Search This Blog

Friday, 12 January 2018

448 died on this day: Sat 12/01/1918

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1918_01_12.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2018/01/12/12-January-1918-Saturday/

Belgium: Hainaut GUNNERS FARM MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________
194 Sergeant HARRY FIFIELD DIDCOTE 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: Hainaut UNDERHILL FARM CEMETERY (5)
____________________________________________
6913 Private LESLIE ARTHUR BOUGHEN 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5887 Private LIONEL VICTOR DEKINS 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6507 Driver ARTHUR WILLIAM FRANKLIN 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
929 Sergeant HORACE WILLIAM MENSFORTH 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6169 Private ERIC LAWRENCE WRIGHT 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen AEROPLANE CEMETERY (2)
_______________________________________________
34697 Private HERBERT ALLAN LONG 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
46203 Private HERBERT GEORGE PHILPOTT 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.


Belgium: West-Vlaanderen CEMENT HOUSE CEMETERY (1)
__________________________________________________
30570 Private STANLEY REES 2nd Bn. South Wales Borderers


Belgium: West-Vlaanderen DIVISIONAL CEMETERY (1)
________________________________________________
11/1158 Gunner JAMES HALL New Zealand Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen DOCHY FARM NEW BRITISH CEMETERY (2)
____________________________________________________________
35679 Private CATLOW 2nd/4th Bn. East Lancashire Regiment
30090 Private GEORGE LAWSON GRIFFITHS 2nd/4th Bn. East Lancashire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen DOZINGHEM MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
23241 Private JAMES COCKBURN "D" Coy. 1st Bn. King's Own Scottish Borderers


Belgium: West-Vlaanderen DUHALLOW A.D.S. CEMETERY (2)
_____________________________________________________
67753 Air Mechanic 2nd Class COLLINGHAM 7th Sqdn. Royal Flying Corps
42257 Sapper SAUNDERS 39th Div. Signal Coy. Royal Engineers


Belgium: West-Vlaanderen KANDAHAR FARM CEMETERY (2)
___________________________________________________
4913 Bombardier STANLEY LEA 2nd Bde. Australian Field Artillery
2646 Gunner FREDERICK OCTAVIUS LOMAS 5th Bty. 2nd Bde. Australian Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (9)
___________________________________________________________
37034 Private WILLIAM FREDERICK ADDERLEY 1st Bn Worcestershire Regiment
44132 Private CHARLES BANKS 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
25092 Private LORD 2nd/4th Bn. East Lancashire Regiment
43377 Private KENNETH McKENZIE 1st Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.
25229 Private LEONARD WATSON PERCIVAL 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
40243 Private ARTHUR JOHN PITCHER 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
305646 Private POLLARD 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
36022 Private EDWARD ROBSON 1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
332739 Private SANDERSON 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry


Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (6)
_________________________________________________________
205460 Private MOORHOUSE 19th Bn. Northumberland Fusiliers
93298 Gunner SYDNEY CHARLES O'BRIEN "A" Bty. 186th Bde. Royal Field Artillery
200416 Serjeant SMITH 4th/5th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
153756 Lance Corporal SYDNEY THOMAS WHITE 225th Field Coy. Royal Engineers
266097 Private JOHN JAMES WILD 6th Bn. Cheshire Regiment
104082 Private WOOLLEY 117th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


Belgium: West-Vlaanderen MENIN ROAD SOUTH MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
1/037 Private GEORGE JAMES HENNEKER 1st Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.


Belgium: West-Vlaanderen NINE ELMS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
332322 Lance Corporal WILLIAM OGILVIE (M M) 9th Glasgow Hds. Bn. Highland Light Infantry


Belgium: West-Vlaanderen POTIJZE CHATEAU GROUNDS CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
315100 Private HUTCHINSON 18th Bn. Middlesex Regiment


Belgium: West-Vlaanderen RENINGHELST NEW MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________________
M2/082224 Private HUBERT KENNETH WRIGHT "Y" Siege Park, attd. XXII Corps Army Service Corps


Belgium: West-Vlaanderen ST. JULIEN DRESSING STATION CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
R/30419 Rifleman HARDY 17th Bn. King's Royal Rifle Corps


Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT CEMETERY (4)
______________________________________________
46599 Corporal BRETT 174th Bde. Royal Field Artillery
38053 Gunner FRYER 174th Bde. Royal Field Artillery
41580 Gunner GREEN "D" Bty. 174th Bde. Royal Field Artillery
781351 Gunner TRAVIS "C" Bty. 174th Bde. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (3)
______________________________________________
16609 Private CYRIL FREDERICK SUMPTER 6th Bn. Northamptonshire Regiment
25369 Private CHARLES TAYLOR 304th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
40435 Lance Corporal HENRY JOHN WOOD 6th Bn. Northamptonshire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE NEW MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
128022 Gunner FRANK BINNS 174th Bde. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (3)
________________________________________________________
682A Private BERTIE DUNN 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6513 Private WILLIAM THOMAS RILEY 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
972 Private GAVIN JOHN RITCHIE (M M) 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
414074 Driver JOHN ADAIR 410th Field Coy. Royal Engineers


Egypt: CAIRO WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
______________________________________
55974 Private DONALD ALEXANDER 209th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


Egypt: HELIOPOLIS (ADEN) MEMORIAL (1)
_____________________________________
2257 Sepoy HIRA 38th Dogras


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (2)
________________________________________
320827 Private HOLMES 12th (Norfolk Yeomanry) Bn. Norfolk Regiment
73853 Sapper HARRY CHARLES SHRIVES "B.Q." Cable Section Royal Engineers


Egypt: PORT SAID WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
__________________________________________
Lieutenant HALLUM (M C) 2nd/5th Bn. Hampshire Regiment


France: Aisne HARGICOURT BRITISH CEMETERY (2)
_____________________________________________
828 Private JAMES FARRELL "A" Sqdn. 5th (Royal Irish) Lancers
16869 Private RUSSELL 12th Bn. Royal Fusiliers


France: Bouches-du-Rhone MAZARGUES WAR CEMETERY, MARSEILLES (5)
_______________________________________________________________
1241 Labourer BISAM MARANDI Indian Labour Corps
2717 Labourer GOVIND RAGHU Indian Labour Corps
15397 Private GRANT 11th Bn. British West Indies Regiment
7382 Private HIBBERT 6th Bn. British West Indies Regiment
10781 Private WEEKLEY 7th Bn. British West Indies Regiment


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (2)
___________________________________________________________
61420 Private PLANSON 13th Bn. Royal Fusiliers
228435 Pioneer WILSON WAITES 330th Road Construction Coy. Royal Engineers


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (1)
____________________________________________________________
306060 Private JAMES BOWKER 2nd/8th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Nord ESTAIRES COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (1)
_________________________________________________________
88148 Rifleman SMITH 2nd/6th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Nord FIFTEEN RAVINE BRITISH CEMETERY, VILLERS-PLOUICH (1)
_________________________________________________________________
33874 Private JOHN RAYNER 4th Bn. Bedfordshire Regiment


France: Nord FOURMIES COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________
13350 Lance Serjeant HICKLING 3rd Bn. Grenadier Guards


France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________
6027 Corporal LANGTON Signal Coy. South African Engineers


France: Nord ORIVAL WOOD CEMETERY, FLESQUIERES (1)
__________________________________________________
425653 Private BARBARY 10th Bn. London Regiment


France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (2)
__________________________________________________
367A Private MATTHEW HENRY BOND 22nd Coy. Australian Machine Gun Corps
7285 Private ROY THOMAS HORTLE 12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais ACHIET-LE-GRAND COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________
Second Lieutenant BREWER Glamorgan Yeomanry


France: Pas de Calais ANZAC CEMETERY, SAILLY-SUR-LA-LYS (2)
___________________________________________________________
676848 Gunner CHAPMAN "B" Bty. 285th Bde. Royal Field Artillery
65233 Gunner HORTON "B" Bty. 285th Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (1)
___________________________________________________
SE/445 Private HARRY BENNELL 9th Veterinary Hospital Army Veterinary Corps


France: Pas de Calais BUCQUOY ROAD CEMETERY, FICHEUX (1)
________________________________________________________
77285 Private RICHARD GEORGE CANTLE 3rd Bn. Tank Corps


France: Pas de Calais CAMBRIN MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________
241668 Private AMBROSE HARLEY 1st/5th Bn. Leicestershire Regiment


France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________________
240008 Serjeant GROWDRIDGE 1st/5th Bn. Leicestershire Regiment
241533 Private HOPKINS 1st/6th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Pas de Calais CROISILLES BRITISH CEMETERY (2)
_____________________________________________________
290033 Lance Corporal ROWLAND 11th Bn. Suffolk Regiment
290058 Private WILDING 11th Bn. Suffolk Regiment


France: Pas de Calais DUISANS BRITISH CEMETERY, ETRUN (4)
_________________________________________________________
Lieutenant ARTHUR GRANVILLE DEYOUNG (M C) 25th Bn. Canadian Infantry
B/201114 Rifleman MARSDEN 1st Bn. Rifle Brigade
9266 Company Quartermaster Serjeant MATHIESON 2nd Bn. Seaforth Highlanders
13223 Private RUSSELL 2nd Bn. Scots Guards


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (2)
___________________________________________________
7159 Private LYNCH 6th Bn. British West Indies Regiment
HT/342 Sergeant EDWARD DOVETON CARTER YOUNG Cape Auxiliary Horse Transport


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
242760 Private ALSTON 1st/5th Bn. East Lancashire Regiment


France: Pas de Calais LA CHAUDIERE MILITARY CEMETERY, VIMY (1)
______________________________________________________________
1000417 Private SCRIBNER 78th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
241279 Private FISH 1st/5th Bn. East Lancashire Regiment


France: Pas de Calais LES BARAQUES MILITARY CEMETERY, SANGATTE (3)
__________________________________________________________________
Master NELSON VICTOR. HORLOCK Barque, Defender. Mercantile Marine
33151 Private ROBERT THOMAS 2nd Bn. Bedfordshire Regiment
14001 Private HERBERT THOMAS WINTON 2nd Bn. Royal Sussex Regiment


France: Pas de Calais LEVEL CROSSING CEMETERY, FAMPOUX (2)
__________________________________________________________
13470 Private BANKS 2nd Bn. Coldstream Guards
18136 Private GEORGE SIDNEY CROUCH 2nd Bn. Coldstream Guards


France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
270097 Private GEORGE THOMAS RALPH LEEKS 2nd/6th Bn. Manchester Regiment


France: Pas de Calais MAZINGARBE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
________________________________________________________________
261054 Private JOSEPH ROBERT BARRETT 2nd Canadian Mounted Rifles Battalion


France: Pas de Calais MONCHY BRITISH CEMETERY, MONCHY-LE-PREUX (1)
__________________________________________________________________
34753 Private ALEXANDER HOLDEN 1st Bn. East Lancashire Regiment


France: Pas de Calais MORY ABBEY MILITARY CEMETERY, MORY (4)
____________________________________________________________
102602 2nd Corporal HENRY ADEY 174th Tunnelling Coy. Royal Engineers
26751 Private BUMFORD 18th Bn. Welsh Regiment
28559 Private MARTIN 18th Bn. Welsh Regiment
61272 Private THOMSON 18th Bn. Welsh Regiment


France: Pas de Calais NEUVE-CHAPELLE MEMORIAL (2)
_________________________________________________
1615 Follower JHAKRA MARUDI Indian Labour Corps
761 Follower KESOR HANSDAH 54th Santhal Coy. Indian Labour Corps


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (1)
_________________________________________________________________
241843 Lance Corporal CARTWRIGHT "A" Coy. 1st/6th Bn. North Staffordshire Regiment


France: Pas de Calais ROCLINCOURT MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________________________
192973 Gunner BUNTAIN V 31st Div. Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais SAILLY-LABOURSE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________
T4/244022 Staff Serjeant PALMER 46th Div. Train Army Service Corps


France: Pas de Calais SUCRERIE CEMETERY, ABLAIN-ST. NAZAIRE (3)
_______________________________________________________________
811554 Private STEPHEN DEAN COOK "B" Coy. 50th Bn. Canadian Infantry
624868 Private WILLIAM YOUNG KINGHORN 50th Bn. Canadian Infantry
883017 Private FREDERICK PAMELY 50th Bn Canadian Infantry


France: Pas de Calais SUNKEN ROAD CEMETERY, FAMPOUX (1)
_______________________________________________________
9155 Private CHARLES DOYLE 2nd Bn. Scots Guards


France: Pas de Calais THELUS MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________
222635 Private HECTOR NORMAN MacLEAN 85th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais WANCOURT BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
24/816 Private ROBERT REYNOLDS 24th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (4)
____________________________________________________
46365 Serjeant JOSEPH ALFRED JOHNSON 10th Labour Coy. Lincolnshire Regiment
198429 Private GEORGE KING 49th Coy. posted to 249th Div. Employment Coy. Labour Corps
51645 Private HENRY NICHOLAS 16th Bn. Cheshire Regiment
21623 Private LEONARD SHEPHERD 14th Bn. Hampshire Regiment


France: Seine-Maritime JANVAL CEMETERY, DIEPPE (1)
__________________________________________________
Major LAURENCE CLAUDE BARNARD (Mentioned in Despatches) 11th Aux. Horse Transport Coy. Army Service Corps


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (2)
__________________________________________________________________
R/4690 Able Seaman ALFRED WILLIAM FAYERS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
R/14042 Rifleman WILLIAM NEEDHAM 20th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (3)
______________________________________________________________
R/4429 Able Seaman DEAN Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
240740 Private HEBDON 2nd Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
419414 Private OWEN ALFRED VANN 2nd/2nd North Midland Field Amb Royal Army Medical Corps


France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (2)
________________________________________________________
SS/17059 Private CLIFT 13th Coy. Army Service Corps
305143 Corporal JOHN GRANVILLE MORGAN 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_______________________________________________________
33191 Private ALBERT JOSEPH DAVIS 6th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
26699 Private ARCHIBALD GEORGE STOCKMAN 1st Bn. Somerset Light Infantry


France: Somme EPEHY WOOD FARM CEMETERY, EPEHY (3)
_________________________________________________
17452 Private BARRETT 10th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
19434 Private BROWN "D" Coy. 10th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
11655 Private BYRNE 2nd Bn. Royal Irish Regiment


France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (4)
___________________________________________________________
S/18465 Private GREIG 5th Bn. Cameron Highlanders
25405 Private EDWARD CHRISTOPHER HALSEY 3rd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
16041 Private ROWAN 1st Regt. South African Infantry
17337 Private SPARK 10th Bn. Yorkshire Regiment


France: Somme LA CHAPELETTE BRITISH AND INDIAN CEMETERY, PERONNE (2)
____________________________________________________________________
2400 Labourer KUNDAN 21st (United Province) Indian Labour Coy. Indian Labour Corps
1615 Labourer THAKIR 30th (Bihar) Indian Labour Coy. Indian Labour Corps


France: Somme ROCQUIGNY-EQUANCOURT ROAD BRITISH CEMETERY, MANANCOURT (4)
________________________________________________________________________
165339 Corporal IDESON "C" Bty. 317th Bde. Royal Field Artillery
761307 Gunner MILLER "C" Bty. 317th Bde. Royal Field Artillery
30359 Private MOORE 19th Bn. Lancashire Fusiliers
289241 Sapper WILLIAM GEORGE WHITWORTH 22nd Light Railway Train Crew Coy. Royal Engineers


France: Somme TINCOURT NEW BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________
155976 Gunner HOBDAY 228th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
66460 Gunner MOLLOY 113th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________________
12517 Private JOHN CUMMINS 1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
G/26551 Private EBERS 15th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (2)
______________________________________________
17544 Private CHAPMAN 1st Bn. Suffolk Regiment
18287 Private MACKAY 1st Bn. Suffolk Regiment


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (5)
____________________________________________
Donkeyman AHMAD SALEH S.S. 'WHORLTON' (West Hartlepool). Indian Merchant Service
Fireman HASAN AHMAD S.S. 'WHORLTON' (West Hartlepool). Indian Merchant Service
Fireman IBRAHIM MUHAMMAD S.S. 'WHORLTON' (West Hartlepool). Indian Merchant Service
Fireman MUHAMMAD SALEH S.S. 'WHORLTON' (West Hartlepool). Indian Merchant Service
Fireman NASIR QASIM S.S. 'WHORLTON' (West Hartlepool). Indian Merchant Service


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (5)
______________________________________
6653 Sepoy MARU RAM 2nd Bn. 113th Indian Infantry
6532 Sepoy MOMAN RAM 2nd Bn. 113th Indian Infantry
2223 Sepoy MUHABBAT SINGH 4th Prince Albert Victor's Rajputs
3838 Naik NATTHE KHAN 29th Punjabis
Risaldar SHIUDEO SINGH 22nd Sam Browne's Cavalry (Frontier Force)


India: JHANSI CANTONMENT CEMETERY (1)
_____________________________________
22162 Private SAMUEL McCANDLISH (D C M) 1st Garrison Bn. Royal Scots Fusiliers


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (1)
____________________________
48992 Private DOCKERTY 2nd Garrison Bn. Northumberland Fusiliers


Iraq: BASRA MEMORIAL (19)
_________________________
2743 Sepoy BHAJJAN 1st Bn. 48th Indian Pioneers
1354/Chakdhar Artisan BHORU Inland Water Transport, Royal Engineers
2526 Sepoy BHUMA 44th Merwara Infantry
EPF/240 Follower BIR THAMMAN Followers Central Depot
4081 Labourer DABARI GOP Supply and Transport Corps
3067 Lance Daffadar DADAN KHAN 10th Duke of Cambridge's Own Lancers (Hodson's Horse)
1866 Driver DHANNI 32nd. Mule Corps
2139 Follower GAJADHAR 4th Porter Corps. Indian Labour Corps
Fyzabad/1351 Follower GHAZI 7th Porter Corps. Indian Labour Corps
Poona/1697 Labourer GIRDHAN BHULA 9th Coy. Indian Labour Corps
Follower GULAB DIN 1st Bn. 22nd Punjabis
MTCD/4263 Follower JIWA Indian Veterinary Corps
Sylhet/1907 Labourer MANI DHARI 12th Coy. Indian Labour Corps
585 Follower RAM CHARAN Supply and Transport Corps
Fyzabad/217 Porter RAM SARUP 11th Porter Corps. Indian Labour Corps
48339 Follower SAKHRI MIYAN Inland Water Transport, Royal Engineers
Follower SINGARA CHARI Supply and Transport Corps
3290 Sepoy SUCHA SINGH 93rd Burma Infantry, Indian Army
2727 Sowar SULAIMAN KHAN 5th Indian Cavalry


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (2)
____________________________
53054 Corporal FRY 2nd Garrison Bn. Northumberland Fusiliers
4938 Sepoy MOSES 80th Carnatic Infantry


Ireland, Republic of: County Meath MOYMET OLD GRAVEYARD (1)
___________________________________________________________
4100 Private REILLY 2nd Bn. Leinster Regiment


Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM WAR CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
200233 Quartermaster Serjeant SCOTT 1st/5th Bn. Bedfordshire Regiment


Israel and Palestine (including Gaza): RAMLEH WAR CEMETERY (3)
______________________________________________________________
31756 Private BENSON 1st/4th Bn. King's Own Scottish Borderers
201456 Private JOHN GOODMAN 1st/5th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
201980 Private JOHN HAWTHORNE 1st/7th Bn. Highland Light Infantry


Italy: GIAVERA BRITISH CEMETERY, ARCADE (1)
___________________________________________
35678 Private STOWERS 9th Bn. York and Lancaster Regiment


Kenya: NAIROBI SOUTH CEMETERY (1)
_________________________________
7070 Staff Serjeant WARTH Pay Dept. King's African Rifles


Malta: PIETA MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________
M2/120754 Private THOMAS MARSTON 603rd M.T. Coy. Army Service Corps


New Zealand: South Wairarapa District FEATHERSTON CEMETERY (1)
______________________________________________________________
70344 Private FRANCIS EDWARD RYAN New Zealand Training Unit


Nigeria: LAGOS MEMORIAL (1)
___________________________
2507 Carrier NKAMA EGU Nigeria Carrier Corps


Pakistan: RAWALPINDI WAR CEMETERY (1)
_____________________________________
47342 Corporal JOLLY 4th Bty. Royal Field Artillery


Sierra Leone: FREETOWN MEMORIAL (1)
___________________________________
10876 Carrier BASSIE KAMARA "H" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.


South Africa: Gauteng JOHANNESBURG (BRIXTON) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
872 Sergeant GEORGE TEEDE SURMAN South African Medical Corps


South Africa: Kwazulu Natal DURBAN (UMGENI RIVER MOUTH) MUSLIM CEMETERY (1)
___________________________________________________________________________
Steward SHAIK BELAL HASSAN H.M.F.M. Trent Mercantile Marine Reserve


South Africa: Western Cape CAPE TOWN (MAITLAND) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
27446 Private SIPIPI MOHOUNELA South African Native Labour Corps


Sri Lanka: COLOMBO (KANATTE) GENERAL CEMETERY (1)
_________________________________________________
1006 Gunner NORMAN C. CLIFT Ceylon Garrison Artillery


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
4253 Driver GHAZI KHAN 1st Kashmir (Imperial Service) Mountain Artillery


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (3)
________________________________________
Lieutenant GEORGE ARNOLD KEMP (Mentioned in Despatches) King's Own Yorkshire Light Infantry
2326 Private ABRAHAM VAN NIEKERK Cape Corps, S.A. Forces
Captain VETTER 3rd/4th Bn. King's African Rifles


United Kingdom: Banffshire BUCKIE NEW CEMETERY (1)
__________________________________________________
265780 Private WILLIAM LOVIE GUTHRIE 6th Bn. Gordon Highlanders


United Kingdom: Berkshire CROWTHORNE (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________________
140185 Sapper SIDNEY LLOYD BARRATT Royal Engineers


United Kingdom: County Antrim SHANKILL GRAVEYARD (1)
____________________________________________________
16588 Private THOMAS WILLIAMSON 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


United Kingdom: Derbyshire SHIRLAND (ST. LEONARD) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
366567 Private SAMUEL SADLER Labour Corps


United Kingdom: Devon PLYMOUTH NAVAL MEMORIAL (24)
__________________________________________________
J/66478 Ordinary Seaman HAROLD PERCY ARCHER H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
299860 Stoker 1st Class CHARLES HERBERT ASHEN H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/66482 Ordinary Seaman FREDERICK ATKINSON H.M.S. "Opal." Royal Navy
Mersey Z/3344 Signalman CECIL JOHN CARTER H.M.S. "Narbrough." Royal Naval Volunteer Reserve
J/13922 Able Seaman JAMES CONNOR H.M.S. "Opal." Royal Navy
Gunner EDWARD DUGGAN H.M.S. "Opal." Royal Navy
219308 Yeoman of Signals JOHN LUND GAFFNEY H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/11576 Leading Seaman CHARLES JOHN GILL H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/66480 Ordinary Seaman ALEXANDER FRAZER GRANT H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/36760 Stoker 1st Class JOHN THOMAS HORE H.M.S. "Opal." Royal Navy
307091 Leading Stoker GEORGE ERNEST LETHBRIDGE H.M.S. "Opal." Royal Navy
286614 Chief Stoker JOHN MARSHALL H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/64207 Ordinary Seaman FRANCIS WALLACE McCHEYNE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Mersey Z/1161 Able Seaman JOHN JAMES MURRAY H.M.S. "Opal." Royal Naval Volunteer Reserve
M/16332 Engine Room Artificer 4th Class HARRY HOWARD PARKES H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Mersey Z/2818 Able Seaman JAMES THOMAS PEGG H.M.S. "Narbrough." Royal Naval Volunteer Reserve
J/56646 Boy Telegraphist ALFRED GEORGE POTTS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
304304 Stoker 1st Class SAMUEL RICHARDS H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/76476 Ordinary Seaman THOMAS ABRAHAM RICHARDS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/75896 Ordinary Seaman JOHN RUSSELL H.M.S. "Opal." Royal Navy
L/2303 Officer's Steward 1st Class JACK SALMON H.M.S. "Opal." Royal Navy
Bristol 3/1020 Signalman FRANK WILLIAM SOMERS H.M.S. "Opal." Royal Naval Volunteer Reserve
269148 Chief Engine Room Artificer 2nd Class JAMES TILL (Mentioned in Despatches) H.M.S. "Warbrough." Royal Navy
K/36962 Stoker 1st Class GEORGE HENRY TIPPETT H.M.S. "Opal." Royal Navy


United Kingdom: Essex CHINGFORD MOUNT CEMETERY (1)
__________________________________________________
PW/5837 Private JAMES THOMAS OLIVER 29th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Essex CITY OF LONDON CEMETERY AND CREMATORIUM, MANOR PARK (1)
_____________________________________________________________________________
96841 Gunner ALBERT STANLEY TEMPLE 305th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Essex COLCHESTER CEMETERY (1)
_____________________________________________
2495 Private BYRNE 6th Bn. Essex Regiment


United Kingdom: Essex EAST HAM (ST. MARY MAGDALENE) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
283489(CH) Stoker 1st Class PRATT H.M.S. "Stour" Royal Navy


United Kingdom: Essex LOUGHTON CEMETERY (1)
___________________________________________
Second Lieutenant McDOWALL 3rd Bn. East Lancashire Regiment


United Kingdom: Essex WEST HAM CEMETERY (1)
___________________________________________
R/35683 Rifleman CRIPPS 1st Bn. King's Royal Rifle Corps


United Kingdom: Glamorganshire CARDIFF (CATHAYS) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
2388 Serjeant GREENEP Welsh Regiment


United Kingdom: Glasgow GLASGOW (SIGHTHILL) CEMETERY (1)
________________________________________________________
M/348034 Private MORE M.T Depot Army Service Corps


United Kingdom: Glasgow GLASGOW WESTERN NECROPOLIS (1)
______________________________________________________
1490/ST Trimmer THOMSON H.M.S. "Vivid." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Hampshire HOLLYBROOK MEMORIAL, SOUTHAMPTON (1)
______________________________________________________________
Lieutenant HERBERT CYRUS SIMSON Royal Flying Corps


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (142)
_________________________________________________________
J/63202 Ordinary Seaman HILTON APPLEYARD H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/43839 Stoker 2nd Class JOHN ASKEW H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/35652 Able Seaman GEORGE ELLIS BARBER H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
307425 Petty Officer Stoker WILLIAM HENRY BARRETT H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/6626 Able Seaman HARRY LEWIS BAYTON H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/40953 Ordinary Seaman GEORGE BEACH H.M.S. "Opal." Royal Navy
292830 Petty Officer Stoker GEORGE JAMES BEAMES (RFR/PO/B/4467). H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/33608 Able Seaman ALBERT WILLIAM BECKENSALL H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
269930 Chief Engine Room Artificer 1st Class ROBERT BLACK (D S M) H.M.S. "Opal." Royal Navy
233708 Petty Officer JOHN ALEXANDER BLUES H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Lieutenant EDMOND MANSEL BOWLY H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/53120 Able Seaman GEORGE EDWARD BOYNTON H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/53129 Ordinary Seaman EDWARD BRAMWELL H.M.S. "Opal." Royal Navy
M/25226 Wireman 2nd Class FREDERICK WILLIAM BROOKE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/70184 Ordinary Seaman JOHN METCALFE BROWN H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/26681 Stoker 1st Class JAMES GEORGE BULL H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/45339 Stoker 2nd Class FRED BURGIN H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/70188 Ordinary Seaman SIDNEY BUTTON H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/25485 Stoker 1st Class EVAN BYROM H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/33319 Telegraphist FREDERICK JOHN CALTON H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/27911 Able Seaman ERIC WOODWARD CARVER H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/109305 Stoker 1st Class HENRY CATFORD H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/55091 Ordinary Seaman JAMES CHARLES CHAFFER H.M.S. "Opal." Royal Navy
M/4423 Engine Room Artificer 3rd Class OWEN CHAMPION H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/36043 Stoker 1st Class HERBERT CHRISTIE H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/31010 Signalman HERBERT WILLIAM CLEAR H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
181639 Chief Petty Officer WALTER EDWARD COBB H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/41766 Able Seaman FRANCIS GILL COWING H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/29240 Stoker 1st Class GEORGE CREECH H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
SS/111261 Stoker 1st Class DAVID CRUTCHLOW H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
M/115 Engine Room Artificer 3rd Class ERNEST STANLEY CUBISS H.M.S. "Opal." Royal Navy
235012 Petty Officer HENRY GEORGE CULL H.M.S. "Opal." Royal Navy
Engineer Lieut Commander THOMAS HENRY FIELDER DAMPIER-CHILD H.M.S. "Opal." Royal Navy
Sub-Lieutenant ERIC OLOFF DE WET (D S C, Mentioned in Despatches) H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
L/8366 Officer's Cook 3rd Class JOHN ERNEST DENYER H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/22914 Able Seaman JOHN WILLIAM DUNBAR H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
303481 Petty Officer Stoker ALBERT EDWARDS H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/55088 Able Seaman JAMES LOWREY ELLIOTT H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/43950 Stoker 2nd Class ROBERT BULLERWELL FARBRIDGE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/43706 Ordinary Seaman THOMAS FOLEY H.M.S. "Narbrough" Royal Navy
K/21461 Stoker 1st Class ANDREW FORD H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/11434 Able Seaman REGINALD FOREMAN H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/23019 Able Seaman GEORGE WILLIAM FRANCIS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
214921 Petty Officer ARTHUR GEORGE GAFFEE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/22003 Able Seaman WILLIAM JOHN GARNER H.M.S. "Opal." Royal Navy
187924 Chief Petty Officer EDWIN GEORGE GILL H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/29314 Able Seaman GEORGE GINGELL H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/15902 Leading Telegraphist RONALD ROBERT JAMES GRAHAM H.M.S. "Opal." Royal Navy
212204 Leading Seaman ALBERT JAMES GRANT H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
SS/115678 Stoker 1st Class GEORGE ALFRED GREEN H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/20448 Stoker 1st Class ROBERT GREEN H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
SS/3432 Able Seaman RICHARD THOMAS GRIFFITHS H.M.S. "Opal." Royal Navy
Sub-Lieutenant JAMES MELHUISH GUNNING H.M.S. "Opal." Royal Naval Volunteer Reserve
J/11919 Able Seaman ALBERT GEORGE HARRISON H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/4045 Able Seaman WALTER STANLEY HARRISON H.M.S. "Opal." Royal Navy
302918 Petty Officer Stoker THOMAS HAYES H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/22482 Leading Stoker SAMSON DAVID HIBBERT H.M.S. "Narbrough". Royal Navy
312390 Leading Stoker JOHN HERBERT HIBBS H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/27690 Able Seaman HORACE RICHARD HIBLING H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/55887 Able Seaman ERNEST EDWARD HILL H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/11583 Leading Seaman WILLIAM HENRY HODGE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/10901 Petty Officer Stoker FREDERICK CHARLES HOMBURG H.M.S. "Opal." Royal Navy
302787 Petty Officer Stoker SAMUEL HOWARD H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/29475 Able Seaman ALBERT HOWE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
280003 Chief Stoker FREDERICK GEORGE IRWIN H.M.S. "Opal." Royal Navy
359188 Officer's Steward 2nd Class FREDERICK JERAM H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/16990 Able Seaman VICTOR JOLLIFFE H.M.S. "Opal." Royal Navy
160124 Petty Officer PHILIP JOHN MARETT JORDAN H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
M/2340 Leading Cooks Mate SAMUEL MARTIN JULIANS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Midshipman CECIL GORDON KENNEDY H.M.S. "Narbrough." Royal Naval Volunteer Reserve
J/38170 Able Seaman GEORGE FREDERICK JOHN KENNEY H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
281897 Petty Officer Stoker CHARLES JAMES LANGRIDGE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/29273 Stoker 1st Class ALEXANDER LAWRIE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
281902 Petty Officer Stoker FRANCIS LEE H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/22673 Leading Signalman JACOB LEE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Lieutenant ROBERT EVAN LEWIS-LLOYD H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/114382 Stoker 1st Class JOHN LILLICO H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/6786 Leading Stoker ARTHUR ALBERT LOOSE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
295382 Petty Officer Stoker FREDERICK EDWARD LOVELESS H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/28450 Stoker 1st Class JOSEPH LUNT H.M.S. "Opal." Royal Navy
Lieut-Commander CHARLES CEASAR De MERINDOL MALAN H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/14291 Able Seaman GEORGE SIDNEY MATTHEWS H.M.S. "Opal." Royal Navy
M/17317 Engine Room Artificer 3rd Class CHARLES MAYES H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/114013 Stoker 1st Class WILLIAM McGREGOR H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/42798 Stoker 2nd Class ALEXANDER McKEE H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/29021 Stoker 1st Class THOMAS McMENEMY H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/29023 Stoker 1st Class ALEXANDER McPHEE H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/114380 Stoker 1st Class WALTER MELLOWS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
213055 Leading Seaman GEORGE ERNEST MERRICK H.M.S. "Opal." Royal Navy
210523 Able Seaman ROBERT MINGLES H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/8072 Leading Signalman ERIC JOSEPH MITCHENER H.M.S. "Opal." Royal Navy
M/23382 Wireman 2nd Class ALBERT JOSEPH MONTAGUE H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/29020 Stoker 1st Class HENRY MOODY H.M.S. "Opal." Royal Navy
287876 Petty Officer Stoker RICHARD MORRIS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
363381 Officer's Steward 2nd Class LEONARD ALBERT MORTIMER H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/111243 Stoker 1st Class JOSEPH MURRAY H.M.S. "Opal." Royal Navy
233998 Able Seaman HENRY DOUGLAS NEEP H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/35343 Able Seaman ROBERT LIDDELL NICHOL H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/43815 Stoker 2nd Class LAWRENCE EDWARD NICHOLSON H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/38649 Able Seaman HECTOR REDVERS NICKS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Lieutenant JOHN GOULD NICOLAS (D S C) H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/7420 Able Seaman JOHN JOSEPH O'CONNOR H.M.S. "Opal." Royal Navy
291302 Mechanician WALTER BRENNAN PADLEY H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/43947 Stoker 2nd Class HARRY EDWARD PARKER H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/10182 Able Seaman EDMUND GORDON PAYNE H.M.S. "Opal." Royal Navy
210621 Able Seaman WILLIAM STEPHEN PINK (RFR/PO/B/7083). H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
L/9613 Officer's Cook 3rd Class ALBERT PORTER H.M.S. "Caradoc." Royal Navy
M/4661 Engine Room Artificer 3rd Class SIDNEY GEORGE POWNEY H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/27145 Able Seaman ROBERT EDGAR PRATLEY H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/8082 Stoker 1st Class WILLIAM PRATT H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/7118 Able Seaman WILLIAM EDWARD PRICE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
301474 Petty Officer Stoker JOHN QUIGLEY H.M.S. "Opal." Royal Navy
M/3645 Leading Cooks Mate HAROLD DOUGLAS RANDALL H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/112782 Stoker 1st Class GEORGE BAGNALL REID H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/34027 Able Seaman HENRY PERCIVAL RITTER H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Clyde Z/7876 Able Seaman JAMES ROBERTSON H.M.S. "Opal." Royal Naval Volunteer Reserve
K/9383 Leading Stoker JOHN CHARLES ROGERS H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/25086 Able Seaman FRANCIS JOSEPH ROLLINSON H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/63769 Ordinary Seaman FREDERICK JAMES ROTCHELL H.M.S. "Opal." Royal Navy
227514 Petty Officer WILLIAM JOSEPH RUSH H.M.S. "Opal." Royal Navy
Sub-Lieutenant HENRY STAVELEY PILKINGTON SHAW H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/35222 Able Seaman SYDNEY SHELMERDINE H.M.S. "Opal." Royal Navy
172389 Petty Officer EDWARD WILLIAM SHEPPARD H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/15293 Able Seaman ALBERT EDWARD SMITH H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/23112 Able Seaman ALFRED GEORGE THOMAS SOUTHAM H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/11758 Able Seaman JAMES CHARLES STONE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
Surgeon Probationer LOUIS PERCIVAL St. JOHN STORY H.M.S. "Opal." Royal Naval Volunteer Reserve
K/3702 Petty Officer Stoker CHARLES WILLIAM STOVELL H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/7385 Leading Seaman FRANK ARTHUR STRANGE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
SS/112778 Stoker 1st Class CHARLES FREDERICK TAYLOR H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/40867 Able Seaman WILLIAM TAYLOR H.M.S. "Opal." Royal Navy
Midshipman HARRY ADRIAN VENABLES H.M.S. "Narbrough." Royal Naval Volunteer Reserve
SS/5300 Able Seaman FREDERICK WILLIAM WALKER H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/30365 Able Seaman JOHN ALBERT WALSH H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/40880 Able Seaman CHRISTOPHER WANE H.M.S. "Opal." Royal Navy
K/29024 Stoker 1st Class JOHN WATSON H.M.S. "Opal." Royal Navy
M/27640 Engine Room Artificer 4th Class HERBERT WHALLEY H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/65479 Ordinary Seaman HERBERT THOMAS WHITBY H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/27072 Able Seaman ALFRED CHARLES WINKWORTH H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/30477 Able Seaman VICTOR WILLIAM WOOBEY H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
J/15019 Able Seaman FREDERICK REYNOLDS WOODHOUSE H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
231647 Leading Seaman ALFRED CHARLES YOUNG H.M.S. "Opal." Royal Navy


United Kingdom: Huntingdonshire BRAMPTON CEMETERY, HUNTINGDONSHIRE (1)
______________________________________________________________________
London Z/6793 Ordinary Seaman RIDDIFORD R.N. Depot, Crystal Palace. Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Kent BEXLEYHEATH CEMETERY (1)
_____________________________________________
113252 Driver BROWNING "U" Bty. Royal Horse Artillery


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (4)
_______________________________________________
London/Z/2334 Able Seaman ALFRED BUNN H.M.S. "Narbrough." Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/5688 Able Seaman CHARLES MASON H.M.S. "Narbrough." Royal Naval Volunteer Reserve
J/39470 Able Seaman NORMAN SCOTT H.M.S. "Narbrough." Royal Navy
K/35081 Stoker 1st Class CHARLES EDWARD TERRY H.M.S. "Opal." Royal Navy


United Kingdom: Kent RAMSGATE CEMETERY (1)
__________________________________________
WR/323337 Sapper BOWNESS Inland Waterways and Docks Royal Engineers


United Kingdom: Lancashire BLACKBURN CEMETERY (1)
_________________________________________________
3/74612 Private RUSHTON 51st Bn. The King's (Liverpool Regiment)


United Kingdom: Lancashire DARWEN CEMETERY (1)
______________________________________________
24471 Private WILLIAM YATES Border Regiment


United Kingdom: Lancashire HASLINGDEN (HOLDEN HALL) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
TR/13/30167 Private HARTLEY SMITHSON 20th Bn. Training Reserve


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (ANFIELD) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
SE/2251 Private FRANK KEEL Depot, Army Veterinary Corps


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER (PHILIPS PARK) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
56336 Corporal COLLINS 3rd Bn. The King's (Liverpool Regiment)


United Kingdom: Lancashire SOUTHPORT (ST. CUTHBERT) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
65559 Private THRELFALL The King's (Liverpool Regiment)


United Kingdom: Leicestershire LOUGHBOROUGH (LEICESTER ROAD) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
241269 Private JAMES WARD 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment


United Kingdom: Lincolnshire GAINSBOROUGH GENERAL CEMETERY (1)
______________________________________________________________
Second Lieutenant LIVINGSTONE Royal Flying Corps


United Kingdom: London GREENWICH CEMETERY (1)
_____________________________________________
29539 Private JOSEPH BIRTWISTLE 13th Bn. Cheshire Regiment


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (12)
_______________________________________________
Chief Engineer JOHN CAMERON S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Able Seaman WALTER FRANCIS HENRY CHURCHILL S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Master ALEXANDER GORDON (Auxiliary Transport). "Whorlton" Mercantile Marine
Able Seaman and Lamps HAGSTROM S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Able Seaman GEORGE ARTHUR HORNE S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Able Seaman JOHN THOMAS HUTCHISON S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Able Seaman KORCODOLIS "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Able Seaman KRUSEMAN S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Engineer's Steward ALFRED MOORE S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Second Mate ROBERT OXLEY S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Second Engineer JACOB BRUCE ROBINSON S.S. "Whorlton" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Chief Mate WILLIAM CHESTER ROSS S.S. "Whorlton" (Hartlepool) Mercantile Marine


United Kingdom: London WANDSWORTH (EARLSFIELD) CEMETERY (3)
___________________________________________________________
47362 Rifleman JOHN THOMAS BANKS Royal Irish Rifles
841788 Private FLORANT 32nd Bn. London Regiment
700150 Private HENRY WOOD 23rd Bn. London Regiment


United Kingdom: Merionethshire TRAWSFYNYDD (PENYCEFN) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
Lieutenant AZARIAH PHILLIPS Royal Flying Corps


United Kingdom: Middlesex HAYES (ST. MARY) CHURCHYARD AND EXTENSION, MIDDLESEX (1)
__________________________________________________________________________________
22870 Serjeant ELDRIDGE Border Regiment


United Kingdom: Middlesex NEW BRENTFORD CEMETERY (1)
____________________________________________________
L/5692 Lance Corporal POTT 1st Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Norfolk NORWICH CEMETERY, NORFOLK (1)
_____________________________________________________
DM2/1221061 Private WILLIAM JAMES CAMPLING No. 1 Reserve M.T. Depot, Grove Park Army Service Corps


United Kingdom: Northamptonshire DODFORD (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
63844 Gunner HARRY SPENCER BROOM 92nd Siege Bty. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
43635 Private LEONARD DOBSON 3rd Bn. Northumberland Fusiliers


United Kingdom: Orkney LYNESS ROYAL NAVAL CEMETERY (20)
_______________________________________________________
K/8073(PO) Leading Stoker JESSE BALLAM H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/42015(CH) Ordinary Seaman ALBERT PERCY BARTLETT H.M.S. "Opal." Royal Navy
M/26883(PO) Engine Room Artificer 4th Class WESLEY BRAMWELL BENNETT H.M.S. "Narborough." Royal Navy
RMA/7201 Gunner FRANK BOYLIN H.M.S. "Cyclops II." Royal Marine Artillery
J23493(PO) Leading Telegraphist FRANCIS WILLIAM BROCKWAY (D S M) H.M.S. "Narborough." Royal Navy
167982 Leading Seaman WILLIAM COOK (RFR. B/6813). H.M.S. "Opal." Royal Navy
L/7376 Officer's Steward 1st Class ALBERT THOMAS DEACON H.M.S. "Narborough." Royal Navy
J/39461(PO) Telegraphist ALEXANDER GORDON FARQUHAR H.M.S. "Opal." Royal Navy
L/10378(PO) Officer's Steward 3rd Class WILLIAM FREDERICK GEORGE FOWLER H.M.S. "Narborough." Royal Navy
228377(Dev) Able Seaman ALBERT EDWARD GREEN H.M.S. Opal Royal Navy
(PO). K/40913 Stoker 1st Class FELIX HARPER H.M.S. Opal Royal Navy
J/68480(PO) Ordinary Seaman FREDERICK WILLIAM TUBBS HOLDSTOCK H.M.S. "Opal." Royal Navy
SS/5454(Dev) Able Seaman ROBERT LAWSON H.M.S. "Narborough." Royal Navy
J/44856(PO) Able Seaman ERNEST LE GROS H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/70186 (PO) Ordinary Seaman JOHN ROBERT MELLER H.M.S. "Venerable." Royal Navy
SS/3090(PO) Able Seaman PERCY ORANGE H.M.S. "Narborough." Royal Navy
191353(PO) Able Seaman JOHN THOMAS PACK H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/47000(CH) Ordinary Seaman EDWARD PARSONS H.M.S. "Opal." Royal Navy
J/39110 Able Seaman GEORGE TOMS H.M.S. "Narborough." Royal Navy
J/63145(PO) Ordinary Seaman ERNEST TRIMMER H.M.S. "Narborough." Royal Navy


United Kingdom: Perthshire KIRKTON-OF-MAILER CHURCHYARD, FORGANDENNY, PERTHSHIRE (1)
____________________________________________________________________________________
G/1846 Private GOWANS 2nd Bn. Royal Irish Fusiliers


United Kingdom: Staffordshire CANNOCK CHASE WAR CEMETERY (1)
____________________________________________________________
203094 Private BROOK 6th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)


United Kingdom: Surrey BROOKWOOD (UNITED KINGDOM 1914-1918) MEMORIAL (2)
________________________________________________________________________
200808 Serjeant EDWARD JONES 4th Reserve Bn. Welsh Regiment
700645 Corporal CHARLES HERBERT SERRES 23rd Bn. East Surrey Regiment


United Kingdom: Surrey BROOKWOOD MILITARY CEMETERY (2)
______________________________________________________
3064 Private EDWIN BALL 2nd Australian Pioneers
5685 Private FRANCIS JAMES DENHOLM 12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Surrey RICHMOND CEMETERY, SURREY (1)
____________________________________________________
2216 Lance Corporal HENRY WALLACE SHIELDS 6th Bn. South Staffordshire Regiment


United Kingdom: Sussex BRIGHTON (EXTRA-MURAL) BOROUGH CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
Major TODD-THORNTON 3rd Bn. Northumberland Fusiliers


United Kingdom: Sussex HOLLINGTON (ST. LEONARD) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
T2/10620 Driver WILLIAM HAROLD BISHOP Army Service Corps


United Kingdom: Yorkshire DEIGHTON METHODIST CHAPELYARD AND EXTENSION (1)
_________________________________________________________________________
98842 Private ALFRED CASTLE TAYLOR 3rd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


United Kingdom: Yorkshire MIDDLESBROUGH (LINTHORPE) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
25522 Private ALBERT JOHNSON 12th Bn. Durham Light Infantry


Yemen: MAALA CEMETERY (1)
_________________________
306278 Corporal BRUCE Inland Water Transport Royal Engineers

No comments:

Post a Comment