIE ELVIN 3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen SPOILBANK CEMETERY (8)
_______________________________________________
Lieutenant WILLIAM PERCY CLEMENGER 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
7225 Private JAMES DRYSDALE 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6275 Private THOMAS GREER RICKMAN FURMAGE 12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6512 Private HERBERT CHARLES LONSDALE 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
7266 Private MAXWELL THOMAS JOSEPH MAGNER 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6552 Private WALTER SCOTT 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2755 Private WEBBER 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
Captain HARRY WEBBER 12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen THE HUTS CEMETERY (1)
______________________________________________
99202 Private FRED GLOVER 37th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)


Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT CEMETERY (6)
______________________________________________
201595 Lance Corporal COLLINS 5th/6th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
201446 Corporal DAVIDSON 5th/6th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
L/9698 Private HOPCRAFT 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
201353 Serjeant LEE 5th/6th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
A/201219 Lance Serjeant PASHLER 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
22004 Lance Corporal STOUT (M M) 5th/6th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)


Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (1)
______________________________________________
36832 Private THOMAS COCKBURN 5th/6th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)


Belgium: West-Vlaanderen VOORMEZEELE ENCLOSURES NO.1 AND NO.2 (1)
_________________________________________________________________
3734 Private JOSEPH DEVLIN 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen YPRES RESERVOIR CEMETERY (3)
_____________________________________________________
63521 Gunner CATO 31st Siege Bty. Royal Garrison Artillery
57081 Gunner CHAPMAN 31st Siege Bty. Royal Garrison Artillery
163352 Gunner GRIBBLE 31st Siege Bty. Royal Garrison Artillery


Belize: FORT GEORGE MEMORIAL (1)
________________________________
3210 Lance Corporal MILLER British Honduras Territorial Force


Canada: Nova Scotia AMHERST CEMETERY (1)
________________________________________
335865 Gunner WILLIAM L. FOWLER Canadian Field Artillery


Canada: Nova Scotia GUYSBOROUGH (ST. PATRICK'S INTERVALE) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________________________
3180293 Private CHARLES P. KNOCTON Depot Bn. (Nova Scotia). Canadian Infantry


Canada: Nova Scotia NORTH WEST HARBOUR (PLEASANT PLAINS) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
3180362 Private LEMUEL BEECHER PERRY Depot Bn. (Nova Scotia). Canadian Infantry


Canada: Ontario HAMILTON CEMETERY (1)
_____________________________________
73059 Air Mechanic 1st Class GEORGE WILKINSON Camp Everman, Texas, U.S.A. Royal Flying Corps


Canada: Ontario LOGAN FIRST EVANGELICAL LUTHERAN CHURCH CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
3310347 Private FREDERICK W. HIGENELL 2nd/2nd Depot Bn. (Central Ontario). Canadian Infantry


Canada: Ontario STRATFORD (AVONDALE) CEMETERY (1)
_________________________________________________
558969 Private VALENTINE STANLEY WENZEL Canadian Army Medical Corps


Canada: Ontario TORONTO (PROSPECT) CEMETERY (1)
_______________________________________________
418731 Lance Corporal WILLIAM TOMMAS 42nd Bn. Canadian Infantry


Canada: Saskatchewan WINLAW (PRESBYTERIAN) CHURCH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
257617 Private STANLEY G. REYNOLDS Depot Bn. (Saskatchewan). Canadian Infantry


Egypt: HELIOPOLIS (PORT TEWFIK) MEMORIAL (3)
____________________________________________
4087 Rifleman PADMA RAM 104th Wellesley's Rifles
Follower SADHU 1st Bn. 125th Napier's Rifles
MTCD/13122 Follower SADHU Followers Central Depot


Egypt: ISMAILIA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
_________________________________________
38979 Private LYBURN 1st Garrison Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Aisne VADENCOURT BRITISH CEMETERY, MAISSEMY (5)
_______________________________________________________
D/13282 Private BETHELL 2nd Dragoon Guards (Queen's Bays)
46070 Private FAIRLEY 11th (Prince Albert's Own) Hussars
36831 Sapper ARTHUR ROLAND LORD 1st Field Sqdn. Royal Engineers
D/14588 Private RUSSELL 2nd Dragoon Guards (Queen's Bays)
D/16773 Private CYRIL EDWARD SUMMERTON 2nd Dragoon Guards (Queen's Bays)


France: Bouches-du-Rhone MAZARGUES WAR CEMETERY, MARSEILLES (3)
_______________________________________________________________
10163 Private HUNTER 7th Bn. British West Indies Regiment
2584 Labourer PANA DHAT Indian Labour Corps
1467 Labourer SUNDAR MURMU Indian Labour Corps


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (2)
___________________________________________________________
66920 Labourer HAN HSING FENG Chinese Labour Corps
Second Lieutenant McCONNELL Royal Flying Corps


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (5)
____________________________________________________________
35216 Private DAVIES 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
46787 Private HAROLD GASKELL 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
34596 Private HAMILTON 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
53646 Private MOLYNEUX 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
54579 Private LEWIS JOHN ROBERTS 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Nord ERQUINGHEM-LYS CHURCHYARD EXTENSION (3)
____________________________________________________
267156 Private DAMMERY 17th Bn. Royal Welsh Fusiliers
16271 Lance Corporal LEWIS 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
73472 Private ALBERT EDMOND STILLWELL "D" Coy. 2nd Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (5)
_____________________________________________________
23135 Private PERCY DUVALL 6th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
G/12190 Private ALBERT JOHN PERFECT 6th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
235169 Private SAMUEL PLATT 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
27972 Private ERNEST SHARPE 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
S/6956 Private BERTRAM LESLIE TOWERS 6th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


France: Nord OUTTERSTEENE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, BAILLEUL (1)
___________________________________________________________________
2780 Lance Corporal HARRY WILLIAM BELL 9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (6)
__________________________________________________
M2/133377 Private BURTON 272nd Mechanical Transport Coy. Army Service Corps
6715 Private ROY CAMPBELL CHEW 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
7284 Sapper GEORGE DAVIES 2nd Field Coy. Australian Engineers
4712 Private ROBERT JAMES HUGHES 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4276 Private HARRY TALBOT (M M) 2nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6029/A Private PERCY WILLIAM VERRELL 27th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais AIX-NOULETTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
__________________________________________________________________
895530 Private STEELE 50th Bn. Canadian Infantry
760749 Private WEDDERBURN 7th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais ANZAC CEMETERY, SAILLY-SUR-LA-LYS (12)
____________________________________________________________
242123 Private BLINKHORN 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
28891 Private JOHN DANIEL DAVIES 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
29703 Private DUFFY 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
26867 Private HAROLD ERNEST HOARE 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
29039 Private FREDERICK GLADSTONE KEWLEY 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
29046 Private DAVID WILLIAM MASTERS 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
37875 Private FRANCIS JAMES MILLER 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
12092 Private PHILLIPS 5th Bn. Northamptonshire Regiment
34750 Private WILLIAM ANDREW RODDICK 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
201624 Corporal VINCENT SAVAGE "C" Coy. 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
245175 Private SHAW 2nd/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
29652 Serjeant WILKINS "D" Bty. 62nd Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (2)
________________________________________
213 Private LOVELL EVERSON 1st Bn. Welsh Guards
2759 Private THOMAS GRIFFITHS (M M) 1st Bn. Welsh Guards


France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
____________________________________________________________
30551 Private JOHN BARKER 17th Labour Bn. York and Lancaster Regiment
150347 Private FRED CURSON 16th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais BOIS-CARRE MILITARY CEMETERY, HAISNES (1)
_______________________________________________________________
92149 Private GEORGE HENRY METCALFE 9th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Pas de Calais BUCQUOY ROAD CEMETERY, FICHEUX (1)
________________________________________________________
29968 Corporal BLAIR 2nd Bn. Royal Scots


France: Pas de Calais CAMBRIN MILITARY CEMETERY (5)
___________________________________________________
202032 Private ALLEN 1st/6th Bn. North Staffordshire Regiment
200728 Lance Corporal FRANCIS 1st/5th Bn. Lincolnshire Regiment
240951 Private ERNEST JOHNSON 1st/5th Bn. Lincolnshire Regiment
104929 Sapper EDWARD LAITY 251st Tunnelling Coy. Royal Engineers
241066 Private RUSHBY 1st/5th Bn. Lincolnshire Regiment


France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________________
705711 Driver CALCUTT "B" Bty. 230th Bde. Royal Field Artillery
700121 Driver EDWARD WADDINGTON "C" Bty. 210th Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________
22284 Private LOVATT 7th Bn. King's Shropshire Light Infantry


France: Pas de Calais FAMPOUX BRITISH CEMETERY (2)
__________________________________________________
16729 Private HAIR 1st Bn. Scots Guards
16555 Private JAMES HENDERSON 1st Bn. Scots Guards


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
21750 Rifleman JAMES McNICHOL 1st/5th Bn. South Lancashire Regiment


France: Pas de Calais GREVILLERS BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
G/732 Private BROWNE 1st Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


France: Pas de Calais HERMIES HILL BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
42815 Private JOHN BENNETT 7th Bn. Lincolnshire Regiment


France: Pas de Calais HOUCHIN BRITISH CEMETERY (2)
__________________________________________________
901649 Private JAMES JORDAN Royal Canadian Regiment
754495 Corporal GEORGE EDGAR KENT 13th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (3)
____________________________________________________
45591 Corporal WILLIAM PURDY "B" Coy. 2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers
37422 Private SAMUEL EDWARD SAUNDERS 7th Bn. South Staffordshire Regiment
208003 Bombardier ALEXANDER REUBEN SHELTON "A" Bty. 58th Bde Royal Field Artillery


France: Pas de Calais LEVEL CROSSING CEMETERY, FAMPOUX (2)
__________________________________________________________
Second Lieutenant CHARLES EDWARD PENFOLD BALLARD No. 3 Coy. 1st Bn. Welsh Guards
3671 Private DAVID JONES 1st Bn. Welsh Guards


France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
267225 Private JAMES WHITE 2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Pas de Calais METZ-EN-COUTURE COMMUNAL CEMETERY BRITISH EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________________
837296 Gunner FRANCE 19th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais MONCHY BRITISH CEMETERY, MONCHY-LE-PREUX (1)
__________________________________________________________________
S/13336 Private JOHN KIRK "C" Coy. 6th Bn. Cameron Highlanders


France: Pas de Calais MORY ABBEY MILITARY CEMETERY, MORY (3)
____________________________________________________________
42119 Private BLACKWELL 2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment
42126 Private WILLIAM HENRY CLARKSON 2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment
42191 Private THOMAS ROBERTS 2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (6)
_________________________________________________________________
25246 Private BARTON 5th Bn. Dorsetshire Regiment
59913 Private CAMPBELL 9th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
27471 Private CECIL CAMPBELL GIBBONS "A" Coy. 5th Bn. Dorsetshire Regiment
52833 Private WILLIAM BENJAMIN HEATH 22nd Inf. Labour Coy. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
23127 Private WALTER PARR 9th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
57299 Private SAMUEL REDFEARN 9th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Pas de Calais ROCLINCOURT MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________________________
304235 Lance Corporal JOHNSTONE 5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
493864 Private JAMES PURCHASE 13th Kensington Bn. London Regiment
318271 Rifleman WARRY 5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)


France: Pas de Calais RUE-PETILLON MILITARY CEMETERY, FLEURBAIX (2)
___________________________________________________________________
Lieutenant CHARLES RUSSELL HASTINGS FFOLLIOTT 18th Sqdn. Royal Flying Corps
Second Lieutenant McKIM 18th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Pas de Calais SUCRERIE CEMETERY, ABLAIN-ST. NAZAIRE (1)
_______________________________________________________________
715142 Private ARSENAULT Royal Canadian Regiment


France: Pas de Calais THELUS MILITARY CEMETERY (3)
__________________________________________________
216955 Private MICHAEL DAGNALL 8th Canadian Light Trench Mortar Battery
442080 Private JOHN NORMAN GRAHAM "C" Coy. Royal Canadian Regiment
208439 Sergeant H. CLARK WOODFORD "C" Coy. Royal Canadian Regiment


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (2)
____________________________________________________
6398 Private JOHN FREDERICK MARYON Base Army Pay Office Army Pay Corps
143455 Sapper STACEY 26th Field Coy. Royal Engineers


France: Seine-Maritime ARQUES-LA-BATAILLE BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
16177 Private LEKGARE 36th Coy. South African Native Labour Corps


France: Seine-Maritime BOIS-GUILLAUME COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________
M2/049535 Private SHARP 1st Base Mechanical Transport Depot Army Service Corps


France: Somme BEAUMONT-HAMEL (NEWFOUNDLAND) MEMORIAL (3)
________________________________________________________
1853 Private ALBERT HANCOCK Royal Newfoundland Regiment
1341 Private WILLIAM HICKEY Royal Newfoundland Regiment
Sailor THOMAS HOWELL Schooner "Tatler". Newfoundland Mercantile Marine


France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (5)
___________________________________________________________
G/17448 Private COSHAM 13th Bn. Royal Sussex Regiment
SD/4766 Private GREEN 13th Bn. Royal Sussex Regiment
G/16309 Lance Corporal PENFOLD 13th Bn. Royal Sussex Regiment
G/16473 Corporal ALFRED PRIVETT "C" Coy. 13th Bn. Royal Sussex Regiment
G/17558 Corporal HARRY EDWARD CHARLES WARD 13th Bn. Royal Sussex Regiment


France: Somme LA CHAPELETTE BRITISH AND INDIAN CEMETERY, PERONNE (1)
____________________________________________________________________
1614 Labourer KIRI SUNGO 22nd (Khasi) Indian Labour Coy. Indian Labour Corps


France: Somme ROCQUIGNY-EQUANCOURT ROAD BRITISH CEMETERY, MANANCOURT (1)
________________________________________________________________________
35386 Private FARNISH 17th Bn. Royal Fusiliers


France: Somme TERTRY COMMUNAL CEMETERY (1)
__________________________________________
52839 Private CONBOY 8th M.G. Sqdn. Machine Gun Corps (Cavalry)


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (4)
___________________________________
9386 Private JAMES INNES 5th Dragoon Guards (Princess Charlotte of Wales's)
G/24421 Private JOHN WILLIAM LANE 13th Bn. Royal Sussex Regiment
2788 Private FREDERICK SOUTHWELL 5th Dragoon Guards (Princess Charlotte of Wales's)
G/18770 Private JOHN LESLIE WELSH 11th Bn. Royal Sussex Regiment


France: Somme TINCOURT NEW BRITISH CEMETERY (5)
_______________________________________________
203536 Private ALFRED ALLIBONE 1st Bn. Hertfordshire Regiment
31020 Private GREEN 10th (Prince of Wales's Own Royal) Hussars
290408 Lance Corporal GEORGE WILLIAM HENRY HYMUS 13th Bn. Royal Sussex Regiment
Lieutenant GEORGE RALPH MILES (M C) 4th Reserve Cavalry Regiment
D/16958 Private MUNDELL 5th Dragoon Guards (Princess Charlotte of Wales's)


Greece: BRALO BRITISH CEMETERY (1)
__________________________________
T3/025025 Driver ROBERT GORDON Army Service Corps


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
2/36244 Private ALFRED BAKER 7th Bn. South Wales Borderers


Greece: STRUMA MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________
2503 Private HERBERT LINDLEY 1st Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (1)
____________________________________________
8070 Lascar ABDUL GHANI Royal Indian Marine


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (1)
______________________________________
1034 Sapper SHER SINGH Faridkot Imperial Service Sappers


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (1)
___________________________________________
Second Lieutenant ARCHIBALD WILLIAM BROCKS 3rd Bn. Cheshire Regiment


Iraq: BASRA MEMORIAL (19)
_________________________
1701 Driver ALAH DIN "C" Complement Mule Corps
4509 Follower BAPOO "C" Depot. Mule Corps
Alipore/2753 Labourer BELA SINGH 4th Coy. Indian Labour Corps
Madras/390 Follower BHOLA GOND Cooly Corps (Sitapur Jail) Indian Labour Corps
3209 Lineman BURA RURA Indian Postal and Telegraph Department
1079 Sepoy CHAMMAN SINGH 122nd Rajputana Infantry
Alipore/1710 Labourer DASRATHA MARANDI 12th Coy. Indian Labour Corps
Alipore/3028 Labourer DURGA MURMU 4th Coy. Indian Labour Corps
Alipore/2046 Labourer GODAR NAIK 8th Coy. Indian Labour Corps
Meerut/603 Driver HEM LAL 39th. Mule Corps
Alipore/1982 Labourer LILA PATRA Indian Labour Corps
242038 Private RALPH MITCHELL 1st/4th Bn. Somerset Light Infantry
2800 Sepoy NATHU KHAN 108th Indian Infantry
4717 Sepoy RAMDEO 1st Bn. 42nd Deoli Regiment
Lahore/489 Porter RURA 11th Porter Corps. Indian Labour Corps
3035 Sowar SIS RAM SINGH 5th Indian Cavalry
21977 Labourer SOHAN Indian Railway Department
5270 Rifleman SYAMLAL KARKI 2nd Bn. 9th Gurkha Rifles
200463 Private EWART GLADSTONE WILLIAMS 1st/4th Bn. Somerset Light Infantry


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (1)
____________________________
725710 Gunner THOMAS Details Royal Field Artillery


Ireland, Republic of: County Dublin GLASNEVIN (OR PROSPECT) CEMETERY (1)
________________________________________________________________________
41638 Gunner HAYES Royal Garrison Artillery


Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM MEMORIAL (5)
_____________________________________________________________
10475 Corporal CHRISTOPHER BRIDE 1st Bn. Royal Irish Regiment
291107 Corporal DAVID JOHN DODD 1st/7th Bn. Cheshire Regiment
18158 Private EDWARD MAGEE 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
9593 Private THOMAS J. MURRELL 1st Bn. Royal Irish Regiment
33343 Private JOHN WILLIAM WESLEY 12th (Norfolk Yeomanry) Bn. Norfolk Regiment


Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM WAR CEMETERY (95)
__________________________________________________________________
Captain HUGH ALDERSEY 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
315193 Private ALLSOBROOK 1st/7th Bn. Royal Welsh Fusiliers
241041 Private BARREY 1st/5th Bn. Welsh Regiment
59157 Private DENBY BENNINGTON 1st/5th Bn. Welsh Regiment
291616 Private BIRKS 1st/7th Bn. Royal Welsh Fusiliers
724540 Private GEORGE WILLIAM BLAKE 2nd/24th Bn. London Regiment
3/8670 Private PATRICK BOLGER 1st Bn. Royal Irish Regiment
Captain MALCOLM COSMO BONSOR Norfolk Yeomanry
291000 Private BOOTH 1st/7th Bn. Cheshire Regiment
13547 Private BOWEN 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
230144 Company Serjeant Major BRACE 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
230548 Private JAMES BRACEGIRDLE 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
5139 Private WILLIAM CHARLES BRITTON 1st Bn. Royal Irish Regiment
321055 Private BUNN 12th (Norfolk Yeomanry) Bn. Norfolk Regiment
10184 Serjeant CARROLL 1st Bn. Royal Irish Regiment
395 Private CASEY 6th Bn. Royal Munster Fusiliers
10108 Private CASHIN 1st Bn. Royal Irish Regiment
6922 Corporal BERTIE FREDERICK CLIFTON 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers
17962 Private CURRY 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
266366 Private DAVIES 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers
241090 Corporal DAVIES 1st/5th Bn. Welsh Regiment
315217 Private DINHAM 16th (Sussex Yeomanry) Bn. Royal Sussex Regiment
3/8916 Private DWANE 1st Bn. Royal Irish Regiment
240473 Serjeant EDWARDS 1st/5th Bn. Welsh Regiment
59058 Lance Corporal THOMAS ARTHUR FAIRCLOUGH 1st/5th Bn. Welsh Regiment
Captain ERIC BASIL FRANCIS FAITHFULL 3rd Bn. Connaught Rangers
10110 Private THOMAS FINN "D" Coy. 1st Bn. Royal Irish Regiment
27093 Private CHARLES FREDERICK FORD 10th (R. East Kent and West Kent Yeomanry) Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
33514 Private FOXCROFT 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
10063 Private JAMES FURNISS 1st Bn. Royal Irish Regiment
230572 Private GRIFFITHS 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
52896 Private GWILYM 24th (Pembroke and Glamorgan Yeomanry) Bn. Welsh Regiment
6/15978 Private HILLEN 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
230824 Private LEVI HOLDER 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
231023 Private HOLLOWOOD 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
242670 Private HORACE HOWELLS 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers
10098 Corporal HUGHES 1st Bn. Royal Irish Regiment
6/1493 Private HUGHES 1st Bn. Royal Irish Regiment
355048 Company Serjeant Major SIMON JONES HUMPHREYS 25th (Montgomeryshire and Welsh Horse Yeomanry) Bn. Royal Welsh Fusiliers
Second Lieutenant ARTHUR GEORGE HUTCHINSON 1st/2nd Bn. South Staffordshire Regiment
3/12225 Private JERMYN 4th Bn. Royal Irish Fusiliers
3/5943 Lance Corporal JESS 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
241142 Private JOHNSON 1st/7th Bn. Cheshire Regiment
230456 Lance Corporal JONES 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
265670 Serjeant WILLIAM JONES 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers
4/5539 Private JORDAN 1st Bn. Royal Irish Regiment
203385 Private JUPE 16th (Sussex Yeomanry) Bn. Royal Sussex Regiment
10793 Private KELLY 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
10053 Private KENNEDY 1st Bn. Royal Irish Regiment
8468 Private KITCHEN 1st Bn. Royal Irish Regiment
5/12092 Private LAIN 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
5069 Private ALBERT LOFTUS 1st Bn. Royal Irish Regiment
Captain CHARLES EDMUND LONGFIELD (Mentioned in Despatches) 6th Bn. Royal Munster Fusiliers
6238 Serjeant MASON 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
701009 Private MASTERS 2nd/23rd Bn. London Regiment
518158 Private McGEE 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
315369 Private McGLONE 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers
21651 Private GORDON McKAY 2nd Coy. 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
320436 Private MENDHAM 12th (Norfolk Yeomanry) Bn. Norfolk Regiment
241811 Private MERCHANT 1st/5th Bn. Welsh Regiment
72957 Private DAVID ELIAS MORGAN 25th (Montgomeryshire and Welsh Horse Yeomanry) Bn. Royal Welsh Fusiliers
4/19741 Private MULROY 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
5/12045 Serjeant JAMES MURPHY 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
2623 Private O'BRIEN 1st Bn. Royal Irish Regiment
Captain JEREMIAH JAMES O'BRIEN 4th Bn. attd. 1st Bn. Royal Irish Regiment
291846 Private OLDFIELD 1st/7th Bn. Royal Welsh Fusiliers
200189 Private JAMES OLIVER 1st/4th Bn. Welsh Regiment
201132 Corporal PALMER 2nd/4th Bn. Welsh Regiment
265781 Private DAVID SAMUEL PUGH 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers
30316 Private RAE 1st/4th Bn. Cheshire Regiment
Captain WILLIAM LISTER READ (M C) 6th Bn. Cheshire Regiment
10258 Corporal REED 1st Bn. Royal Irish Regiment
S/22495 Corporal REID 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
355357 Private RICHARDS 25th (Montgomeryshire and Welsh Horse Yeomanry) Bn. Royal Welsh Fusiliers
231037 Private JOHN RICHARDS 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
240576 Private SIDNEY RIDLEY 1st/5th Bn. Welsh Regiment
204476 Private ROBERT ROBERTS 1st/7th Bn. Royal Welsh Fusiliers
4/4828 Private RYAN 1st Bn. Royal Irish Regiment
5/12503 Corporal WILLIAM SAUL 5th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
235684 Private HUBERT SAVORY 1st/1st Bn. Herefordshire Regiment
315478 Private SHERRATT 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers
9508 Lance Corporal PATRICK ALIS JOHN SHORTT 1st Bn. Royal Irish Regiment
681442 Private WILLIAM ARTHUR SIMMONS "C" Coy. 2nd/22nd Bn. London Regiment
3/7634 Private SINNOTT 1st Bn. Royal Irish Regiment
20203 Private STARKEY 6th Bn. Royal Munster Fusiliers
2158 Lance Corporal STEVENSON 6th Bn. Royal Munster Fusiliers
268247 Private ARTHUR THOMAS 1st/5th Bn. Royal Welsh Fusiliers
241580 Private TILLEY 1st/5th Bn. Welsh Regiment
230372 Private JOHN EDWARD VENABLES "C" Coy. 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
5187 Private EDWARD VERINDER 1st Bn. Royal Irish Regiment
9772 Lance Serjeant WAGHORN 5th Bn. Royal Irish Fusiliers
5518 Private WHYTE 1st Bn. Royal Irish Regiment
2037 Serjeant WILKINSON 6th Bn. Royal Munster Fusiliers
230997 Private WOOD 10th (Shropshire and Cheshire Yeomanry) Bn. King's Shropshire Light Infantry
Second Lieutenant ARTHUR JOHN YOUNG 1st Bn. South Wales Borderers


Israel and Palestine (including Gaza): RAMLEH WAR CEMETERY (9)
______________________________________________________________
4/4599 Private DODD 5th Bn. Connaught Rangers
5/5353 Rifleman HOSSICK 6th Bn. Royal Irish Rifles
103824 Private WALTER ERNEST JOLLIFFE 20th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
3/7572 Rifleman HUGH LEONARD 6th Bn. Royal Irish Rifles
315661 Private MICHAEL JOSEPH McCREANOR 5th Bn. Connaught Rangers
5/5462 Rifleman JOHN McQUOID 6th Bn. Royal Irish Rifles
611494 Rifleman O'HANLON 6th Bn. Royal Irish Rifles
6084 Lance Corporal POWELL 5th Bn. Connaught Rangers
6025 Private JOHN WILLIAM ROBERTS 5th Bn. Connaught Rangers


Italy: BORDIGHERA BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________
39143 Serjeant HEDGECOX "A" Bty. 102nd Bde. Royal Field Artillery


Italy: CONEGLIANO (SAN GIUSEPPE) COMMUNAL CEMETERY (1)
______________________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM GEORGE FRANCIS 66th Sqdn. Royal Flying Corps


Italy: GIAVERA BRITISH CEMETERY, ARCADE (6)
___________________________________________
251413 Private JAMES BOYD 1st/6th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
49295 Private BARNET DALINSKY 1st Bn. Cheshire Regiment
15924 Private THOMAS ROBERTS FUGE 1st Bn. Cheshire Regiment
51533 Private GUY 1st Bn. Cheshire Regiment
Second Lieutenant WILLIAM FRANCIS GEORGE PERHAM 3rd Bn. Special Res. attd. 1st Bn. Bedfordshire Regiment
241276 Private JAMES ARTHUR RIDDLES "C" Coy. 1st/5th Bn. Royal Sussex Regiment


Kenya: MOMBASA BRITISH MEMORIAL (1)
___________________________________
M/289283 Private PAUL DICKERSON Mechanical Transport Army Service Corps


Malta: MALTA (CAPUCCINI) NAVAL CEMETERY (1)
___________________________________________
181904 Chief Petty Officer WILD H.M.S. "Biarritz" Royal Navy


Mozambique: PEMBA CEMETERY (1)
______________________________
MT/5137 Driver WILLIAM GERALD GARNER M.T. Coy. South African Service Corps


Netherlands: Zuid-Holland THE HAGUE GENERAL CEMETERY (1)
________________________________________________________
7911 Private WILKINSON 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)


Nigeria: LAGOS MEMORIAL (2)
___________________________
1390 Carrier AUTA Nigeria Carrier Corps
2508 Carrier ERUSI AZU Nigeria Carrier Corps


Romania: SLOBOZIA MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
2055 Bugler SHARAF KHAN 33rd Punjabis


Sierra Leone: FREETOWN MEMORIAL (4)
___________________________________
2089 Carrier AHNADU "A" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
2768 Carrier DREE "D" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
11621 Carrier GEGBA "K" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
11848 Carrier VANNI "K" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.


South Africa: Gauteng THABA TSHWANE (OLD NO.1) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
15038 Private DU TOIT 7th Regt. South African Infantry


South Africa: Kwazulu Natal DURBAN (STELLAWOOD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
1165 Private MAMA YOLA Nigeria Regiment, W.A.F.F.


South Africa: Western Cape CAPE TOWN (MAITLAND) CEMETERY (2)
____________________________________________________________
1618 Private AMADU OWONI 3rd Regiment. Nigeria Regiment, W.A.F.F.
625 Private MUNYER YOLA 3rd Regiment. Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
66 Lance Naik REL SINGH 30th Punjabis


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (4)
________________________________________
265340 Serjeant BOOTH 14th Bn. South Lancashire Regiment
80124 Private DRANERA BIN KIKOIA Nigeria Regiment, W.A.F.F.
Lieutenant GWYNNE East African Unattached List
NL/221 Corporal NELSON South African Pioneers


United Kingdom: Angus BARNHILL CEMETERY (1)
___________________________________________
Deck Hand ROBERT COULL H.M.Trawler "Columba," Mercantile Marine Reserve


United Kingdom: Buckinghamshire CLIVEDEN WAR CEMETERY (1)
_________________________________________________________
13575 Private THOMAS HENRY JAMES Grenadier Guards


United Kingdom: Cheshire NORTHWICH CEMETERY (1)
_______________________________________________
401228 Air Mechanic 2nd Class SPENCER GRIFFITHS No. 2 Aircraft Acceptance Park Royal Flying Corps


United Kingdom: County Antrim BELFAST CITY CEMETERY (1)
_______________________________________________________
7315 Rifleman DUKE Royal Irish Rifles


United Kingdom: Cumberland KIRKOSWALD (ST. OSWALD) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
434915 Private CHAMBERS 50th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Devon PLYMOUTH NAVAL MEMORIAL (3)
_________________________________________________
Skipper THOMAS SWANNEY H.M. Trawler "Columba." Mercantile Marine Reserve
Trimmer DONALD THOMSON H.M. Trawler "Columba." Mercantile Marine Reserve
Engineman JESSE WALKER H.M. Trawler "Columba." Mercantile Marine Reserve


United Kingdom: Durham GREENSIDE (ST. JOHN) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________
24/1225 Private RIDLEY 24th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers


United Kingdom: Essex WEST HAM CEMETERY (1)
___________________________________________
282414 Private WILLIAM J. BROOKS 4th Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)


United Kingdom: Glamorganshire PORT TALBOT (HOLY CROSS) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________________
21478 Serjeant WILLIAM AMOS SPONG Depot Welsh Regiment


United Kingdom: Glamorganshire TREALAW CEMETERY (1)
___________________________________________________
WR/329749 Sapper OSBORNE Inland Waterways and Docks Royal Engineers


United Kingdom: Glasgow GLASGOW (SANDYMOUNT) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
156475 Boy PERRY Recruits Depot Royal Flying Corps


United Kingdom: Glasgow GLASGOW (ST. PETER'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
2725 Private JOHN ANDREWS 1st Bn. Royal Irish Fusiliers


United Kingdom: Glasgow GLASGOW WESTERN NECROPOLIS (1)
______________________________________________________
204214 Private JOHN McALPINE 4th Reserve Bn. East Yorkshire Regiment


United Kingdom: Gloucestershire BRISTOL (GREENBANK) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
SS 17625 Private SAMUEL WALTER COX Army Service Corps


United Kingdom: Hampshire HASLAR ROYAL NAVAL CEMETERY (1)
_________________________________________________________
J/84932 Ordinary Seaman WILLIAM CHARLES EDWARD HADLAND H.M.S. "Victory I" Royal Navy


United Kingdom: Hampshire HOLLYBROOK MEMORIAL, SOUTHAMPTON (2)
______________________________________________________________
Second Lieutenant JOHN ARCHER CLINTON KEMPE-ROBERTS Royal Flying Corps
9749 Serjeant CHARLES AUGUSTUS POTTER King's Royal Rifle Corps


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (2)
_______________________________________________________
161142 Chief Petty Officer JOHN JEFFERY GLENNY H.M. Trawler "Columba." Royal Navy
691ES Engineman JAMES PERRY H.M. Drifter "Andrina." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Kent MARGATE CEMETERY, KENT (1)
_______________________________________________
66562 Private LOCHRAIN 26th Bn. Durham Light Infantry


United Kingdom: Kent RAMSGATE CEMETERY (1)
__________________________________________
Flight Lieutenant JOHN WILLIAM KAVANAGH Royal Flying Corps


United Kingdom: Kent SITTINGBOURNE CEMETERY (1)
_______________________________________________
166452 Private ERNEST ALFRED ALLEN 2nd Bn. Canadian Pioneers


United Kingdom: Lancashire BLACKLEY JEWISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
507826 Private DAVID HYMANSON "G" Coy. Western Command Labour Corps


United Kingdom: Lancashire HEYWOOD CEMETERY, LANCASHIRE (1)
___________________________________________________________
1819 Private JOSEPH HUTCHINSON 6th Bn. Leinster Regiment


United Kingdom: Lancashire OSWALDTWISTLE (IMMANUEL) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
257575 Private GRIMSHAW Labour Corps


United Kingdom: Leicestershire LEICESTER (WELFORD ROAD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
M/15300 Engine Room Artificer 2nd Class ALFRED CHARLES HOLYOAK H.M.S. "Blenheim." Royal Navy


United Kingdom: Lincolnshire CRANWELL (ST. ANDREW) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
Probationary Flight Officer ALBERT WALTER GORDON CROSBY Royal Naval Air Service


United Kingdom: London CAMBERWELL OLD CEMETERY (1)
__________________________________________________
156602 Boy Mechanic WILLIAM EDWIN HENDERSON Royal Flying Corps


United Kingdom: Middlesex HILLINGDON AND UXBRIDGE CEMETERY (1)
______________________________________________________________
London Z/7149 Ordinary Seaman HAROLD FRANK NUDD R.N. Depot (Crystal Palace) Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Middlesex SOUTH EALING CEMETERY (1)
___________________________________________________
06906 Private MANCHESTER Army Ordnance Corps


United Kingdom: Middlesex TWICKENHAM CEMETERY (1)
_________________________________________________
Probationary Flight Officer WARWICK HACKWOOD TURNER Royal Naval Air Service


United Kingdom: Middlesex WILLESDEN NEW CEMETERY (1)
____________________________________________________
Warrant Officer Class II ARTHUR CLARK HASSETT H.M.S. "President." Royal Naval Air Service


United Kingdom: Montgomeryshire LLANFIHANGEL-YNG-NGWYNFA CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
44102 Private EDWARD GITTINS Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Norfolk NORWICH (THE ROSARY) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
350238 Sick Berth Steward 2nd Class ARTHUR THOMAS WOODARD H.M.S. "Abdiel." Royal Navy


United Kingdom: Northamptonshire HARRINGTON (SS. PETER AND PAUL) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________________________
37473 Private ERIC ARWYN ATKINS 11th Inf. Lab. Coy. Northamptonshire Regiment


United Kingdom: Northumberland GOSFORTH (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
51461 Private JAMES FINLAY 3rd Bn. Northumberland Fusiliers


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (BYKER AND HEATON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________________
O/9345 Private ROBERT BARRON TAYLOR 78th Coy. Army Ordnance Corps


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ST. NICHOLAS) CEMETERY (1)
______________________________________________________________________________
Major JAMES THOMSON THOMSON 2nd Bn. Northumberland Fusiliers


United Kingdom: Surrey BROOKWOOD (UNITED KINGDOM 1914-1918) MEMORIAL (1)
________________________________________________________________________
SPS/3576 Fusilier HERBERT STANLEY SWANSON 24th Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: Surrey BROOKWOOD MILITARY CEMETERY (2)
______________________________________________________
G/2528 Private ERNEST ALFRED JAMES GODFREY Depot Middlesex Regiment
16/1536 Private RIMI PAKI New Zealand Maori (Pioneer) Battalion


United Kingdom: Sussex HOVE OLD CEMETERY (1)
____________________________________________
G/38035 Private WAKEFIELD 29th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Wiltshire SUTTON VENY (ST. JOHN) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
7479 Private DANIEL DAVID DONNELLY 10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Worcestershire CHACELEY (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________________
27309 Private ALBERT JOHN LEWIS 34th Bn. Worcestershire Regiment


United Kingdom: Yorkshire SHEFFIELD (ABBEY LANE) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
Second Lieutenant ERNEST NICHOLLS 36th Sqdn. Royal Flying Corps


Zimbabwe: HARARE MEMORIAL (1)
_____________________________
5058 Native Constable MATAWEDA British South African Police

No comments:

Post a Comment