Search This Blog

Friday, 26 January 2018

178 died on this day: Sat 26/01/1918

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1918_01_26.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2018/01/26/26-January-1918-Saturday/

Australia: Victoria COBURG PINE RIDGE CEMETERY (1)
__________________________________________________
1598 Private JOHN FRANCIS GLANVILLE TAYLOR 4th/8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Australia: Western Australia FREMANTLE CEMETERY (1)
___________________________________________________
4785 Private LEWIS FRANK COLLINS 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen BUTTES NEW BRITISH CEMETERY (N.Z.) MEMORIAL, POLYGON WOOD (1)
______________________________________________________________________________________
26943 Lance Corporal WILLIAM THOMPSON 1st Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.


Belgium: West-Vlaanderen DRANOUTRE MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
1561 Private PATRICK JOSEPH KENNY 3rd Australian Pioneers


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________________
21206 Private JOSEPH ANDREW CAIRNEY No. 1 Div. Employment Coy Auckland Regiment, N.Z.E.F.


Belgium: West-Vlaanderen MESSINES RIDGE BRITISH CEMETERY (3)
____________________________________________________________
4162 Private HAROLD SYDNEY BUSHBY 11th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
7348 Private FRANK HERBERT LEMMON 11th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
7199 Private LESLIE RONALD MASTERS 11th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen NINE ELMS BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________________
30442 Private MORRIS 8th Bn. East Lancashire Regiment
Second Lieutenant ALEXANDER MILLAR SMITH 16th Bn. King's Royal Rifle Corps


Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (1)
______________________________________________
477 Private PETER DE JERSEY 1st Bn. Royal Guernsey Light Infantry


Belgium: West-Vlaanderen YPRES RESERVOIR CEMETERY (1)
_____________________________________________________
982 Private NOYON 1st Bn. Royal Guernsey Light Infantry


Canada: Ontario TORONTO (MOUNT PLEASANT) CEMETERY (1)
_____________________________________________________
Second Lieutenant ALLAN ROSS McPHERSON Royal Flying Corps


Canada: Ontario TORONTO (PROSPECT) CEMETERY (1)
_______________________________________________
73448 Air Mechanic 2nd Class FREDERICK SHEPPARD Royal Flying Corps


Canada: Quebec MONTREAL (MOUNT ROYAL) CEMETERY (1)
__________________________________________________
63479 Sergeant ROBERT JENKINS 23rd (Reserve) Bn. Canadian Infantry


Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (4)
___________________________________________________
R/328238 Driver Farrier KNOWLES 44th Remount Depot Army Service Corps
512101 Private LEWIS 2nd/14th Bn. London Regiment (London Scottish)
200139 Lance Corporal NICOLSON 1st/5th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
Second Lieutenant FRED ROBINSON 22nd Sqdn. Royal Flying Corps


Egypt: HELIOPOLIS (PORT TEWFIK) MEMORIAL (1)
____________________________________________
938 Sepoy TARA SINGH 1st Bn. 23rd Sikh Pioneers


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (2)
________________________________________
Chaplain 4th Class The Rev. ARNOLD JOHN BENNETT (M C) Army Chaplains' Department
345539 Private HARRY MARTIN ISAAC 16th (Royal Devon and R.North Devon Yeomanry) Bn Devonshire Regiment


Egypt: SUEZ WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
_____________________________________
358 Sepoy AMIR ULLAH 107th Indian Pioneers


France: Aisne HARGICOURT BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
5495 Corporal TOOMEY 2nd Bn. Leinster Regiment


France: Bouches-du-Rhone MAZARGUES WAR CEMETERY, MARSEILLES (4)
_______________________________________________________________
34582 Gunner ABDULLAH Indian Royal Artillery
43250 Gunner BINDRA BAN Indian Royal Artillery
4198 Labourer MG HLA Indian Labour Corps
16305 Private PIERRE 12th Bn. British West Indies Regiment


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (2)
___________________________________________________________
Lieutenant JOHN RIGGALL BLAIR Australian Flying Corps
Second Lieutenant CLARENCE DONAHAY Australian Flying Corps


France: Nord DUNKIRK TOWN CEMETERY (1)
______________________________________
134891 Sapper WISE "L" Signals Bn. Royal Engineers


France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (2)
_____________________________________________
Second Lieutenant ROBERT CLIFFORD LOVELL 101st Sqdn. Royal Flying Corps
19087 Lieutenant SEAFORTH WILLIAM McKENZIE 2nd Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.


France: Nord OUTTERSTEENE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, BAILLEUL (1)
___________________________________________________________________
S/34411 Corporal STEWART 11th Bn. Rifle Brigade


France: Pas de Calais BUCQUOY ROAD CEMETERY, FICHEUX (1)
________________________________________________________
26106 Private LONGHEED 23rd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers


France: Pas de Calais CAMBRIN MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________
41458 Private SAPERIA 9th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Pas de Calais DUISANS BRITISH CEMETERY, ETRUN (1)
_________________________________________________________
18299 Lance Corporal WILLIAM EGGLESTON 1st Bn. Coldstream Guards


France: Pas de Calais FAMPOUX BRITISH CEMETERY (1)
__________________________________________________
23957 Private SMITH 2nd Bn. Grenadier Guards


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
90964 Private WHYMAN 125th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


France: Pas de Calais HERMIES HILL BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
39792 Serjeant GASKELL 12th (Duke of Lancaster's Own Yeomanry) Bn. Manchester Regiment


France: Pas de Calais LES BARAQUES MILITARY CEMETERY, SANGATTE (1)
__________________________________________________________________
706493 Private REGINALD COOLEY 2nd Canadian Mounted Rifles Battalion


France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
202857 Private BERTIE COLE 4th Bn. East Yorkshire Regiment


France: Pas de Calais MONCHY BRITISH CEMETERY, MONCHY-LE-PREUX (2)
__________________________________________________________________
Lieutenant GUY HENRY GOAD CROSFIELD 5th Bn. attd. 1st Bn. Rifle Brigade
7393 Private KNOWLES 1st Bn. Somerset Light Infantry


France: Pas de Calais NEUVE-CHAPELLE MEMORIAL (1)
_________________________________________________
1006 Labourer PHAR TYNGPER 22nd Khasi Coy. Indian Labour Corps


France: Pas de Calais NEUVILLE-BOURJONVAL BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
Second Lieutenant DRAKE 10th Bn. Worcestershire Regiment


France: Pas de Calais ROCLINCOURT MILITARY CEMETERY (2)
_______________________________________________________
307039 Private JOHN ISAAC OAKLEY "A" Coy. 2nd/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
755 Private WOOD 13th Bn. York and Lancaster Regiment


France: Pas de Calais THELUS MILITARY CEMETERY (3)
__________________________________________________
2040204 Private REUBEN CARPENTER 25th Bn. Canadian Infantry
228032 Private ERNEST ALBERT FRYERS 20th Bn. Canadian Infantry
58033 Sergeant ALEXANDER LEWIS ROBINSON (M M) 20th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (1)
____________________________________________________
27616 Driver WILLIAM CHARLES ALEXANDER STAFFORD Div. Train New Zealand Army Service Corps


France: Seine-Maritime ARQUES-LA-BATAILLE BRITISH CEMETERY (2)
______________________________________________________________
14469 Private JAN MUGOGODA 26th Bn. South African Native Labour Corps
12529 Private STEWARD 9th Bn. British West Indies Regiment


France: Seine-Maritime ETRETAT CHURCHYARD EXTENSION (1)
_______________________________________________________
R/4992 Able Seaman JOHN WILLIAM WATSON Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (1)
__________________________________________________________________
29711 Private FORD 9th Bn. South Staffordshire Regiment


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (2)
______________________________________________________________
Clyde Z/4139 Able Seaman C McL. ANDERSON Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
1508 Labourer KHAMBEL KUKI 40th Manipur Coy. Indian Labour Corps


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________
Deal/4030(S) Private CHARLES HOLLINSHEAD R.M. Medical Unit, R.N. Div. Royal Marines


France: Somme LA CHAPELETTE BRITISH AND INDIAN CEMETERY, PERONNE (2)
____________________________________________________________________
1006 Labourer DENGLINGUH 22nd (Khasi) Indian Labour Coy. Indian Labour Corps
131 Labourer JOSEPH RATLA 41st Ranchi Coy. Indian Labour Corps


France: Somme ROCQUIGNY-EQUANCOURT ROAD BRITISH CEMETERY, MANANCOURT (4)
________________________________________________________________________
761218 Driver JOHN RENTON PARKINSON "C" Bty. 317th Bde. Royal Field Artillery
760725 Gunner THOMAS GEORGE SMITH "B" Bty. Royal Field Artillery
761365 Gunner SPIVEY "C" Bty. 317th Bde. Royal Field Artillery
16080 Lance Corporal WARD 9th Bn. Cheshire Regiment


France: Somme ROYE NEW BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________
254178 Private THOMAS FREDERICK OXLEY 3rd Bn. posted to 4th Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (1)
___________________________________
22014 Private GEORGE DAVIS 12th/13th Bn. Northumberland Fusiliers


France: Somme TINCOURT NEW BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
203382 Corporal JOHN STONE 1st Bn. Lincolnshire Regiment


Germany: Hessen NIEDERZWEHREN CEMETERY (1)
__________________________________________
Captain FREDERICK WILSON BLANCHARD 1st/2nd Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (2)
__________________________________________________________
24093 Private RALPH 7th Bn. East Surrey Regiment
7531 Private WOLFENDEN 1st Bn. East Lancashire Regiment


Ghana: KUMASI MEMORIAL (2)
__________________________
A/1058 Private ALFRED ADODJEY Gold Coast Regiment, W.A.F.F.
9434 Private JORI BAZABARIMI Gold Coast Regiment, W.A.F.F.


Gibraltar: GIBRALTAR (NORTH FRONT) CEMETERY (1)
_______________________________________________
275846 Private HOWIE 1st/7th Bn. Royal Scots


Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
23205 Private SPIERS 7th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
45039 Bombardier DITCHBURN 77th Small Arms Ammunition Col. Royal Field Artillery


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
6628 Labourer VITTORIO SULTANA 2nd Bn. Maltese Labour Corps


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (2)
______________________________________
6736 Sepoy DURGA SINGH 1st Bn. 113th Indian Infantry
4357 Follower LILA Followers Central Depot


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (1)
____________________________
200700 Private JOHN GEORGE ANDREWS 1st/4th Bn. Dorsetshire Regiment


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (2)
___________________________________________
T/37854 Driver GWILYM ARTHUR POWELL H.T. Army Service Corps
1116 Sepoy SHER KHAN 21st Punjabis


Iraq: BASRA MEMORIAL (9)
________________________
486 Lance Naik ALAH MAI 26th. Mule Corps
3157 Sepoy AMAR SINGH 37th Dogras
Alipore/2809 Labourer BARA PATI HEMRAN 4th Coy. Indian Labour Corps
4532 Rifleman BUDHIMAN RAI 1st Bn. 10th Gurkha Rifles
4520 Rifleman BUDHIMAN RAI 1st Bn. 10th Gurkha Rifles
Alipore/1657 Labourer CHANDAR MARANDI 12th Coy. Indian Labour Corps
2141 Driver GAJE SINGH "C" Depot. Mule Corps
Alipore/1706 Labourer JETHA MARANDI 7th Coy. Indian Labour Corps
1913 Sepoy SHAM LAL BHATTACHARJU 49th Bengalis


Iraq: KUT WAR CEMETERY (1)
__________________________
49495 Private ROGERS 2nd (Garrison) Bn. Northumberland Fusiliers


Ireland, Republic of: County Cork MILLSTREET CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
2998 Private JOHN F. HICKEY 2nd Bn. Royal Irish Regiment


Ireland, Republic of: County Cork YOUGHAL (NORTH ABBEY) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
68544 Gunner WILLIAM COOPER Royal Field Artillery


Israel and Palestine (including Gaza): DEIR EL BELAH WAR CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
495584 Private LOUIS FREDERICK CLARK 13th (Kensington) Bn. London Regiment


Israel and Palestine (including Gaza): RAMLEH WAR CEMETERY (2)
______________________________________________________________
34082 Private JOHNSTONE 1st/8th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
71861 Private ALFRED VASEY 146th Field Amb Royal Army Medical Corps


Italy: ALTIVOLE COMMUNAL CEMETERY (4)
_____________________________________
Second Lieutenant ISAAC DOBSON ASHFORD 199th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
M2/147298 Lance Corporal ROBERT FRASER EADIE 82nd Aux. Petrol Coy. M.T. Army Service Corps
55712 Private EDMUND GEORGE HOLT 199th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
11500 Serjeant THOMAS GADD MORRIS 199th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


Italy: BORDIGHERA BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________
252085 Private JOHN KILGOUR 1st/6th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


Italy: GIAVERA BRITISH CEMETERY, ARCADE (7)
___________________________________________
2162 Gunner ROBERT COOPER "D" Bty. 15th Bde. Royal Field Artillery
203491 Private CONOR GEORGE HUDSON 15th Bn. Royal Warwickshire Regiment
195898 Driver EDWARD THOMAS MALTBY "C" Bty. 102nd Bde. Royal Field Artillery
53820 Gunner PATRICK McCARTHY "D" Bty. 15th Bde. Royal Field Artillery
179095 Driver CHARLES GEORGE PORTWINE "D" Bty. 102nd Bde. Royal Field Artillery
840249 Fitter Corporal JOSEPH RICHARDS 35th Bty. 22nd Bde. Royal Field Artillery
84346 Bombardier GEORGE SEABROOK 35th Bty. Royal Field Artillery


Kenya: NAIROBI SOUTH CEMETERY (1)
_________________________________
M/296463 Private WILLIAM ALBERT HAILEY Spares, M.T. Army Service Corps


Sierra Leone: FREETOWN MEMORIAL (3)
___________________________________
981 Carrier FOKINDIA "C" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
2069 Headman JANYAN "C" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
10424 Carrier MORMO BYE "B" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.


South Africa: Gauteng THABA TSHWANE (OLD NO.2) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
8341 Private KLEINBOOI South African Native Labour Corps


South Africa: Kwazulu Natal DURBAN (STELLAWOOD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
256 Sapper JACKSON (M M) South African Signal Service


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (1)
________________________________________
P/1853 Lance Corporal BULLOCK Military Foot Police Military Police Corps


United Kingdom: Berkshire MAIDENHEAD CEMETERY (1)
_________________________________________________
Lieutenant RUPERT ERNEST NEVE Royal Flying Corps


United Kingdom: Cheshire GEE CROSS (HOLY TRINITY) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
81629 Sapper DUTTON Royal Engineers


United Kingdom: Essex ORSETT (ST. GILES AND ALL SAINTS) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________________
277123 Private HEYWOOD 2nd/7th Bn. Manchester Regiment


United Kingdom: Gloucestershire BREAM (ST. JAMES) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
17986 Private LESLIE H. LODGE 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment


United Kingdom: Gloucestershire BRISTOL (ARNOS VALE) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
________________________________________________________________________________
4539 Lance Corporal GREEN 3rd/4th Bn. Gloucestershire Regiment


United Kingdom: Hampshire ALDERSHOT MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
Captain HENRY METCALFE APPLETON 1st (King's) Dragoon Guards


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
220SD Deck Hand MICHAEL CONNEELY H.M. Trawler "Eastern Dawn." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Huntingdonshire HUNTINGDON (PRIORY ROAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
Second Lieutenant PETER HENRY OLDRIDGE Royal Flying Corps


United Kingdom: Kent BECKENHAM CREMATORIUM AND CEMETERY (1)
___________________________________________________________
44961 Sapper HARRISON 4th Reserve Bn. Royal Engineers


United Kingdom: Kent GOODNESTONE (GOODNESTONE-NEXT-WINGHAM) (HOLY CROSS) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________________________________
279874 Chief Stoker JOSEPH EDWARD BOYCE H.M.S. Courageous Royal Navy


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER SOUTHERN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
15896 Serjeant GEORGE WILLIAM WARD 18th Bn. Lancashire Fusiliers


United Kingdom: Lancashire PEMBERTON (ST. JOHN) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
21682 Lance Corporal WILLIAM GRUNDY (D C M, M M) "Z" Coy. 20th Bn Lancashire Fusiliers


United Kingdom: Lancashire WARRINGTON CEMETERY (1)
__________________________________________________
148196 Serjeant JOHN HAROLD HORTON "A" Anti-Aircraft Bty. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Lincolnshire WADDINGTON (ST. MICHAEL) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________
20852 Private JOHN WILLIAM CLARKSON North Staffordshire Regiment


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (35)
_______________________________________________
Fireman and Trimmer THOMAS BIRMINGHAM S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Seaman JAMES BYRNE S.S. "Cork" (Dublin) Mercantile Marine
Able Seaman WILLIAM CARAVANA S.S. Glenfruin (Glasgow) Mercantile Marine
Able Seaman HERBERT AGUILLA CLEGG S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer ENRIQUE CONTRERUS S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Sailor ANGELO DEBONO S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Quartermaster THOMAS DOYLE S.S. "Cork" (Dublin) Mercantile Marine
First Mate JOHN DUFF S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer JOHN MCLEOD DUNN S.S. "Glenfruin" (Glasgow ) Mercantile Marine
Donkeyman MALCOLM MARTIN EMERSON S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Boatswain PERCY JOHN MARCH GRAY S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Carpenter HAITI S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Third Engineer DAVID HALLIDAY S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer DAVID HAMILTON S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Stewardess OLIVIA HENRY S.S. "Cork" (Dublin) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer HIATT S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Boatswain FREDERICK KEYS ALIAS
Second Mate EDWARD THOMAS LE FEUVRE S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer ALEXANDER McBRIDE S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Second Engineer DUNCAN McDONALD S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman MICHAEL McGRATH S.S. "Cork" (Dublin) Mercantile Marine
Able Seaman BURTERELLA LEWIS McKENZIE S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
First Officer CHARLES THOMAS MORRIS H.M.T. "Imber" Mercantile Marine
Cook FRANK NICHOLLS S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Greaser THOMAS PHILLIPS S.S. "Cork" (Dublin) Mercantile Marine
Wireless Operator JOHN PICKERING S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Assistant Cook SILVERIO PINTO S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Mess Room Steward ERNEST POWELL S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Steward JOHN CLARENCE RICKETS S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Able Seaman JOHN SCOTT S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
First Engineer WILLIAM MOORE STEWART "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Master ANDREW SWORD S.S. Glenfruin Mercantile Marine
Ordinary Seaman ARCHIBALD MCLEAN THOMSON S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Sailor FREDERICK WATSON S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine
Ordinary Seaman WILLIAM WATT S.S. "Glenfruin" (Glasgow) Mercantile Marine


United Kingdom: London WOOLWICH CEMETERY (1)
____________________________________________
315728 Private EDWARD ARTHUR GRIBBEN 16th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Norfolk ATTLEBOROUGH CEMETERY (1)
_________________________________________________
Second Lieutenant GEORGE TUFTS Royal Flying Corps


United Kingdom: Orkney LYNESS ROYAL NAVAL CEMETERY (1)
______________________________________________________
5729 Boy 1st Class FRANK DAVID TAVENDER H.M.A.S. "Sydney." Royal Australian Navy


United Kingdom: Somerset BRIDGWATER (WEMBDON ROAD) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
M/11585(CH) Acting Engine Room Artificer 4th Class GEORGE EDMUND MILLARD H.M.S. "Pembroke." Royal Navy


United Kingdom: Surrey EPSOM CEMETERY (1)
_________________________________________
92794 Gunner GEORGE CECIL McKAY 2nd Siege Bty. Canadian Artillery


United Kingdom: Sussex HOLLINGTON (ST. LEONARD) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
GS/11029 Serjeant GEORGE EDWARD RANSOM 16th (The Queen's) Lancers


United Kingdom: Sussex WORTHING (BROADWATER) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
290216 Corporal COLLIER 15th Bn. Royal Sussex Regiment


United Kingdom: Yorkshire BRADFORD (SCHOLEMOOR) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
TR5/5156 Private WOOD 2nd Training Reserve Bn. Durham Light Infantry


United Kingdom: Yorkshire BROMPTON (ST. THOMAS) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
T4/276326 Lance Corporal THOMAS HENRY WILSON 532nd H.T. Coy. (Grimsby) Army Service Corps


United Kingdom: Yorkshire GOOLE CEMETERY (1)
____________________________________________
19068 Private ARTHUR WAKES "B" Coy. 11th Bn. Yorkshire Regiment


United Kingdom: Yorkshire HULL WESTERN CEMETERY (1)
___________________________________________________
51796 Private ALBERT SAMUEL HANNANT 3rd Bn. North Staffordshire Regiment


United Kingdom: Yorkshire LEEDS (NEW WORTLEY) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
4228 Rifleman FRED SOUTHERN 1st/8th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


United Kingdom: Yorkshire SHEFFIELD (BURNGREAVE) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
3943 Private ASHMORE "B" Coy. 1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment

No comments:

Post a Comment